Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Вирусни инфекции на централната нервна система

Вирусни инфекции на централната нервна система МКБ A80-A89

от 27 дек 2013г., обновено на 07 юни 2015г.
Вирусни инфекции на централната нервна система МКБ A80-A89 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Коментари
Инфо
Инфо
Видове
Коментари

Способността на вирусите да предизвикват инфекции на централната нервна система варира в извънредно широки граници. Някои вируси засягат централната нервна система доброкачествено и са само една от локализациите на патологичния процес. При други - увреждането на централната нервна система е водещо в клиничната картина. Трета група са чести причинители на инфекция, но рядко предизвикват енцефалит. Съществуват причинители, чиято единствена клинична изява е инфекцията на централната нервна система (вирусът на беса). Редица вируси могат да причинят синдром на постинфекциозна енцефалопатия (грип и морбили), протичаща с главоболие, летаргия, нарушена психо-моторна функция.

С термина "асептичен менингит" се означава инфекция, която се изразява с възпаление на лептоменингите. В повечето случаи с вирусна етиология заболяването има доброкачествено протичане и склонност към самоограничение.

Според патогенетичните критерии вирусните инфекции на централната нервна система могат да се класифицират на първични и постинфекциозни.

Първичните менингити и менингоенцефалити са резултат от директно проникване на причинителите в централната нервна система, където предизвикват синдром на менингорадикулярно дразнене или хемисферална и мозъчно-стволова дисфункция. Последващите увреди са следствие от комбинирани цитопатични ефекти на вируса. Вирусната инвазия е начална проява. В паренхима се открива невронофагия и вирусни антигени или нуклеиновата киселина на причинителя.

Постинфекциозните менингити и енцефалити се характеризират с неврологични симптоми, които се свързват със системна инфекция, без признаци на директна инвазия в централната нервна система. Хистологичната находка от демиелинизация и периваскуларно натрупване на имунни клетки, без наличие на вирус или вирусни антигени, предполага автоимунен патогенетичен механизъм.

Менингитите и енцефалитите представляват различни клинични категории, въпреки че обикновено при един и същ болен се наблюдава комбинирано засягане на паренхима на главния мозък, гръбначния мозък и техните обвивки.

Острите менингити и енцефалити са най-честите вирусни инфекции на централната нервна система. В повечето случаи протичат под формата на епидемии. Причинителите на първичните менингити и енцефалити са твърде разнообразни. За нашата страна основните причинители са ентеровирусите. В други географски райони, обаче (Северна Америка) арбовирусните невроинфекции са най-разпространени. Вирусът на епидемичния паротит е важен причинител на серозни менингити в страните, където не е въведена задължителна имунизация.

В България ежегодно се регистрират около 400 случая на вирусни инфекции на централната нервна система. Повечето от заболяванията се срещат в периода от късната пролет до есента във връзка с преобладаването на ентеровирусната инфекция.

В патогенезата на вирусните инфекции на централната нервна система се различават няколко етапа:

  • колонизация на лигавиците
  • първична виремия и инвазия на централната нервна система
  • разпространение на вируса в централната нервна система

Вирусите навлизат в организма чрез естествените отвърстия. След преодоляване на бариерната им функция те колонизират лигавиците на входната врата, където се осъществява тяхната първична репликация. При хематогенната дисеминация вирусите достигат регионални лимфни възли или други тъкани, към които проявяват тропизъм и се размножават в тях. Първичната виремия позволява на вирусите да се локализират в далечни от входната врата органи. Този етап съвпада с началните интоксикационни симптоми на заболяването. След достигането до централната нервна система се развива възпалителен отговор. Интензитетът на възпалителния отговор се влияе от имунната компетентност на организма и от вида на самия вирус.

Факторите, които определят клиничната картина на вирусните менингити и менингоенцефалити са: възрастта, имунна компетентност на пациента и вида на конкретния причинител.

Основната клинична триада на вирусните инфекции на централната нервна система включва:

  • повишена температура
  • главоболие
  • качествени и количествени нарушения на съзнанието

При пациентите рано настъпват промени в поведенческите реакции и говора. Развиват се местни неврологични прояви и гърчове. Развива се мускулна слабост. При въвличане на гръбначния мозък в патологичния процес нормалните сухожилно-надкостни рефлекси се потискат, могат да настъпят вяли парези и парализи, инконтиненция на тазовите резервоари. Повишеното вътречерепно налягане се изразява с едем на папилата, парези на черепно-мозъчни нерви (II, IV, VI).

При повечето болни се установява главоболие, вратна ригидност, ликворна плеоцитоза. Обективното изследване на болните не уточнява етиологичната диагноза. Локализацията на неврологичните увреди и някои придружаващи симптоми могат да насочат към причинителя.

В рубриката вирусни инфекции на централната нервна система са разгледани:

ОСТЪР ПОЛИОМИЕЛИТ

  • МКБ A80 - ОСТЪР ПОЛИОМИЕЛИТ

АТИПИЧНИ ВИРУСНИ ИНФЕКЦИИ НА ЦЕНТРАЛНАТА НЕРВНА СИСТЕМА

  • МКБ A81 - АТИПИЧНИ ВИРУСНИ ИНФЕКЦИИ НА ЦЕНТРАЛНАТА НЕРВНА СИСТЕМА

БЯС

  • МКБ A82 - БЯС

ВИРУСЕН ЕНЦЕФАЛИТ, ПРЕДАВАН ОТ КОМАРИ

  • МКБ A83 - ВИРУСЕН ЕНЦЕФАЛИТ, ПРЕДАВАН ОТ КОМАРИ

ВИРУСЕН ЕНЦЕФАЛИТ, ПРЕДАВАН ОТ КЪРЛЕЖИ

  • МКБ A84 - ВИРУСЕН ЕНЦЕФАЛИТ, ПРЕДАВАН ОТ КЪРЛЕЖИ

ДРУГИ ВИРУСНИ ЕНЦЕФАЛИТИ, НЕКЛАСИФИЦИРАНИ ДРУГАДЕ

  • МКБ A85 - ДРУГИ ВИРУСНИ ЕНЦЕФАЛИТИ, НЕКЛАСИФИЦИРАНИ ДРУГАДЕ

ВИРУСЕН ЕНЦЕФАЛИТ, НЕУТОЧНЕН

  • МКБ A86 - ВИРУСЕН ЕНЦЕФАЛИТ, НЕУТОЧНЕН

ВИРУСЕН МЕНИНГИТ

  • МКБ A87 - ВИРУСЕН МЕНИНГИТ

ДРУГИ ВИРУСНИ ИНФЕКЦИИ НА ЦЕНТРАЛНАТА НЕРВНА СИСТЕМА, НЕКЛАСИФИЦИРАНИ ДРУГАДЕ

  • МКБ A88 - ДРУГИ ВИРУСНИ ИНФЕКЦИИ НА ЦЕНТРАЛНАТА НЕРВНА СИСТЕМА, НЕКЛАСИФИЦИРАНИ ДРУГАДЕ

ВИРУСНА ИНФЕКЦИЯ НА ЦЕНТРАЛНАТА НЕРВНА СИСТЕМА, НЕУТОЧНЕНА

  • МКБ A89 - ВИРУСНА ИНФЕКЦИЯ НА ЦЕНТРАЛНАТА НЕРВНА СИСТЕМА, НЕУТОЧНЕНА
3.1/5 9 оценки

Видове Вирусни инфекции на централната нервна система МКБ A80-A89

  • A80 Остър полиомиелит
  • A81 Атипични вирусни инфекции на централната нервна система
  • A82 Бяс
  • A83 Вирусен енцефалит, предаван от комари
  • A84 Вирусен енцефалит, предаван от кърлежи
  • A85 Други вирусни енцефалити, некласифицирани другаде
  • A86 Вирусен енцефалит, неуточнен
  • A87 Вирусен менингит
  • A88 Други вирусни инфекции на централната нервна система, некласифицирани другаде
  • A89 Вирусна инфекция на централната нервна система, неуточнена

Коментари към Вирусни инфекции на централната нервна система МКБ A80-A89

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Вирусни инфекции на централната нервна система МКБ A80-A89
    www.framar.bg 
    на 08 March 2021 в 05:05
    Коментирайте "Вирусни инфекции на централната нервна система МКБ A80-A89"

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах