Синчец, Обикновен синчец, Двулистен синчец

Синчец, Обикновен синчец, Двулистен синчец (Scilla bifolia) представлява малко, нежно с приятно ухание растение, което се класифицира към семейство Asparagaceae. У нас носи множество наименования: горски синчец, бъклец, бакълчец, горски гороцвет, див зюмбюл, синиче, лучка, синче, син бабин бакълчец, синчец-бъклец, син бъкълчец, синявица, сънчец-бъклец. Синчецът не е защитен от Закона за биологичното разнообразие. На латиница се нарича още two-leaf squill и alpine squill.
Освен обикновеният синчец у нас растат и есенният и битинският. Есенният се различава от обикновения по времето на цъфтеж, а битинският по това, че всяко растение има от 3 до 4 листенца. Битинският синчец е застрашен вид!
Устройство на синчец
Растението е луковично, многогодишно и тревисто. Луковицата му има максимални размери до 3 см в диаметър. Пролетта от нея прорастват две листенца и едно цветоносно стъбло. Листата имат ланцетовидна форма, а стъблото достига максимална височина до 25 см.
Сините цветчета на растението са събрани в рехаво съцветие на върха на стъбълцето. В групичката те наброяват от 2 до 10. Всяко цветче има шест сини венчелистчета, дълги от 6 до 12 мм в разперена формация. Понякога могат да бъдат бели или розови на цвят. Периодът на цъфтеж на обикновения синчец обхваща месеците от февруари до май. Плодовете на двулистния синчец представляват капсула, с дължина от 6 до 12 мм. Тя е разделена на 3 по-малки сферични кутийки. Всяка от тях съдържа по 1-2 семенца.
Изображение: Димитър Найденов / Dimìtar Nàydenov, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; Björn S..., CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons; Шатилло Г.В., CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Разпространение на двулистен синчец
Растението е с ареал на разпространение, обхващащ Апенини, Алпи, Балкански полуостров, Мала Азия. У нас вирее на надморска височина от 200 до 2200 метра в цялата страна. Обича да расте из храсти и поляни, преди да се разлистят дърветата, за да може да се възползва из цяло от слънчевата светлина.
Използваема част на обикновен синчец
Изображение: Maseltov, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Обикновеният синчец има декоративна стойност. Красотата му е възпята дори в стихотворението "Песента на синчеца" от Иван Вазов. Използва се за направата на хомеопатично лекарство.
Химичен състав на синчец
Цялото растение е изследвано за съдържание на сърдечни гликозиди. Потвърдени са минимални количества на сциларозиди в луковиците на синчеца. Във всички негови части не е открит просцилардин А.
Лечебни свойства и приложение на двулистен синчец
От някои видове синчец, както вече бе споменато, се прави хомеопатично лекарство, включително и от обикновения. Някои фармацевтични компании и такива занимаващи се с производството на натурални продукти, влагат екстракт от растението като съставна единица на козметични средства и миещи препарати. Двулистният синчец намира приложение основно като декоративно растение.
Заглавно изображение: Michael Burgholzer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ФЛОРИЛИС ПОЧИСТВАЩ ЛОСИОН ЗА ОЧИ 1000 мл
АРКАЯ НЕЖЕН ПИЛИНГ ЗА ЛИЦЕ 50 мл
АРГИНИН прах 300 г ВЕМОХЕРБ
НовОСТРОВИТ ГИНКО БИЛОБА капсули 90 мг * 60
НовУЕЙТ УЪРЛД ГИНКО БИЛОБА + СИБИРСКИ ЖЕНШЕН таблетки * 365
АУРА ХЕРБАЛС ГИНКО БИЛОБА капки 50 мл
НовРАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Покритосеменни (Magnoliophytina, Angiosperms)
- Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
- Разред Asparagales
- Сем. Asparagaceae (Аспарагусови)
- Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
- Кукувиче грозде, Мускари
- Хомеопатия при фарингит
- Скоруша
- Син минзухар, Холандски минзухар
- Хомеопатия при кървене от носа
- Хомеопатия при диария
- Кокиче, Обикновено кокиче, Снежно кокиче, Снежниче
- Д-р Зорка Угринова
- Хомеопатично лечение на хипотиреоидизъм
Коментари към Синчец, Обикновен синчец, Двулистен синчец