Атипични вирусни инфекции на централната нервна система МКБ A81
Прионите са необичайни инфекциозни агенти, попадащи в групата на т.нар. "бавни вируси", предизвикващи атипични вирусни инфекции на централната нервна система. За разлика от вирусите, досега в прионите не е доказана нуклеинова киселина.
Заболяванията се характеризират с дълъг инкубационен период, продължаващ много години (повече от 30 години при хората) и прогресивен ход, завършващ с деменция и смърт.
Прионите причиняват prion болести на централната нервна система - спонгилоформени енцефалопатии, протичащи като бавни невродегенеративни заболявания в млекопитаещите и хората.
Прионите представляват протеинови инфекциозни агенти с размерите на вируси - преминават през филтри, порите, на които са под 100 nm, поради което първоначално били считани за вируси. За разлика от вирусите те са резистентни на формалин, загряване над 80°С, протеази, йонизираща и ултравиолетова радиация. Засега е известно, че прионите не съдържат нуклеинови киселини. Имат филаментозна форма. Въпреки, че куру и болестта на Кройцфелд-Якоб могат да се пренасят с протеини, не се изключва възможността протеините да са продукт на неоткрити вируси или да се индуцират от съпътстваща вирусна инфекция.
Прионовият протеин, означен като PrP може да съществува в две различни конфигурации: PrPsc - водеща до заболяване и PrPn - нормална. Нормалните прионови протеини се откриват в много тъкани. Установено е, че наследствените форми на прионовите болести са резултат от мутация на гена за прионите. Специфични мутации вътре в прионовия ген обуславят различни болестни единици.
В резултат на инфекцията в мозъчните тъкани се появяват протеини, наречени PrPSc (Screpi prion protein), с който могат да се заразят здрави животни. Хората и животните притежават протеин PrRc, който е много близък по структура с прионовия протеин, за който се предполага, че е изоформа на нормално съществуващия човешки протеин.
Има много теории, които обясняват механизмите, по които прионите предизвикват посочените заболявания. Засега най-известен и широко приет е този на S. Prusiner. Според него прионовият протеин прониква в организма, свързва се с близкия му по структура човешки протеин (PrPc) и по неизвестен механизъм индуцира образуване на собствени протеини. Последните се освобождават от клетката и агрегират в амилоид-подобни клетки, които се отлагат в мозъчните тъкани. Прионите могат да индуцират верижна реакция, свързана с трансформирането на PrPn в PrPsc, която е по-стабилната форма. Последната е изключително устойчива, резистентна на протеолиза и високи температури.
След изключително дълъг инкубационен период (месеци или години) PrPsc се натрупва в достатъчни количества, водещи до увреждане на мозъчната тъкан. Имунната система не реагира на прионите, тъй като още при раждането те присъстват у човека като естествени протеини. Времето за удвояване на прионите е относително дълго - около 5 дни.
В рубриката атипични вирусни инфекции на централната нервна система са разгледани:
БОЛЕСТ НА CREUTZFELDT-JAKOB
ПОДОСТЪР СКЛЕРОЗИРАЩ ПАНЕНЦЕФАЛИТ
ПРОГРЕСИРАЩА МНОГООГНИЩНА ЛЕВКОЕНЦЕФАЛОПАТИЯ
ДРУГИ АТИПИЧНИ ВИРУСНИ ИНФЕКЦИИ НА ЦЕНТРАЛНАТА НЕРВНА СИСТЕМА
АТИПИЧНА ВИРУСНА ИНФЕКЦИЯ НА ЦЕНТРАЛНАТА НЕРВНА СИСТЕМА, НЕУТОЧНЕНА
Видове Атипични вирусни инфекции на централната нервна система МКБ A81
Симптоми и признаци при Атипични вирусни инфекции на централната нервна система МКБ A81
ВсичкиЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- КП № 57.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ И ХРОНИЧНИ ВИРУСНИ, БАКТЕРИАЛНИ, СПИРОХЕТНИ, МИКОТИЧНИ И ПАРАЗИТНИ МЕНИНГИТИ, МЕНИНГОЕНЦЕФАЛИТИ И МИЕЛИТИ ПРИ ЛИЦА НА ВЪЗРАСТ НАД 18 ГОДИНИ
- КП № 57.2 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ И ХРОНИЧНИ ВИРУСНИ, БАКТЕРИАЛНИ, СПИРОХЕТНИ, МИКОТИЧНИ И ПАРАЗИТНИ МЕНИНГИТИ, МЕНИНГОЕНЦЕФАЛИТИ И МИЕЛИТИ ПРИ ЛИЦА НА ВЪЗРАСТ ПОД 18 ГОДИНИ
Коментари към Атипични вирусни инфекции на централната нервна система МКБ A81