Отровна смрадлика
Отровна смрадлика (Toxicodendron vernix, Poison sumac) представлява храст или малко дърво, с изявени отровни качества, принадлежащо към семейство Смрадликови (Anacardiaceae). Нарича се още thunderwood.
Вид смрадлика с латинско название Rhus copallinum, има подобен външен вид на отровната такава, но е неалергично растение, което расте в цяла Флорида. Тя може да бъде разграничена от отровната смрадлика най-лесно по своите 9-23 листовки, гроздове от червени плодове и цветни части от стъблата.
Устройство на отровна смрадлика
Изображение: James H. Miller & Ted Bodner, Southern Weed Science Society, Bugwood.org, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Отровната смрадлика израства на височина от 1,5 до 6-9 метра, в зависимост от вида растеж - храстовиден или дървовиден. Тя се отличава с червеникаво оцветяване на листните дръжки и стъбла. Kората на останалата стъблена част на храста (или дървото) има светло сив цвят, като с остаряване на растението тя придобива по-тъмен цвят.
Листата на отровната смрадлика се състоят от 7 до 13 двойки листенца, завършващи с едно самостоятелно листо на върха им. Листенцата са продълговати, с овална форма, гладки или леко вълнообразни ръбове, остър връх, клиновидна основа и гладка кадифена текстура. Дължината им е от 2 до 4 см, а ширината от 1 до 2 см. В началото на прорастването им (пролетта), те имат ярко оранжев цвят. По-късно стават тъмно зелени и изглеждат като гланцирани по горната им повърхност, а бледо зелени по долната. В началото на есента добиват блестящ червено-оранжев или червеникаво-кафяв нюанс.
Малките, жълто-зелени цветя, се разполагат в съцветия по стройните стъбла, прорастващи от пазвите на листата. Цветята се заместват от плодчета, които са оцветени в цвят слонова кост, кремаво-бял до сив, с големина от 4-5 мм в диаметър и сферична форма. Наподобяват тези на отровния дъб или отровния бръшлян. За разлика от тях, те не са така компактно разположени и висят на гроздове от по 10-12 см дължина.
Разпространение на отровна смрадлика
Изображение: John Barber, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Обитава блата и други влажни зони, борови гори и сенчести гори от масивни дървета. Родният ареал на разпространение на отровното растение са източните части на САЩ и Канада. Според някои ботаници, отровната смрадлика е един от най-токсичните растителни видове в САЩ.
Химичен състав на отровна смрадлика
Всички части на растението съдържат токсична смола, наречена урушиол (urushiol).
Действие на отровна смрадлика
Изображение: Keith Kanoti, Maine Forest Service, Bugwood.org, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Урушиолът причинява дразнене на кожата и лигавиците. При контакт с растението се развива съответно контактен дерматит, който е болезнен и се демонстрира със зачервяване, отоци и обриви - по-малки или по-големи подутини, мехури пълни с течност. Някои хора са много алергични към маслото. При тях, дори малко количество урушиол може да причини сериозни проблеми, като: затруднено дишане, подуване на лицето, устата, гърлото или гениталиите, клепачите, появата и разпространението по цялото тяло на големи секретиращи мехури. Това състояние изисква спешна медицинска помощ. Обривът обикновено трае около 10 дни до 3 седмици. В по-тежки случаи може да се задържи като клинична изява до 6 седмици.
При изгаряне на растителността, вдишването на дима може да предизвика оток на белите дробове, което се демонстрира със силна болка, затруднено дишане и вероятен фатален изход от състоянието.
Лечението при контакт с отровна смрадлика включва: промиване на засегнатия участък с вода, приложение на болкоуспокоителни и антихистаминни средства, приложение на локално лечение със съответните медикаменти и хладни компреси.
От гледна точка на потенциала на урушиола да предизвика контактен дерматит, отровната смрадлика е по-токсична от своите роднини отровен бръшлян и отровен дъб.
Заглавно изображение: Freekee, CC0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
САЛКУРА БИОСКИН ДЕРМАСПРЕЙ ИНТЕНЗИВ спрей 250 мл
БИОХЕРБА МЕХЛЕМ 3 РОДОПСКИ БИЛКИ 30 мл
АРМИНА БИО ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЯЛА ЕЛА 5 мл
СУДОКРЕМ МУЛТИ - ЕКСПЕРТ ЗАЩИТЕН КРЕМ 250 г ТЕВА
СУДОКРЕМ МУЛТИ - ЕКСПЕРТ ЗАЩИТЕН КРЕМ 125 г ТЕВА
НовИЗСИПЛИВИЧЕ СТРЪК
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Sapindales
- Сем. Anacardiaceae (Смрадликови)
- Натурални средства за лечение на розов лишей
- Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
- L20-L30 Дерматит и екзема
- Локални кортикостероиди
- Алтернативни средства за лечение на атопичен дерматит
- Каламинов лосион
- Приложение на хидрокортизон
- Драка-обикновена, Христов трън, Чалия
- Салицилова киселина
- Ароматна кализия
Коментари към Отровна смрадлика