Лечение при хипотония (ниско кръвно налягане)
Всеки трети страда от проблеми с кръвното налягане, като в масовия случай се касае за високо кръвно налягане (хипертония, хипертензия) и рисковете, които крие (инфаркт на миокарда, инсулт, внезапна сърдечна смърт и други).
Относително малък дял се полага на лицата, страдащи от ниско кръвно налягане (хипотония, хипотензия), състояние, което също не бива да се подценява във връзка с рисковете и опасностите, които носи след себе си (сърдечно-съдови аномалии, припадъци, травми вследствие внезапна загуба на съзнание и други).
Полезна и подробна информация за причините, симптомите и методите за диагностициране на ниско кръвно налягане може да намерите в раздел Заболявания:
За лечение при хипотония (ниско кръвно налягане) основополагащо значение има изясняването на причините, довели до състоянието, като в масовия случай е достатъчно тяхното отстраняване за нормализиране на кръвното налягане на пациента.
При много от засегнатите леки корекции в хранителния режим, премахването на вредните навици и следването на някои лесни за изпълнение съвети води до стабилизиране на състоянието. При малък процент от засегнатите е необходима лекарствена терапия, която се назначава, регулира и контролира от специалист.
Лечение при хипотония (ниско кръвно налягане): отстраняване на причините
Най-важната стъпка при диагностициране на ниско кръвно налягане е изясняване на причините, довели до развитието му. Тъй като тези причини са многобройни е важно тяхното изясняване, тъй като състоянието лесно може да бъде овладяно без необходимост от медикаментозна терапия.
Едни от най-честите причини за ниско кръвно налягане и съответните мерки за справяне с тях включват:
- дехидратация (обезводняване): в топлите сезони, както и при тежка физическа дейност, рисковете от обезводняване нарастват значително, което от своя страна крие риск от рязко спадане на кръвното налягане и поява на целия спектър съпътстващи го симптоми (главоболие, умора, прималяване, загуба на съзнание). Основните мерки при подобна ситуация включват адекватна рехидратация на пострадалия, като при тежките състояния може да се наложи хоспитализация и вливане на интравенозни течности
- кървене: загубата дори на малки количества кръв (например при обилен менструален цикъл) може да доведе до спад на кръвното налягане. Необходимо е изясняване на статуса на пациента, обстоен преглед за наличие на вътрешно кървене, нарушения в коагулацията и хемопоезата, като при откриване на подобни се назначава подходяща терапия (антикоагуланти, фибринолитици, а в някои случаи се налага и преливане на кръв)
- възпаление: хроничното възпаление активира каскада от процеси, които оказват влияние и върху нивата на кръвното налягане, поради което е необходимо изясняване на етиологията и назначаване на подходяща терапия с противовъзпалителни средства
- сърдечни заболявания: установяването на брадикардия, перикардит, белодробен тромбемболизъм, отслабване на миокарда и други налага своевременно лечение (медикаментозно или оперативно) за намаляване рисковете от сериозни усложнения и инциденти
- лекарства: редица медикаменти, използвани широко в клиничната практика, представляват потенциални причинители на ниско кръвно налягане. Към лекарствата, причиняващи хипотония (обикновено като страничен ефект) се включват например блокери на калциевите канали, АЦЕ инхибитори, сартани, бета блокери, алфа блокери, диуретици, някои антидепресанти (амитриптилин), лекарства за лечение при болест на Parkinson (леводопа), препарати за лечение на еректилна дисфункция (силденафил) и други. В случай, че приемате някои от тези или други лекарства за лечение на подлежащи заболявания, задължително се консултирайте с вашия лекар при наличие на симптоми на ниско кръвно налягане. Вашият лекар ще прецени каква промяна в лечебния план да предприеме (смяна на препарата, използване на по-ниски дози, алтернативни средства)
В случай, че причината за ниското кръвно налягане не може да бъде изяснена или подлежащото състояние, водещо до хипотония, не може да бъда изцяло контролирано (или съответната медикаментозна терапия не може да бъде прекратена) вашият лекар може да ви препоръча някои техники и методи за справяне със симптомите.
Лечение при хипотония: немедикаментозна терапия
В зависимост от тежестта на хипотонията и честотата на проява на симптомите се подбира подходящ, индивидуализиран терапевтичен план. При леките форми на болестта и епизодична проява на леки симптоми в полза на пациентите са някои лесни за изпълнение съвети и препоръки.
Така например на много от пациентите се препоръчва следното:
- диета с високо съдържание на сол: на пациентите с високо кръвно се препоръчва ограничаване консумацията на сол и свеждане на дневния прием до минимум, тъй като солта води до повишение на кръвното налягане и може да влоши състоянието им. При лица с ниско кръвно се препоръчва увеличаване на приема с цел стабилизиране на кръвното налягане, като е важно да се консултирате предварително с лекуващия лекар, тъй като при подлежащо сърдечно или бъбречно увреждане повишената консумация на сол може да доведе до неблагоприятен ефект
- прием на повече вода: адекватната хидратация на организма се грижи за оптималната функционална активност на всички органи и системи (все пак човешкото тяло в две трети от своя състав съдържа вода)
- ограничаване консумацията на алкохол и кофеин-съдържащи напитки: алкохолът води до обезводняване, което в комбинация с арсенала от негативни негови ефекти може да влоши и кръвното налягане, а кофеин-съдържащите напитки се препоръчват в ограничени количества, тъй като от една страна могат да доведат до леко повишение на кръвното налягане, но от друга повишават риска от дехидратация (в случай, че не можете без любимото си кафе се препоръчва на всяка чаша кафе да изпивате допълнително поне една чаша вода)
- промени в хранителните навици: препоръчва се прием на малки количества храна на кратки интервали (на всеки 2-3 часа), като се препоръчва избягване на високовъглехидратните източници и наблягане на пресни плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни, богати на фибри продукти, месо и риба
- билки и лечебни растения: редица билки и лечебни растения могат да се окажат добър съюзник в борбата с ниското кръвно налягане, като такива например са канела, куркума, босилек, коприва, розмарин, джинджифил и други, използвани под формата на чай, запарка, добавка към ястия
- правилна стойка на тялото: правилната стойка, както и правилното изправяне от легнало или седнало положение (плавно, бавно, без резки движения) ще намали риска от поява на така наречената ортостатична хипотония. Не се препоръчва продължителен стоеж в седнало или изправено положение, както и вдигане на тежести. Препоръчва се използване на по-висока възглавница за осигуряване на по-висока позиция на горната половина на тялото в легнало положение
- еластични чорапи: особено ефективни са при наличие на варикозни вени (разширени вени) и проблеми с оросяването, като носенето им подпомага изтласкването на кръвта от долната половина на тялото и води до облекчаване на симптоми като подути крака, усложнения вследствие разширени вени, болки и тежест в краката и други
Тези и много други съвети са лесни за изпълнение, но в същото време са с висока ефективност при леките форми на хипотония, при които все още не е необходимо медикаментозно лечение.
Полезна и подробна информация относно приложението на различни билки, хомеопатични средства, лечебни растения и други може да намерите в раздел Алтернативна медицина:
При тежките форми на хипотония, чести и сериозни прояви на болестта (със загуба на съзнание) се препоръчва съответната лекарствена терапия.
Лекарства за лечение при хипотония (ниско кръвно налягане)
При тежките форми на хипотония, които не се повлияват от промените в начина на хранене и ограничаването на вредните навици и причините за които не могат да бъдат отстранени, подлежат на лекарствена терапия.
Обикновено само малък процент от пациентите с ниско кръвно се нуждаят от медикаментозно лечение, което се назначава от специалист, а дозата, честотата на прием и продължителността на терапията се определят от него и подлежат на строг мониторинг.
Към лекарствата, използвани за нормализиране на кръвното налягане при хипотония, се включват:
- кардиотонични лекарства: кардиотоничните лекарства подобряват помпената функция на сърцето, повишават възбудимостта на миокарда, засилват сърдечните контракции, повишават синусовия ритъм. Използват се при слабост на миокарда, кардиомиопатии, сърдечен блок и други, като са противопоказани при някои форми на перикардит, сърдечна тампонада, тежка хиповолемия. С добра ефективност за лечение при хипотония се използват принадлежащите към тази група адренергични и допаминергични средства и едни от основните им представители мидодрин, допамин, добутамин. С най-широко приложение при хипотония с различна етиология се отличава мидодрин. Мидодрин се прилага перорално (под формата на таблетки), като чести странични ефекти от терапията включват главоболие, киселини, отпадналост, обрив по кожата. Не се препоръчва при пациенти с глаукома, феохромоцитом, хипертрофия на простатата, бъбречна недостатъчност, увреждания на щитовидната жлеза (хипертиреоидизъм). При тежка хипотония и шок се назначава парентерално лечение с допамин или добутамин (интравенозно)
- минералкортикоиди: флудрокортизон представлява синтетичен хормон на надбъбречната кора, флуорирано производно на хидрокортизон с добре проявено минералкортикоидно действие. За разлика от кортикостероидите не притежава противовъзпалителни и имуносупресивни свойства. Използва се в комплексното лечение на първична и вторична надбъбречна недостатъчност, като намира и широко приложение в лечението на ортостатичната хипотония. Обикновено се назначава под формата на таблетки, като при тежки и сериозни случаи след хоспитализация на пациентите може да се приложи и парентерално. Един от най-честите странични ефекти на препарата е загубата на калий (хипокалиемия), поради което допълнително в терапията се включват и калиеви добавки. Необходимо е често проследяване състоянието на пациента за изява на по-сериозни странични ефекти от терапията, като например хипертрофия на миокарда, остеопоротични изменения, тежки гастроинтестинални, метаболитни или ендокринни нежелани реакции
Редица други медикаменти могат да се използват в зависимост от състоянието на пациента, като някои форми на хипотония се повлияват добре от препарати като пиридостигмин (основно използван за лечение на мускулна слабост), селективни инхибитори на обратното захващане на серотинин се използват при вазовагален синкоп. Решението за медикаментозна терапия и изборът на конкретни лекарства се осъществява от лекуващия лекар.
В единични случаи може да се наложи поставяне на пейсмейкър за нормализиране на кръвното налягане и дейността на сърдечния мускул.
Успешното лечение при хипотония (ниско кръвно налягане) изисква индивидуализиран, комплексен подход с изясняване на първопричините за поява на състоянието, по възможност тяхното отстраняване и назначаване на съответната терапия, включваща обикновено комбинация от лекарства и немедикаментозни средства и методики.
Заболявания, при които се прилага лечението Лечение при хипотония (ниско кръвно налягане)
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХАРТМАН УСТРОЙСТВО ТЕНСОВАЛ КАРДИО КОНТРОЛ ОНЛАЙН
БОИРЕР ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ЗА ГОРНА ЧАСТ НА РЪКАТА BM 28
МАНШЕТ (МАНШОН) ЗА АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ОМРОН INTELLI WRAP CUFF 22 - 42 см
ПРОФЕСИОНАЛЕН МАНШЕТ (МАНШОН) ЗА АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ОМРОН HXA-GCUFF-SSLB 12 - 18 см
БОИРЕР ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ЗА ГОРНА ЧАСТ НА РЪКАТА BM 44
Безплатна доставка за България!АДАПТЕР ЗА ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ЕУРОФАРМА KD5031
Библиография
https://www.medicinenet.com/low_blood_pressure/article.htm
https://www.hse.ie/eng/health/az/b/blood-pressure-low-/treating-low-blood-pressure.html
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319506.php
https://www.healthline.com/health/hypotension
https://www.webmd.com/heart/understanding-low-blood-pressure-treatment#1
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/low-blood-pressure/diagnosis-treatment/drc-20355470
https://www.news-medical.net/health/Treatment-of-hypotonia.aspx
https://www.hopkinsmedicine.org/news/articles/Treating-Hypotonia
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебни практики при заболявания
- Какво лекува английската сол
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Нормални стойности на кръвното налягане според възрастта
- Лечение при ларингит
- Хранене според кръвната група - кръвна група 0
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Лечебните билки в България по азбучен ред
- Калкулатор индекс на телесната маса
- Лечение при панкреатит
- Хранене според кръвната група - кръвна група А
Коментари към Лечение при хипотония (ниско кръвно налягане)