Очанка, Обикновена очанка
Очанка, Обикновена очанка (Euphrasia rostkoviana) представлява тревисто растение с пъстри цветове. Класифицира се към семейство Orobanchaceae. Очанката е медоносно растение.
Устройство на очанка
Изображение: wikimedia.org
Билката достига височина до 20 см. Има къс корен, срещуположно разположени листа, покрити с власинки и назъбен листен ръб. Цъфти в бели малки цветчета, с лилави линии и жълто петно на най нискостоящото венчелистче. Имат 4 тичинки. Плодът представлява разделена на две кутийка, съдържаща много семенца.
Разпространение на очанка
Това растение е широко разпространено по алпийски или субалпийски ливади, където снегът е често срещан, и в пасища в много части на европейските страни. Можем да открием този вид и в Азия, северните части на Америка, в планините на Индонезия и Нова Зеландия и Южна Америка. Отбелязано е разпространението на лечебното растение в умерените Хималаи, от Кашмир до Сиким, Нилгири, Палестина, Израел и до Иран. Растителният материал се събира обикновено в България, Унгария и бивша Югославия. Расте повсеместно, по ливади и пасища, както и в храсталаци.
Използваема част на очанка
С медицинска цел се употребява надземната част на растението.
Химичен състав на очанка
Билката съдържа
- силициева киселина;
- гликозиди;
- етерични масла;
- багрила;
- слуз;
- танини;
- фенолни киселини, фенилпропан и флавоноидни гликозиди, кумарова киселина и флавоноиди: гликозиди на апигенин, лутеолин, кемпферол (кемпферол-3-О-рутинозид), рамнетин и кверцетин-3-О-рутинозид (рутин);
- иридоиди, които са описани като 8-(S)-7,8-дихидро-генипозид, генипозидна киселина, аукубин, каталпол, еуфрозид, евростозид, иксорозид, мусаенозидна киселина;
- фенилетаноиди - вербаскозид, самиозид и красифолиозид;
- фенил-пропаноидни гликозиди - дехидрокониферил алкохол-4-d-глюкозид, еуково-страна (3,4-дихидрокси-4-фенетил-ол-рамнозид (13)-4-О-изоферуоил-d-глюкозид), актеозид;
- фенолни съединения като хидрокситирозол, хлорогенова киселина, кафеена киселина;
- флавоноиди, полифеноли, хидроксилово-канелени производни;
- петнадесет фенолни съединения, кверцетин-3-О-рутинозид и апигенин;
- седем органични киселини - оксалова, аконитна, лимонена, ябълчена, хининова, оцетна и фумарова киселини;
- девет мастни киселини, които се състоят от четири наситени (миристинова, пентадеканова, палмитинова, маргаринова) и пет ненаситени (линолова, линоленова, стеаринова, цис11-ейкозенова, докозахексаенова);
- свободни мастни киселини и два стерола (холестерол и β-ситостерол).
Високото съдържание на актозид в билката може да даде разумно обяснение за нейното противовъзпалително действие при очни заболявания. Някои от биологичните свойства на очанката се приписват на хининовата киселина и нейните естери, като противовъзпалителни и антиоксидантни. Бета-ситостеролът е един от основните стерол в растителния материал. Установено е, че хидроксиканелените киселини имат добри антиоксидантни действия.
Лечебни свойства и приложение на очанка
Билката се използва в традиционната австрийска медицина вътрешно като чай, или външно като компреси, за лечение на заболявания на очите и стомашно-чревния тракт.
Това е лечебно растение традиционно използвано в Европа за лечение на различни болести, особено за промиване на очите при заболявания като конюнктивит и блефарит, които могат да бъдат свързани с бактериални инфекции. Проведени са изследвания върху химичния състав и антимикробната активност на етеричното масло от очанка срещу някои организми, свързани с очни инфекции: Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Staphylococcus aureus, S. epidermidis, Pseudomonas aeruginosa и Candida albicans. Анализът разкрива повече от 70 съставки в маслото, с n-хексадеканова киселина (18,47%) като основна съставка, последвана от тимол (7,97%), миристинова киселина (4,71%), линалоол (4,65%) и анетол (4,09%). Етеричното масло показва антимикробен ефект срещу всички изследвани организми с изключение на P. aeruginosa. Най-добрата активност се наблюдава срещу всички грам-положителни бактерии, тествани с минимални инхибиторни концентрации от 512 µg/mL.
Свойства на билката; кога се използва?
- противовъзпалително действие;
- подходящ при липса на апетит;
- прилага се при храносмилателни разстройства - намалява повишената киселинност в стомаха;
- употребява се при редица очни заболявания - конюнктивити, възпаление на слъзните торбички и петна на роговицата, катаракта, ечемик (хордеолум);
- действа възстановително при умствена и физическа преумора;
- стомашни заболявания, жълтеница, диабет и заболявания на горните дихателни пътища;
- намалява умората и болезнеността и елиминира сълзене на очите, хрема, причинена от настинка и сенна хрема;
- дрезгав глас.
Иридоидните гликозиди, танините и фенолните киселини са най-важните съединения на това лечебно растение. Тези съединения са известни с противовъзпалителни, стягащи, антиоксидантни, антиапоптотични и слаби антибиотични ефекти. Терапевтичният ефект на E. rostkoviana може да се дължи главно на неговата антиоксидантна, противовъзпалителна и антимикробна активност. Съединения идентифицирани в екстракти от E. rostkoviana - апигенин, лутеолин, кемпферол, кверцетин, кафеена киселина, кумарова киселина и розмаринова киселина могат да бъдат отговорни за антимикробното й действие. Потвърдена е й нейната противогъбична и антибактериална активност срещу грам-положителни и грам-отрицателни бактерии.
Отвари и настойки от цъфтящи надземни части на очанка се използват срещу суха кашлица, дрезгав глас, симптоматично лечение на настинка, болки в ухото и главоболие, сенна хрема, гнойни кожни лезии или катарални заболявания на чревния тракт, но особено за промиване на очите за лечение и профилактика на очни заболявания като конюнктивит, блефарит, умора на очите, гнойно възпаление на очите и болки. Употребата на чай от очанка се съобщава и в етноветеринарната медицина за лечение на очни инфекции при крави.
Традиционно, въпреки сериозния риск от инфекция, някои хора прилагат билката директно върху окото под формата на лосион, лапа или очна вана за лечение на различни състояния, включително конюнктивит, възпаление на клепачите по ръба на миглите ( блефарит), умора на очите, възпаление на кръвоносните съдове. Освен това, тя се използва като храна, под формата на инфузия и е включена в списъка на Съвета на Европа като естествен ароматизатор.
Начин на употреба
- вътрешно - отвара, запарка;
- външно - компреси.
Отвара - 1 с.л. се залива с 500 мл вода и се оставя да заври. След прецеждане се пие по 50 мл. преди всяко хранене.
Внимание!
При поемане на големи дози от очанка, съществува риск от токсични прояви!
Заглавно изображение: Enrico Blasutto, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ХЕРБА ФИКС ВЮФИКС тинктура 100 мл
БИЛКА ЧУДОДЕЙКА ТИНКТУРА ЗА ОЧИ 100 мл
СУОНСЪН ОЧАНКА капсули 400 мг * 60 SWH186
ПРОМОПАНАЦЕЯ ТИНКТУРА ОЧАНКА 100 мл
ЦЕРЕБРОСТИМ таблетки * 120 ТОШКОВ
ОКУФЛАШ капки за очи, разтвор 10 мл * 2
ПРОМООЧАНКА капсули 430 мг * 100 NATURE'S WAY
ПРОМОДЖАРОУ ФОРМУЛАС ВИЖЪН ОПТИМАЙЗЪР капсули * 90
КОМПЛЕКС ЗА ОЧИ БЛУБЕРИ ВИЖЪН таблетки * 60 HOLLAND & BARRETT
ЕУФРАЗИА ОФИЦИНАЛИС 5 СН
ФАКТОРС ФОРМУЛА ЗА ОЧИ капсули 260 мг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС
БОРОВИНКА + ОЧАНКА капсули * 30 VIRIDIAN
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Euphrasia_rostkoviana
https://www.hindawi.com/journals/ecam/2015/734101/
https://www.researchgate.net/publication/320102226_EUPHRASIA_ROSTKOVIANA_HAYNE-ACTIVE_COMPONENTS_AND_BIOLOGICAL_ACTIVITY_FOR_THE_TREATMENT_OF_EYE_DISORDERS
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Lamiales
- Сем. Orobanchaceae (Воловодецови)
- Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
- Лечение на ечемик с домашни средства
- Натурални средства срещу газове и подут корем
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Какво лекува английската сол
- Домашно лечение при възпаление на яйчниците
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Домaшни средства срещу тъмни кръгове под очите
- Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
Коментари към Очанка, Обикновена очанка