Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Розиди (Rosids) Разред Zygophyllales Сем. Zygophyllaceae (Чифтолистникови) Ларея тризъба, Креозотов храст, Чапарал

Ларея тризъба, Креозотов храст, Чапарал

от 28 май 2010г., обновено на 20 окт 2020г.
Редактор: д-р Биляна Петрова
Ларея тризъба, Креозотов храст, Чапарал - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Ларея тризъба, Креозотов храст, Чапарал (Larrea divaricata, Larrea tridentata) е вечнозелен, бавнорастящ храст, който се класифицира към семейство Zygophyllaceae.

Устройство на чапарал

чапаралКреозотовият храст достига височина около 3 метра. Стеблата му са смолисти и цилиндрични, а листата малки, тъмнозелени, елипсовидни, растящи срещуположно по двойки. Цветовете са жълти, с пет венчелистчета. Цъфтят през октомври и ноември месец. Цялото растение има характерен мирис на креозот. Кореновата му система е много ефективна в усвояването на вода, така че падналите в близост семена не могат да поемат достатъчно от нея, за да покълнат. Така билката създава мъртви зони около себе си. Плодовете й са сухи капсули, покрити с власинки, съдържащи сивкави пет семена.

Разпространение на чапарал

разпространение на чапаралТой е роден в сухите райони на Южна Америка, където е известен като "jarilla" или "jarillo". Ендемичен вид е за Югозападна Южна Америка. Установен е в Боливия, Перу, Чили и Аржентина, особено Патагония. За първи път е описан през 1800 г. от испанския ботаник Антонио Хосе Каваниле. За своето развитие предпочита алувиалните типове почва и пустинните райони на Северна Америка. Вирее в открити гори, храсталаци и груби пасища.

Тясно свързан е с вида Larrea tridentata, който се среща в Северна Америка. Двете са били бъркани в миналото, но през 40-те години на 20-ти век са определени като отделни видове.

Използваема част на чапарал

С медицински цели се употребяват корените, цветовете и листата на ларея тризъба.

Химичен състав на чапарал

Смолата, извлечена  от растението, съдържа лигнани и полифенолни вещества, притежаващи терапевтични свойства. Билката съдържа също гуааретинова киселина и нейни производни, флавоноиди, тритерпени, креозот и други органични вещества. В листата на чапарала изобилстват смолисти и восъчни вещества.

дрога от чапаралОсновните компоненти на смолистото покритие на чапарала са лигнаните. Те са растителни продукти с ниско молекулно тегло, съставени от фенилпропаноидни димери или тримери. Главният лигнан в чапарал е нордихидрогуаиаретинова киселина.

Чапаралът съдържа флавоноиди като неразтворими във вода агликони, като водоразтворими гликозиди, и като сулфатирани флавоноиди. В него са установени също тритерпени, включително сапогенини, както и летливи масла, восъчни естери, стероли и други въглеводороди.

Лечебни свойства и приложение на чапарал

плодове на чапаралLarrea divaricata е растение, използвано в народната аржентинска медицина за лечение на рак и възпалителни заболявания. Бива изследван ефектът на екстракт от билката върху карцином на млечната жлеза, химически индуциран с N-нитрозометилурея при женски плъхове. Резултатите показват, че това растение има in vivo антитуморна активност, която се демонстрира с индуциране на туморна регресия.

Свойства на чапарал

  • антимутагенен;
  • потенциални противотуморни ефекти;
  • антиоксидантен;
  • антитромбоцитен;
  • антивирусен;
  • цитостатични ефекти;
  • инхибира синтеза на мастни киселини;
  • хипогликемични ефекти.

Антимикробната активност на екстракт от L. divaricata върху растежа на Monilinia fructicola (торбеста гъба) се оценява при условия на контактна и парова фаза. Екстрактът показва значителна антимикробна активност при мицелиален растеж на M. fructicola и в двете състояния. Резултатите показват, че L. divaricata е обещаващ противогъбичен агент, който може да се използва като биофунгицид в защитата на плодовете и зеленчуците срещу микозни инфекции след бране.

За крезотовия храст е известно, че предпазва чувствителната кожа от раздразнение. Посочено е, че повлиява заболявания като:

  • туберкулоза;
  • варицела;
  • дисменорея;
  • полово предавани болести;
  • ухапване от змии.

Доказано е, че воден екстракт от билката притежава антимикробни свойства срещу Helicobacter pylori, грам-отрицателна бактерия, открита в стомаха и за която е известно, че е свързана с развитието на гастрит, пептични язви и рак на стомаха. Проучват се екстракти от билката като антиоксидантна добавка към храни.

Дозиране на чапарал

Възрастни (над 18 години)

Не е установена безопасна доза от билката. Използвани са малки дози чай от нея, например:

  • извлек - 1 чаена лъжичка листа и цветя от чапарал се киснат в 1 литър гореща вода за 15 минути; консумират се 1-3 чаши дневно в продължение на няколко дни;
  • чай - 7-8 грама натрошени сушени листа, стъбла и клонки се накисват в една чаша от 250 милилитра гореща вода. Като воден екстракт, чапрал може да се консумира в количество от една до три чаши на ден за период от две до три седмици, въпреки че това не се препоръчва.
  • тинктура - прием на 20 капки от нея до три пъти дневно.

Тези форми на употреба - извлек, чай и тинктура, на ларея тризъба могат да бъдат свързани с по-малка токсичност и вероятно да съдържат по-малко алергенни съединения, отколкото капсули или таблетки.

Маслени или прахообразни форми на чапарал също са били използвани, прилагани върху засегнатата област на кожата няколко пъти дневно. Капсулите или таблетките могат да доставят големи дози от билката на организма, водещи до токсичност, и не се препоръчват. Излагането на тялото на действието на лигнаните, което може да доведе до токсичност, изглежда по-вероятно от капсули или таблетки, отколкото от чапаралов чай.

Деца (под 18 години)

Билката не се препоръчва за употреба при деца, поради липса на научни данни за нейната безопасност и предполагаема потенциална токсичност при посочената възрастова група.

Взаимодействие на ларея тризъба с медикаменти

Въз основа на проучвания при животни и съобщения за случаи при хората, chaparral се свързва с увреждане на бъбреците, кисти, рак и бъбречна недостатъчност. Теоретично, трябва да се избягва употребата му с други средства, за които е известно, че променят бъбречната функция или предизвикват токсичност, включително сулфатни антибиотици, аминогликозидни антибиотици, инхибитори на COX-2, НСПВС и редица други лекарства. Пациентите, които използват други лекарства и които обмислят да приемат чапарал, трябва да се консултират с квалифициран медицински специалист, включително фармацевт.

Въз основа на проучвания върху животни и съобщения за случаи при хората, креозотовият храст също е свързан с увреждане на черния дроб. Теоретично трябва да се избягва употребата на chaparral с други средства, за които е известно, че предизвикват чернодробна токсичност, те включват амиодарон, кармустин или даназол.

креозотов храстВъз основа на проучвания върху животни, чапарал може да понижи нивата на кръвната захар. Препоръчва се повишено внимание при комбинирана употреба с лекарства, които също могат да понижат кръвната захар. Пациентите, приемащи лекарства за диабет през устата или инжективни такива, трябва да бъдат внимателно наблюдавани от квалифициран медицински специалист. Може да са необходими корекции на лекарствата.

Въз основа на проучвания при хора, chaparral може да увеличи риска от кървене, когато се приема с лекарства, които също увеличават риска от кървене. Някои примери включват аспирин, антикоагуланти ("разредители на кръвта") като варфарин (Coumadin®) или хепарин, анти-тромбоцитни лекарства като клопидогрел (Plavix®) и нестероидни противовъзпалителни лекарства като ибупрофен (Motrin®, Advil ®) или напроксен (Naprosyn®, Aleve®) .

Въз основа на проучвания върху животни, chaparral може да повлияе на начина, по който тялото обработва определени лекарства, използвайки ензимната система на цитохром P450 на черния дроб. В резултат на това нивата на тези лекарства могат да се повишат в кръвта и да предизвикат повишени ефекти или потенциално сериозни нежелани реакции. Пациентите, които използват някакви лекарства, трябва да проверят листовката в опаковката и да се консултират с квалифициран медицински специалист или фармацевт за възможните взаимодействия. Билката може да взаимодейства с инхибитори на моноаминооксидазата (МАО), като изокарбоксазид (Marplan®), фенелзин (Nardil®) и транилципромин (Parnate®). Съществува също така възможността кръвното налягане да стане опасно високо, ако се приема с МАР-инхибитори, въпреки че има ограничени изследвания в подкрепа на това.

Ларея тризъба може да влоши предизвиканите от индометацин стомашни язви и да инхибира метаболизма на барбитуратните лекарства като фенобарбитал. Предполага се, че може да промени действието на щитовидната жлеза, въпреки че това не е доказано.

Чапарал може да взаимодейства с противоракови, антивирусни, стомашночревни, имуносупресорни, медикаменти за щитовидната жлеза и лекарствата, предизвикващи аборт.

Взаимодействие на креозотов храст с други билки и хранителни добавки

Трябва да се избягва употребата на chaparral с други билки или добавки, за които е известно, че променят бъбречната функция или предизвикват токсичност. Такива са агенти с високи нива на танини. Билката може да увеличи риска от високо кръвно налягане, ако се използва с други билки с този ефект. Както вече бе посочено употребата на чапарал е свързана с увреждане на черния дроб. Теоретично трябва да се избягва употребата на чапарал с други билки или добавки, за които е известно, че предизвикват чернодробна токсичност.

Въз основа на проучвания върху животни, чапарал може да понижи нивата на кръвната захар. Препоръчва се повишено внимание при съвместната му употреба с билки или добавки, които също могат да понижат кръвната захар. Нивата на кръвната захар може да изискват мониторинг и дозите на приеманите вещества може да се нуждаят от корекция.

чапараллПоради това, че растението може да увеличи риска от кървене, трябва да се внимава когато се приема с билки и добавки, за които се смята, че също увеличават риска от кървене. Има съобщения за множество случаи на кървене при употребата на Ginkgo biloba, а по-малко случаи с чесън и палмето. Многобройни други средства могат теоретично да увеличат риска от кървене, въпреки че в повечето случаи това не е доказано. Chaparral може да взаимодейства и с витамин К, който е необходим за съсирването на кръвта. Работейки срещу действието на витамин К, чапаралът може да увеличи риска от кървене.

Въз основа на проучвания върху животни, chaparral може да повлияе на начина, по който организмът обработва определени билки или добавки, използвайки ензимната система на цитохром P450 на черния дроб. В резултат на това нивата на други билки или добавки могат да станат твърде високи в кръвта. Той може също да промени ефектите, които други билки или добавки могат да имат върху системата P450. Пациентите, които използват каквито и да е лекарства, трябва да проверят листовката в опаковката и да говорят с медицински специалист или фармацевт за възможните взаимодействия.

Билката може да взаимодейства с билки или добавки с възможни ефекти на инхибиране на моноаминооксидазата (MAOI), като 5-HTP (5-Hydroxytryptophan) или DHEA (дехидроепиандростерон).

Chaparral може също да взаимодейства с противоракови, антиоксидантни, антивирусни, стомашно-чревни, имуностимулантни, имуносупресанти и билкови добавки, предизвикващи аборт.

Алергия към чапарал

Има хората с алергия / свръхчувствителност към чапарал или някоя от неговите съставки, включително нордихидроуааретинова киселина (NDGA), нор-изогуаязин, дихидрогуаиаретинова киселина, частично деметилирана дихидрогуаиаретинова киселина и деметоксиизогуаязин. Има съобщения за случаи на контактен дерматит към чапарал и неговата смола.

Странични ефекти от употребата на чапарал

Chaparral се свързва с множество сериозни и потенциално фатални нежелани ефекти при животни и хора. Животните, получили компонента на крезотовия храст - nordihydroguaiaretic киселина (NDGA), развиват бъбречни или стомашно-чревни кисти и чернодробна клетъчна смърт. При хора чапрал е свързан с бъбречна и чернодробна недостатъчност, чернодробна цироза, бъбречни кисти и рак на бъбреците. Отчетите за човешки случаи отбелязват обрив и треска при използването на растението. Гадене, повръщане, диария, коремни спазми и възпаление на устата също се съобщават при хора, консумиращи чапарал. Излагането на лигнани, което може да доведе до токсичност, изглежда по-голямо от капсули или таблетки, отколкото от отвари от чапарален чай. Установено е повишение на чернодробните ензими и бъбречните показатели.

Както вече бе отбелязано chaparral може да понижи нивата на кръвната захар. Препоръчва се повишено внимание при пациенти с диабет или хипогликемия, както и при пациенти, приемащи лекарства, билки или добавки, които засягат кръвната захар. Нивата на серумната глюкоза трябва да се проследяват внимателно и може да се наложи корекция на лекарствата. Може да настъпи влошаване на хипотиреоидизма.

На теория, chaparral може също да увеличи риска от кървене и ефекта на антикоагуланти (разредители на кръвта) или антитромбоцитни лекарства. Употребата на чапарал с някое от тези лекарства трябва да се обсъди с медицински специалист.

Внимание!

Да се избягва употребата на отвари от листата на билката, поради риск от увреждане на черния дроб и бъбреците! В тази връзка един от компонентите на чапарал, наречени nordihydroguaiaretic acid (NDGA) имат антиоксидантни свойства и са предложени като лечение на рак. Въпреки това, chaparral и NDGA са свързани с случаи на бъбречна и чернодробна недостатъчност, чернодробна цироза, бъбречни кисти и рак на бъбреците при хора. В отговор на тези доклади, Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) премахна chaparral от своя списък "Общо признат като безопасен" (GRAS) през 1970 г. и смята, че е опасно растение. Chaparral и NDGA обикновено се считат за опасни и не се препоръчват за употреба.

Креозотовият храст може да наруши функцията на яйчниците и репродуктивните способности на жената. Не трябва да се използва по време на бременност и кърмене.

Още по темата:
  • Ръката на Буда Ръката на Буда
  • Див ям, Мъхната диоскорея Див ям, Мъхната диоскорея
  • Ашока Ашока
  • Картам, Шафранка Картам, Шафранка
3.8/5 5 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

ЕВЕЛИН КОЗМЕТИКС ДЕПИЛАТОР 3 В 1 ЗА ЧУВСТВИТЕЛНИ ЗОНИ 125 мл.
6.70лв.

ЕВЕЛИН КОЗМЕТИКС ДЕПИЛАТОР 3 В 1 ЗА ЧУВСТВИТЕЛНИ ЗОНИ 125 мл.

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Larrea_divaricata
https://www.sigmaaldrich.com/life-science/nutrition-research/learning-center/plant-profiler/larrea-divaricata.html
http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1727-99332011000200005
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14998553
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17085295
http://www.naturesfoodpatch.com/ns/DisplayMonograph.asp?StoreID=a5pjlp3me3s92n5800akhlbd34ws3rl1&DocID=bottomline-chaparral
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0026265X18302753
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0944711398800585

Коментари към Ларея тризъба, Креозотов храст, Чапарал

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ларея тризъба, Креозотов храст, Чапарал
    www.framar.bg 
    на 14 April 2021 в 04:48
    Коментирайте "Ларея тризъба, Креозотов храст, Чапарал"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Розиди (Rosids)
  • Разред Zygophyllales
  • Сем. Zygophyllaceae (Чифтолистникови)
  • Червена мъртва коприва
  • Варицела
  • Лечение при херпес зостер
  • Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
  • 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
  • Лавандула
  • Лале
  • Алтернативни средства за лечение на атопичен дерматит
  • Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
  • Използвайте 5 стъпки за справяне с подкожните пъпки

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах