Ралица, Обикновена ралица
Ралица, Обикновена ралица (Consolida regalis) представлява едногодишно, тревисто растение, силно токсично, но и лечебно. Отнася се към семейство Лютикови (Ranunculaceae). Тя е медоносно, но и приемано за плевел растение.
Ралицата е известна и с името битолско цвете, а синоним на латинското й наименование е Delphinium consolida. Как се нарича на други езици: английски - forking larkspur, немски - acker rittersporb, френски - pied d'alouette des champs.
Устройство на ралица
Изображение: Franz Xaver, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Ралицата достига височина до 60-80 см. Растежът й е изправен, като стъблото й е тънко и раклонено в горната си част. Кореновата й система се развива на дълбочина в почвата до 50 см. Листната маса, която расте по по-ниските части на растението има дръжки, а тази прорастла по по-високите е приседнала. Листата са разположени последователно на стъблото. Цветовете са събрани в разтворени метличести съцветия, синьо-виолетови, двустранно симетрични. Състоят се от 5 чашелистчета и 2 срастнали венчелистчета, един плодник и от 8 до 10 тичинки. Цъфтят цяло лято. Плодовете представляват тънкостенни, ципести кутийки, наречени мехунки. Съдържат множество малки, неправилни, тристенни семенца, оцветени в тъмно кафяво.
Разпространение на ралица
Русия и Европа са местата, където ралицата е с роден ареал на разпространение. Расте до около 1000 метра надморска височина.
Използваема част на ралица
- семена;
- цветове и стръкове.
Химичен състав на ралица
- антоцианин;
- аконитова киселина;
- алкалоиди (калкатрипин, делфинин);
- тлъсто масло;
- гликозида кемпферол;
- жълто, зелено и синьо багрило.
Всички надземни части на ралицата съдържат отровни алкалоиди. Основни вещества открити в семената са алкалоидите делсонин и делкозин и тлъсто масло. Цветовете съдържат каротиноиди, флавоноиди и антоцианови багрила.
Лечебни свойства и приложение на ралица
Свойства на ралица
- противоглистно действие;
- прилага се при Паркинсоновата болест;
- повлиява добре някои състояния на парализа;
- повлиява главоболие и мигрената - болкоуспокояващо;
- срещу уплаха - против стрес;
- при пристъп на задух - облекчава дишането.
Как се прилага ралица?
- вътрешно - отвара;
- външно - за мазане против въшки и краста. Надземните части на ралицата се сушат. Смесват се със свинска мас, като така приготвени се употребяват в народната медицина при показаните паразитози. От цветовете на обикновената ралица се приготвя тинктура, използвана главно срещу въшки. Ралицата е служила със същата цел на войниците по време на Втората световна война.
- като инсектицид - използва се прах от счукани семена.
Билката е част от лечението на астма и воднянка. Сок от листата й се прилага за лечение на кървящи хемороиди. Семена на прах се използват за направата на мазила против краста. Тлъстото масло извлечено от тях се влага в състава на сапуни.
Изображение: Hectonichus, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; Picture taken by BerndH, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons
При кои заболявания се използва ралицата в българската народна медицина
- главоболие;
- проблеми с менструацията;
- нефрит;
- песъчинки в бъбреците;
- песъчинки в пикочния мехур;
- чревни инфекции;
- задух;
- заболявания на очите;
- болезнена сексуална активност (билката намалява притока на кръв към гениталиите).
Oтвара от билката и прах от семената й се използват в Русия като противоглистни средства. Там ралицата се употребява и при главоболие.
Начин на употреба
- отвара - 1 кафена лъжица цвят или стръкове се заливат с 500 мл вряла вода. Киснат 1 час. Приема се по 1 ракиена чашка, 3 пъти на ден, преди хранене;
- при уголемяване на простатата: отвара - 5 семенца от ралица се варят в 1 литър вода. Получената отвара се пие в доза по една чаша сутин и след обяд.
Други приложения на ралица
От цветовете на растението се добива зелено багрило. То се използва за боядисване на вълна и коприна, като преди това се смеси със стипца и се получи син цвят.
Интересно за обикновената ралицата
- съзвездието Орион се нарича Ралица. Появил се на небето, той вещае започване на оранта на земята, „времето за рало”. „Рало” - дава наименованието на растението на български;
- Шекспир пише за ралицата под името „чучулигата на Ларк”;
- една легенда гласи - млад мъж от Елада изваял фигурата на любимата си починала жена и й вдъхнал живот. Дързостта му разгневила боговете и те го превърнали в делфин. Когато момичето отишло на брега на морето, един делфин се приближил към него и му оставил нежни цветя, излъчващи светлина. Това били цветовете на ралицата, на делфиниума (Delphinium consolida). Така гърците сравняват тяхната форма с формата на главата на делфина.
Внимание!
Растението е отровно и трябва да се използва под лекарски контрол или такъв наложен от специалист, занимаващ се с билколечение.
Приета в големи количества билката предизвиква отпадналост, гърчове, обилно слюноотделяне, парализа на дишането и спиране на сърдечната дейност. Степента на проява на симптомите зависи от количеството приета билка, независимо под каква форма.
Заглавно изображение: Hectonichus, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Magnoliopsida (Двусемеделни растения)
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Разред Ranunculales
- Сем. Ranunculaceae (Лютикови)
- Главоболие от лявата страна – какви могат да бъдат причините
- Болест на Паркинсон
- 12 начина да си помогнем без хапчета при главоболие
- Натурални средства срещу парализа на лицевия нерв
- Как да спрем треперенето на ръцете с билки и натурални средства
- Мигрена
- Пиния
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
Коментари към Ралица, Обикновена ралица