Рубеола [немска брусница] МКБ B06
Острото инфекциозно заболяване рубеола [немска брусница] се причинява от rubella virus и протича с характерни симптоми, включващи увеличение на лимфните възли, обрив, интоксикационен синдром.
Рубеолните вирусите принадлежат към род Rubivirus от семейство Togaviridae, съдържат РНК и се отличават с характерен антигенен строеж, включващ два антигена (хемаглутинин и комплементсвързващ антиген) и два преципитиногена (тета и йота), показвайки слаба устойчивост спрямо въздействията на околната среда (топлина, студ, химични въздействия, механични фактори), включително и спрямо действието на използваните стандартно дезинфектанти.
Особености, заразяване и симптоми при рубеола
Заболяването засяга само хората, поради което се означава като антропоноза, с източници на предаване на болестта болните лица и здравите (или безсимптомни) носители на вирусите.
При повече от една трета от заразените лица инфекцията протича леко, със слабо проявени общи прояви и може да бъде диагностицирана погрешно като сезонна инфекция, което от своя страна има отношение в разпространението на болестта.
В миналото (преди създаването на ваксината срещу немска брусница и нейното въвеждане в задължителния имунизационен календар) заболяването е било причина за големи епидемии.
Полезна информация по темата може да намерите в раздел История:
- Откритие и първи случаи на рубеола през 1619 година
- Откритие на рубеолния причинител през 1962 година
- Създаване на ваксината срещу рубеола
Основните механизми за предаване на инфекцията са:
- въздушно-капков: отделените секрети при говор, кашляне, кихане от болните (или носителите на вируса) проникват през лигавиците на горните дихателни пътища или конюнктивите на възприемчивите лица, като благоприятстващи фактори са наличието на близък контакт и продължително пребиваване в затворени помещения
- вертикален: при заразяване на бременната жена съществува около 90 процента риск от преминаване на вирусите през плацентарната бариера и инфектиране на плода
Населението показва всеобща възприемчивост като контагиозният индекс (показателят за броя на заразените след експозиция) достига високи стойности.
Боледуват предимно децата на възраст до десет години, като кърмачетата притежават пасивен имунитет от майката до приблизително края на 11 месец.
При заразяване след 15 годишна възраст, както и в напреднала възраст, инфекцията протича по-тежко, агресивно, показвайки склонност към развитие на различни по тежест усложнения.
Инкубационният период (термин, обозначаващ времето от заразяването и проникването на вирусните агенти до първите клинични признаци на болестта) обикновено е в рамките на две до три седмици, като варира между 11 и 23 дни при отделните пациенти.
Немска брусница започва с обща симптоматика, наподобяваща грипоподобно заболяване, като пациентите обикновено се оплакват от повишена температура (леко до умерено), слабо проявен катарален синдром (кашлица, хрема, ринит, зачервено гърло).
По мекото небце при част от пациентите се наблюдават единични точковидни кръвоизливи (петехии), обозначавани като петна на Forscheimer.
Вирусите проявяват изразен афинитет към лимфните структури (лимфотропизъм), като още с първите прояви на болестта е налице засягане на лимфните възли, най-често в областта на шията, подчелюстната област, тила, като тилната лимфонодулопатия се счита за относително специфична за инфекцията и се означава като симптом на Теодор.
При голям процент от болните се наблюдава увеличение на размерите на черния дроб и слезката, означавано в медицинската литература като хепатоспленомегалия.
В рамките на три до четири дни след засягането на лимфните възли от вирусната инфекция се развива характерен обрив, започващ от лицето и постепенно и бързо (в рамките на едно денонощие) обхващащ тялото и крайниците (екстензорната повърхност на горните крайници).
Обривът е макулозен (представен от малки, окръглени, розови до червени петна), като в масовия случай не предизвиква парене, сърбеж или болка. В някои случаи обривът може да наподобява дребната шарка (в този случай се говори за rubeola morbillosa) или скарлатина (означава се като rubeola scarlatinosa), преминавайки от макулозен в макулопапулозен.
Заболяването показва самоограничаващ се характер и симптоматиката преминава в рамките на около десет дни (продължителността е различна при отделните пациенти в зависимост от тяхната възраст, здравословен статус, подлежащи заболявания и рискови фактори).
Заболяването може да протече атипично при отсъствие или слаба проява на някои от водещите симптоми. Продромалният период може да липсва или да се представи от субфебрилна температура, последвана от леко изразена лимфаденопатия и бързопреходен обрив.
В зависимост от наличието или липсата на усложнения се различават следните клинични форми на рубеола [немска брусница]:
- Рубеола с неврологични усложнения: в зависимост от засегнатите структури се различават рубеолен енцефалит, рубеолен менингит и рубеолен менингоенцефалит, протичащи с неспецифична неврологична симптоматика, обикновено с наличие на главоболие, гадене и повръщане, промени в психичния статус, повишен гърчов праг и други, като с най-неблагоприятно протичане и риск от дългосрочни последици или леталитет е рубеолният енцефалит
- Рубеола с други усложнения: възможно е засягане на опорно-двигателния апарат (рубеолен артрит, артралгии), дихателната система (рубеолна пневмония), хемопоезата (тромбопенична пурпура), по-рядко се описват развитие на отит, нефрит, хепатит, миокардит и други
- Рубеола без усложнения: характерна е за ранната детска възраст, особено при своевременно диагностициране на болестта и липсата на подлежащи утежняващи протичането фактори (имунна супресия, вторични инфекции, подлежащи заболявания)
При заразяване на неимунизирани жени по време на бременността е възможно тежко протичане, вариращо от развитие на спонтанен аборт до тежки увреждания на новороденото.
В зависимост от срока на бременността в момента на заразяване се различават рубеолна ембриопатия (при заразяване в първия триместър) и рубеолна фетопатия (при заразяване след четвъртия месец), всяко от които протича с тежки дегенеративни изменения на редица органи и структури в организма на новороденото.
Подробна информация за вродената рубеола може да намерите в раздел Заболявания (Синдром на вродена рубеола).
Диагноза и диференциална диагноза при рубеола
Диференциалната диагноза при немска брусница е широка и обикновено се налага разграничаването на рубеолата от останалите видове шарки (варицела, морбили, скарлатина), от алергичните реакции от храни и медикаменти, които могат да се проявят с обрив, инфекциозни и неинфекциозни заболявания, протичащи със засягане на кожата и лимфните възли.
Поставянето на диагнозата се осъществява въз основа на обстоен анализ на информацията, получена от различните стандартни методи на изследване:
- разпит на болния: епидемиологична анамнеза за контакт с болни (или рискови) лица, липса на имунизация против рубеола
- преглед на пациента: физикалните находки (увеличени лимфни възли, катарален синдром, обрив) стесняват диференциалната диагноза и насочват към инфекцията
- лабораторни изследвания: пълната кръвна картина при голям процент от пациентите показва характерни изменения в белия кръвен ред, включващи повишен брой вироцити (моноядрени клетки с плазматизирани ядра), достигащи до девет процента от всички клетки, левкопения, лимфомоноцитоза
- серодиагностика: използват се главно латексаглутинация, ELISA и други за доказване на повишените антитела
- образна диагностика: при неврологична симптоматика и данни за увреждания на вътрешните органи е уместно извършването на рентгенография, ехография, компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс
Лечение при рубеола
Лечението при рубеола [немска брусница] е предимно симптоматично, като основната цел е облекчаване състоянието на болния и намаляване риска от развитие на усложнения и вторична инфекция.
Обикновено се прилагат средства за лечение при висока температура, противовъзпалителни агенти, аналгетици (медикаменти за обезболяване), като се препоръчва постелен режим и почивка на легло, пълноценно и здравословно хранене (подробна информация може да намерите в раздел Хранене: Хранене при рубеола), прием на витаминни добавки.
При деца под 18 години е противопоказана употребата на аспирин във връзка с рисковете от развитие на синдром на Reye, протичащ с тежки неврологични и чернодробни увреждания.
При засягане на нервната система се прилагат различни препарати в зависимост от симптоматиката, като например антиконвулсивни средства, седативни лекарства и други.
Приложението на антибиотици е уместно само при наличие на вторична бактериална инфекция и след провеждане на антибиограма за определяне на чувствителността на изолираните бактериални агенти спрямо различните антибиотици и химиотерапевтици.
При бременни се препоръчва прекратяване на бременността по медицински показания при заразяване в първия триместър и тежко протичане.
При контакт на бременната с болен от рубеола се препоръчва двукратно проследяване на титъра (нивата) на антителата с помощта на серологични методи през две седмици. При еднакъв титър на антителата в двете изследвания се приема прекарана в миналото инфекция и бременността не се прекъсва, докато при неколкократно нарастване на титрите във второто изследване се говори за прясна инфекция с рубеола и бременността се прекъсва.
Разработена е специфична профилактика срещу рубеола [немска брусница], включваща приложение по схема на ваксината срещу морбили, паротит (заушка) и рубеола, включена в задължителния имунизационен календар на България.
Подробна информация за ваксината и ползите и необходимостта от нейното масово приложение може да намерите в раздел Лечения (Ваксина морбили, паротит, рубеола) и раздел Заболявания (Необходимост от имунизация срещу морбили-епидемичен паротит-рубеола).
Прогнозата при рубеола [немска брусница] е добра при своевременно откриване и лечение на болестта, особено в ранна детска възраст и липса на утежняващи фактори.
Неблагоприятна е прогнозата при засягане на нервната система и особено при развитие на рубеолен енцефалит.
Полезна информация по темата може да намерите и в раздел Здравни проблеми (Рубеола).
Видове Рубеола [немска брусница] МКБ B06
Симптоми и признаци при Рубеола [немска брусница] МКБ B06
ВсичкиЛечение на Рубеола [немска брусница] МКБ B06
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
БИОЗИН таблетки * 30
ИНО-ПРОТЕКТ сироп 100 мг / мл 120 мл ТЕВА
ИНОСЕДА таблетки 500 мг * 40
ДРОСЕРА 15 СН
ПУЛСАТИЛА 9 СН
ИЗОРЕКС таблетки 500 мг * 50
ВИРУПРИНОЛ таблетки 500 мг * 50 ДАНСОН
ИНОВИРЕКС таблетки 500 мг * 30 АДИФАРМ
ИНОВИРЕКС сироп 50 мг/мл 120 мл
ГРОПРИНОЗИН таблетки 500 мг * 50
НовИЗОПРИНОЗИН таблетки 500 мг * 50
ДРОСЕРА 30 СН
Библиография
https://www.cdc.gov
http://www.who.int
http://www.medicalnewstoday.com
http://www.healthline.com
https://www.babycenter.com
http://www.medbroadcast.com
http://emedicine.medscape.com
Коментари към Рубеола [немска брусница] МКБ B06