Битуминария, Арабски грах, Смолен трилистник

Битуминария, Арабски грах, Смолен трилистник (Bituminaria bituminosa, Psoralea bituminosa, Arabian pea) представлява многогодишен средиземноморски билков вид от семейство Бобови (Fabaceae). Името на това растение се е променило на Bituminaria bituminosa, но все още е широко известно като Psoralea bituminosa. То има няколко потенциални приложения: фуражна култура, фитостабилизиране на замърсени с тежки метали или деградирали почви, синтез на фуранокумарини (псорален, ангелицин, ксантотоксин и бергаптен) - съединения с широк фармацевтичен интерес. Растението силно мирише на катран.
Устройство на битуминария
Изображение: Josep Gesti, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Билката достига височина от 30 до 100 см. Листната й маса се състои от три листчета, елипсовидни, с дълга дръжка 1-6 см, покрити с полупрозрачни точки (маслени жлези). Развива цветове с големина от 15-20 мм. Бледолилави цветове се носят в странични главести съцветия с дълги дръжки. Цъфти през месеците март, април, май, юни, юли, август. Плодът на битуминария представлява шушулка, която е заострена, извита към края, 1,5 см дълга.
Разпространение на битуминария
Растението е разпространено в средиземноморския регион - от Испания до Гърция, от Мароко до Либия, от Турция до Египет; Макаронезия - Мадейра, Канарски острови. При мек зимен климат то продължава да расте през цялата година, с изключение на периоди на силна суша.
Използваема част на битуминария
Билката се добива от дивата природа за местна употреба като лекарство. Използва се в проекти за стабилизиране и възстановяване на ерозирали и увредени от човешка дейност почви, а понякога се отглежда като декоративен вид.
Химичен състав на битуминария
Фитохимичното изследване на B. bituminosa разкрива наличието на псорален, изофлавон (даидзин) и флавоноиди (даидзин, изоориентин), фуранокумарини (като псорален, ангелицин), птерокарпани ерибраедин С и битукарпин A и B, танин, антоцианини, полифеноли, терпени, стероли. Лесно се разпознава по характерната миризма на битум от листата му. Този силен характерен аромат, подобен на катран, изглежда е резултат от комбинация от няколко вещества като феноли, сулфурирани съединения, сесквитерпени и вероятно късоверижен въглеводород.
Изображение: Daniel VILLAFRUELA, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Основните съставки на етеричните масла извлечени от листата и цветовете на битуминария са кариофилен (съответно 23% и 18%), β-фарнезен (съответно 15% и 6%) и гермакрен D (съответно 24% и 18%). Значителни количества (7%) от същите съединения са установени в етеричното масло от семена, но трициклен (11%) и α-пинен (50%) са най-важните съставки на това масло. В състава на етеричните масла се наблюдават високи нива на 3-хексен-1-ол и 1-октен-3-ол; съдържание на монотерпени и сесквитерпени, трициклен, α-пинен и камфен.
Лечебни свойства и приложение на битуминария
Битуминарията е важно лечебно растение, използвано в традиционната медицина по света, заради нейните антисептичен, антихипергликемичен и антиоксидантен потенциал. Всички части на растението се използват за облекчаване на стомашни спазми и периодична треска. Прилага се и като средство за възстановяване на косата. Запарка от пресни листа се използва за лечение на треска и инфекции на пикочните пътища. Листата и цветовете на билката съдържат вещество, наречено „псорален“, което се използва при лечението на псориазис, витилиго и други кожни заболявания.
Свойства на битуминария
- антиоксидантно;
- антибактериално;
- противовъзпалително;
- имуностимулиращо;
- антимикробна активност срещу щамове Staphylococcus aureus и Candida albicans;
- добри антипролиферативни ефекти.
Изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Фуранокумарините в билката (псорален и ангелицин), са използвани при лечението на кожни заболявания,
птерокарпаните (битукарпин А и В) са с антитуморна активност и се прилагат при рак на дебелото черво.
В северозападния регион на Алжир е установено, че някои хора използват отвара от листа на P. bituminosa за лечение на диабет, но досега няма налични научни данни за неговия антидиабетен ефект. В редица изследвания е установено. че Psoralea bituminosa показва значителен ефект при лечението на диабет и състояния на невропатична болка и ограничаване на очакваните странични ефекти, които могат да се използват като бъдеща антидиабетна терапия.
Други употреби на битуминария
Растението е много толерантно към почви, замърсени с различни метали, включително мед, цинк и олово. То не концентрира тези замърсители в листата си и затова не може да се използва за фиторемедиация, но е много полезно за възстановяване на структурата на почвата и нивата на хумус. Доказано е също, че е много полезно за стимулиране на растежа на други растения (по-специално се споменава Achnatherum miliaceum), които могат да премахнат тези метали и по този начин подобряват ремедиацията на почвата.
Заглавно изображение: Arria Belli, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Bituminaria_bituminosa
https://temperate.theferns.info/plant/bituminaria+bituminosa
https://www.researchgate.net/publication/263618297_Phytochemical_and_biological_activities_of_Bituminaria_bituminosa_L_Fabaceae
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25312171/
file:///C:/Users/my/Downloads/mscano,+jidc-016-1064.pdf
https://www.wildflowersprovence.fr/plant/bituminaria-bituminosa/
https://pmpj.najah.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1144&context=journal
https://jidc.org/index.php/journal/article/view/35797302
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1995764514602789
https://www.iomcworld.com/conference-abstracts-files/2329-6836-C1-020-020.pdf
https://pdfs.semanticscholar.org/97f8/763d8955ecd17ce2eb921afa47a64b30f28f.pdf
https://www.researchgate.net/publication/230330572_Volatile_constituents_of_different_organs_of_Psoralea_bituminosa_L
Коментари към Битуминария, Арабски грах, Смолен трилистник