Варицела с енцефалит (G05.1*) МКБ B01.1
Варицелата, известна още като лещенка, е остро инфекциозно заболяване, протичащо с температура, интоксикация и характерен псевдополиморфен обрив. Причинител на заболяването са представители на голямото семейство на херпесните вируси, а именно Varicella-zoster virus.
Хората са единственият известен резервоар на инфекцията, като важни от епидемиологична гледна точка са болните лица и атипичните форми на болестта.
Вирусът се предава от човек на човек при директен контакт, по въздушно-капков път. Заразяване се осъществява при кихане, кашляне (посредством секретите).
Инкубационният период (времето от експозицията и заразяването на организма с вирусните агенти до първите признаци на болестта) на заболяването е 11 до 21 дни, като варира при отделните пациенти и може да е по-кратък или по-продължителен в зависимост от индивидуалната имунологична резистентност, наличието на подлежащи заболявания и други рискови фактори.
Възприемчивостта към заболяването е всеобща, като в масовия случай се засяга детската възраст, а с напредване на възрастта протича по-тежко.
Едно от усложненията на варицелата у имунокомпрометирани пациенти е ангажиране на нервната система в хода на инфекцията с развитие на варицела с енцефалит.
Неврологичната симптоматика се проявява в хода на инфекцията (варицелен енцефалит, енцефаломиелит) или в реконвалесцентния период (постварицелен енцефалит), като тежестта на клиничните прояви варира и при липса на своевременни и адекватни действия прогнозата може да бъде много сериозна.
Протичането в детска възраст е характерно, без съществени усложнения, с бързо и пълно възстановяване, докато при заразяване първично в напреднала възраст и след периода на пубертета нараства рискът от развитие на усложнения, както от страна на обрива, така и от страна на засягане на други органи.
Болестта протича с характерните за варицела обрив и общи прояви, като неврологичната симптоматика включва някои от следните симптоми:
- фебрилитет (повишение на телесната температура)
- главоболие, гадене, повръщане
- повишена раздразнителност
- сънливост
- атаксия, нистагъм
- тремор
- нарушения в психичния статус
- нарушения в говора
- мускулна слабост
- наличие на патологични рефлекси
- парези, парализи
- полиневрит
- гърчове
На фона на тези прояви са възможни и общи, неспецифични признаци, като например увеличение на регионалните лимфни възли, стомашно-чревни оплаквания, общо неразположение и други.
Рискът от развитие на различни по тежест усложнения е висок, като в зависимост от тежестта на увреждането на мозъчните структури са възможни различни последици в дългосрочен план.
Поставянето на диагнозата при варицела с енцефалит, включително постварицелен енцефалит и варицелен енцефаломиелит, се осъществява с помощта на различните методи на изследване, а именно анамнеза, физикален преглед, лабораторни, вирусологични и образни изследвания.
С висока информационна и съответно диагностична стойност са резултатите от вирусологичните изследвания, докато образната диагностика (компютърна томография, електроенцефалограма, ядрено-магнитен резонанс) е информативна за степента на пораженията и специфичната им локализация.
Диференциалната диагностика включва разграничаване на състоянието от енцефалит с инфекциозна (други вируси, бактерии, гъбички, протозои) или неинфекциозна (интоксикации, неопластични заболявания, автоимунни болести) етиология.
Терапията включва овладяване своевременно на симптоматиката, потискане на развитието на вирусните агенти, като целта е намаляване риска от развитие на усложнения.
Прилагат се перорално или парентерално антивирусни лекарства, като ацикловир и валацикловир, при необходимост се прилагат кортикостероиди, диуретици, а при данни за вторична бактериална инфекция е уместно и приложение на антибиотици (след извършване на антибиограма и определяне на чувствителността на агентите).
Симптоматично се прилагат обезболяващи агенти, препарати за овладяване на повишената температура, противовъзпалителни средства, медикаменти за корекция на алкално-киселинното равновесие.
За ускоряване на реконвалесцентния период и възстановяването на организма се прилагат витаминни добавки, инфузии с аминокиселини и други.
Прогнозата е сериозна, особено при тежки прояви и забавяне на диагностиката и терапията.
Полезна информация по темата може да намерите в раздел Заболявания (Лещенка [varicella], МКБ G05.1 Енцефалит, миелит и енцефаломиелит при вирусни болести, класифицирани другаде).
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
АКТИВ ОЗОН ОЗОНИРАНО ОЛИО 20 мл
КАПИТИКС пудра 50 гр.
ПОКСКЛИН ОХЛАЖДАЩА ПЯНА ПРИ ВАРИЦЕЛА 100 мл
ВИРАСУТ спрей гел охлаждащ 60 мл
БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ АРГАН 10 мл
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛЮТИВА МЕНТА 10 мл
Библиография
https://www.healthhub.sg
https://radiopaedia.org
http://emedicine.medscape.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
Коментари към Варицела с енцефалит (G05.1*) МКБ B01.1