Рубеола без усложнения МКБ B06.9
Рубеолата е остро заразно заболяване, проявяващо се най-често в детска възраст, протичащо със слабо изразена интоксикация, обрив и увеличени лимфни възли.
Заболяването при част от пациентите протича под формата на рубеола без усложнения, с благоприятна прогноза и добро повлияване от приложените терапевтични средства.
Специфичен причинител на болестта е rubella virus, представител на род рубивируси от семейството Togaviridae. Етиологичните агенти съдържат РНК, имат малки размери и се отличават с характерен антигенен строеж (съдържат хемаглутинин, комплементсвързващ антиген, два преципитиногена).
Рубеолните вируси показват слаба устойчивост спрямо въздействията от околната среда, включително и стандартно използваните дезинфектанти.
Заразяване, особености и симптоми на болестта
Рубеолата представлява капкова инфекция, тъй като заразяването се осъществява по въздушно-капков механизъм. При говор, кихане или кашляне вирусите се отделят от секретите на горния респираторен тракт на болни или носители на вируса и проникват в организма на възприемчивите индивиди.
Входна врата e респираторният епител на горните дихателни пътища и конюнктивите, като възприемчивостта на населението е изключително висока.
С важно значение за разпространението на болестта от епидемиологична гледна точка са болните, при които заболяването протича леко, почти безсимптомно или атипично.
Важен механизъм за предаване на рубеолата е вертикалният (трансплацентарен), като при заразяване на бременната жена е налице над 90 процента риск от проникване на вирусите през плацентарната бариера и засягане на плода. След раждането заразеното новородено отделя вирусите в продължение на около две години и също играе голяма роля в разпространението на болестта.
В миналото инфекцията е водела до тежки усложнения по време на бременността (ембриопатии, фетопатии), но след въвеждането на ваксината против рубеолния вирус епидемичната обстановка е спокойна, с наличие на спорадични (редки, единични) случаи.
Кърмачетата до една година притежават пасивен имунитет, предаден диаплацентарно от майката, във връзка с което най-често боледуват децата от една до десет годишна възраст.
В детска възраст инфекцията протича относително леко, без тежки поражения и усложнения, докато при възрастните и при заразяване след 15 годишна възраст болестта показва тенденция към по-тежко и агресивно протичане.
Инкубационният период (времето от проникването на rubella virus в организма до първите клинични признаци на заболяването) продължава между 11 и 23 дни.
Най-често болестта започва с леко до умерено повишение на телесната температура, слабост, мускулни болки, общо неразположение. Налице са хрема, ринит, кашлица (обикновено суха), зачервяване на гърлото, като по мекото небце при част от пациентите могат да се наблюдават малки, единични петехии, известни в медицинската литература като симптом на Forscheimer.
Характерно за болестта е засягането на лимфните възли (вирусите проявяват изразен афинитет към лимфните структури), като най-често се наблюдава увеличение на размерите на лимфните възли в областта на шията, тила, подчелюстната област. Увеличението на тилните лимфни възли се счита за специфично за рубеолата и се означава като симптом на Теодор. Възможно е развитие на генерализирана лимфонодулопатия, а при голям процент от засегнатите е налице увеличение на размерите на слезката и черния дроб (хепатоспленомегалия).
След няколко дни (обикновено три до четири) се развива обрив, започващ от лицето и обхващащ туловището и крайниците, представен от малки (до четири милиметра), окръглени петна с розово-червен цвят.
Обривните единици не показват склонност към сливане, обикновено не предизвикват сърбеж, парене или болезненост, което се използва за различаване от други инфекции.
При част от пациентите обривът може да наподобява други инфекциозни заболявания, главно морбили (брусница, дребна шарка) или скарлатина, като в тези случаи рубеолата се означава съответно rubeola morbillosa и rubeola scarlatinosa. Обривните единици изчезват в рамките на три до шест дни, без пигментизация и без оформяне на белези.
Рубеола без усложнения се среща предимно в детска възраст и при своевременно откриване и назначаване на подходяща симптоматична терапия заболяването преминава в рамките на няколко дни до две седмици, без засягане на други органи и системи, без развитие на вторични бактериални инфекции.
При заразяване на бременна жена в първия триместър е възможно тежко протичане, настъпване на спонтанен аборт или развитие на рубеолна ембриопатия, с характерните за нея увреждания на сърдечно-съдовата система, катаракта или други очни увреждания, вродена глухота.
При заразяване на бременната след четвъртия месец от бременността се развива рубеолна фетопатия, известна още като късен рубеолен вроден синдром.
Подробна информация може да намерите в раздел Заболявания (Синдром на вродена рубеола).
Диагностициране на болестта
Поставянето на диагнозата при рубеола се осъществява въз основа на клинико-епидемиологичните данни (липса на имунизация, контакт с рискови лица, наличие на обрив, увеличение на лимфните възли). В хемограмата се установява характерна за инфекцията конфигурация, включваща левкопения с лимфомоноцитоза и повишение на броя на вироцитите, които достигат до девет процента от всички клетки.
С висока информационна и диагностична стойност са серологичните изследвания, които доказват увеличение на съответните антитела в хода на инфекцията.
Диференциалната диагноза включва лещенка (варицела), брусница (морбили), скарлатина, токсоплазмоза, други дерматози с инфекциозен или неинфекциозен характер, алергични прояви.
Лечение при рубеола без усложнения
Терапията при рубеола без усложнения включва приложение на симптоматични средства, главно препарати за лечение при висока температура, противовъзпалителни средства, при необходимост аналгетици (обезболяващи).
Препоръчва се почивка на легло, пълноценно хранене, прием на витаминни добавки.
Прогнозата при тази форма на инфекцията е благоприятна, без усложнения и последици в дългосрочен план.
Специфичната профилактика срещу рубеола без усложнения включва приложение по схема на въведената в задължителния имунизационен календар на България ваксина срещу морбили, паротит и рубеола, за която може да намерите подробна информация в раздел Заболявания (Необходимост от имунизация срещу морбили-епидемичен паротит-рубеола) и в раздел Лечения (Ваксина морбили, паротит, рубеола)
Библиография
https://www.cdc.gov
http://www.who.int
http://www.medicalnewstoday.com
http://www.healthline.com
https://www.babycenter.com
http://www.medbroadcast.com
http://emedicine.medscape.com
Коментари към Рубеола без усложнения МКБ B06.9