Лале
Лале (Tulipa) представлява красиво цъфтящо пролетно цвете, което притежава лечебни свойства. Класифицира се към семейство Кремови (Liliaceae). Родът на лалето включва около 150 вида. Поради високата цена на растенията, не са проведени достатъчно изследвания върху лекарствената стойност на лалета. В древни билкови книги, са установени само няколко записки по отношение на лекарствените употреби на растението. В България расте родопското лале - защитен вид, див представител на рода Лалета. Развива се в защитена местност и е включено в Червената книга и Червения списък на страната ни.
Изображение: freepik.com
Устройство на лале
Растението израства на височина от 30 до 60 см. Подземната част на лалето е луковица. Стъблото е гладко, покрито с фини власинки, оцветено в различни нюанси на сиво-зеленото, понякога примесени с розови отенъци.
Листа са дълги, големи, с остър връх и овално-копиевидна форма. Листният ръб обикновено е гладък, понякога с вълнообразна форма. Имат зелено-сив цвят, нямат дръжки и на всяко цветно стъбло наброяват средно по 3. От основата на стъблото към върхът му стават по-малки по размер. Листата на някои сортове лалета имат жълт отенък, или притежават жълт кант, или кафеви ивици.
Цветът е единичен, с форма на чашка, състоящ се от 6 венчелистчета. При някои видове лалета ръбът на венчелистчетата може да бъде ресничест или извит. Чашките са оцветени в почти всички известни ни цветове без синьото. Не са рядкост и видовете, които са с повече от една цветова багра. Цъфтят от март до май месец.
Изображение: freepik.com
Разпространение на лале
Родният ареал на разпространение на лалето е голям. Включва Южна Европа, Централна Азия, Близкия Изток, Северна Африка.
Използваема част на лале
С лечебна цел се използва цялото растение.
Химичен състав на лале
Лалето съдържа тулипанин, тулипозиди, тулипалини, които са отровни и най-често предизвикват дерматити при хората, които се занимават с отглеждане на растенията. В тази връзка е хубаво след бране на букет от лалета да измиете ръцете си.
Изображение: freepik.com
Лечебни свойства и приложение на лале
От китайските билколечители лалето се използва за лечение на болки във върховете на пръстите на краката, причинени от ужилвания и ухапвания, изгаряния и обриви по кожата. За тази цел няколко луковици се смачкват и с тях се налага поразения участък. Лапата бързо облекчава дразненето и успокоява тъканите. Със същата цел може да потопите 2-4 цвята лале в гореща вода, след което потапяте кърпа при тях и ги събирате с нея. Разтилате я като цветята остават покрити между два слоя кърпа. Разточвате я, за да се смачкат цветовете. Така смачкани се нанасят върху областта, в която има кожен обрив, ужилване от пчела или ухапване от насекоми. Зaдържате ги 10 минути там с помощта на кърпата.
Пресни листа от растението се прилагат смачкани, локално върху абсцеси, като изтеглят гнойта от възпалителното огнище.
При нарушения на кръвното налягане може да изядете едно жълто лале с едно листо от стъблото му, наситнени и разбъркани с кисело мляко. Консумирайте сместа в продължение на един ден. Резултатът е нормализиране на кръвното налягане за една седмица.
Смачкани листенца от лалета в червени нюанси, се използват за разтриване на бузите за добиване на руменина. Екстракт от тях помага и за премахване на петна и пъпки по кожата.
Сокът, извлечен от смачкани листа и основата на цвета на лалето, действа много добре при драскотини, сърбежи и раздразнение на кожата. Той се използва широко в Холандия за изглаждане кожата на ръцете.
Изображение: freepik.com
Лалето в кулинарията
По време на Втората световна война, холандците побеждават недостига на храна с ядене на луковици на лалета, които се оказват здравословна и питателна храна. В Афганистан, лалетата се консумират за сила. Във Великобритания, пълнени лалета с риба тон е класическо ястие за специален повод.
Лалето във флоралната декорация
Лалето е прекрасна единица във флоралната декорация на дома, градината, парковете. Изключително популярно е като рязан цвят в началото на пролетта.
Вида Tulipa gesneriana е този, от който произхождат повечето хибридни видове лалета. В продължение на около 400 години са създадени хиляди сорта лале.
Изображение: freepik.com
Интересно за лалето
- през 9 век, в староперсийска литература, за пръв път са описани лалетата като съществуващи растения;
- турците се научават от персите да култивират лалета;
- през 16-ти век лалето е пренесено в Европа от Мала Азия;
- "лале" - думата произлиза от персийски и турски;
- "tulipa" - на турски език думата означава "тюрбан";
- 1593-та е годината, в която французин (Чарлз дьо Леклюз) разпространява лалетата в Холандия;
- лалето е национален символ на Холандия.
Внимание!
Консумацията на луковици от лале предизвиква повръщане и диария.
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЖЪЛТ КАНТАРИОН 5 мл
БИОХЕРБА МЕХЛЕМ 3 РОДОПСКИ БИЛКИ 30 мл
МАЙРА ОЙЛС НАТУРАЛНО ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАТОЧИНА 5 мл
ПРОТЕКТИН КРЕМ 50 мл ENERGY GROUP
АРМИНА БИО ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЯЛА ЕЛА 5 мл
БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЕЛЕМИ 10 мл
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Покритосеменни (Magnoliophytina, Angiosperms)
- Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
- Разред Liliales
- Сем. Liliaceae (Кремови)
- Домашно лечение при цирей - фурункул, карбункул, абсцес
- Билки и домашни средства срещу стафилококова инфекция
- 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
- Натурални средства за лечение на розов лишей
- Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
- Домат със захар и други народни рецепти при възпален пръст
- Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
- Рани
- д-р Теодора Цекова Чолакова
- Направете си коледна украса от рециклирани материали
Коментари към Лале