Друга пневмония с неуточнен причинител МКБ J18.8
Пневмонията е възпалително заболяване на белите дробове, предимно засягащо неговите структурни единици - алвеолите (малките въздушни торбички). Тяхното увреждане от инфекциозен процес води до появата на симптоми като кашлица, затруднено дишане и пр.
Тежестта на заболяването е променлива, основно зависеща от патогенността на причинителя и имунният статус на индивида. Като потенциални причинители се посочват различни инфекциозни и неинфекциозни агенти. Много по-често се диагностицират пневмонии, причинени от вируси, бактерии и гъбички. Пациенти с хронични придружаващи заболявания са с повишен риск от заболяване, както и за по-тежко протичане на инфекцията.
Диагностицирането на друга пневмония с неуточнен причинител се основава на физикалните находки и различни образни, микробиологични и серолигогични изследвания.
Срещу някои от причинителите на заболяването съществуват ваксини, които са включени в имунизационния календар. Обикновено с имунизирането не само намалява рискът от заразяване, но и спомага за по-лекото протичане на инфекцията.
Честота
Пневмонията е сред едни от най-често срещаните заболявания в световен мащаб. Засяга приблизително 450 милиона души всяка година и се среща във всички части на света. Освен това, пневмонията е сред водещите причини за смъртност сред населението както в развитите, така и в развиващите се страни. Смъртността от това заболяване е изчислена средно около 7% от общата смъртност в световен мащаб.
Най-засегнати от заболяването са следните групи хора:
- Деца под 5-годишна възраст
- Възрастни над 65 години
- Активни тютюнопушачи
- Хора с хронични придружаващи заболявания като диабет, ХОББ
- Имунокомпрометирани (най-често ХИВ-позитивни)
Основно засегнати от тежки случаи на пневмония при деца, които в някои случаи са с летален изход, за слаборазвитите страни. Световната здравна организация изчислява, че едно от три смъртни случаи при новородени се дължи именно на пневмония в тези страни. Приблизително половината от тези смъртни случаи могат да бъдат предотвратени, тъй като са причинени от бактериите, за които е налична ефективна ваксина.
Причина
В повечето случаи пневмонията е причинена от различни инфекциозни агенти, сред които най-чести са бактерии и вируси. Въпреки че, са идентифицирани повече от 100 щама инфекциозни агенти, които са потенциални причинители на заболяването, за по-голямата част от случаите се посочват само няколко видове.
Често срещано явление са смесените инфекции, причинени както вируси, така и от бактерии. Тяхната средна честота е около 45% от диагностицираните случаи на пневмония. Особено често срещани са смесените инфекции при деца. При възрастни те са значително по-редки. В някои от случаите, не може да бъде изолиран причинител на заболяването, тъй като някои бактериални видове са силно взискателни към средата, в която се развиват.
Освен инфекциозни агенти, като причини за пневмония се посочват и някои лекарствени реакции, аспирация на стомашно съдържимо и инхалация на химически вещества.
Бактерии
Вируси
Гъбички
Патогенеза
Пневмонията е заболяване, което може да бъде причинено от множество различни инфекциозни агенти, които имат различен патогенетичен ефект върху белодробната тъкан. Затова съществува класификация на пневмония, в която са отразени всичките различни подвидове, разделени именно на техните различия. Според своето протичане пневмонията се дели на остра и хронична, а според вида на причинителя - бактериална, вирусна и микотична. Освен това, в зависимост от причиняване на заболяването, се делят на пневмонии, придобити в общността и пневмонии, следствие на вътреболнични инфекции (ВБИ).
От анатомична гледна точка пневмониите биват:
- Лобарна пневмония - включва засягането на един цял белодробен лоб от инфекциозния процес. Асоциира се основно с бактериални причинители.
- Бронхопневмония - при този вид пневмония, инфекциозният процес засяга бронхиалното дърво, и перибронхиалната белодробна тъкан.
- Интерстициална пневмония - основно се асоциира с вирусен причинител на заболяването и засяга белодробния интерстициум.
Симптоми
Клиничното протичане на друга пневмония с неуточнен причинител варира при различните пациенти. Всяко едно инфекциозно заболяване започва с инкубационен период, който при различните инфекциозни агенти е с различна продължителност. След този период, инфекциозните агенти са засегнали и нарушили функцията на достатъчно белодробна тъкан, за да се проявят характерните за заболяването симптоми.
Неспецифични симптоми
Специфични симптоми
- Продуктивна кашлица, свързана с отделянето на гъсти и жилави храчки, понякога премесени с кръв
- Болки в гърдите
- Треска
- Задух
Изброените симптоми не са задължителни за появата на пневмония, те просто са съпровождащи и характерни за това състояние. Освен това, те могат да се проявят при множество други заболявания, които са изброени в диференциалната диагноза. При някои пациенти с пневмония, може да има безсимптомно протичане за дълъг период от време. Това ги прави опасни за останалите, тъй като допринасят за разпространението на инфекцията.
Диагноза
Понякога пневмонията може да бъде трудна за диагностициране, тъй като симптомите са променливи и често са много подобни на тези, наблюдавани при настинка или грип. За да се диагностицира пневмонията, трябва да се използват някои специфични изследвания, които да потвърдят наличието на инфекция на белите дробове.
Преглед от лекар
При преглед от лекар, важни са анамнестичните данни, които представя пациентът за своето състояние, проявени симптоми, контакт с болни, скорошно пътуване и пр. Освен това, лекарят ще направи някои физикални методи за изследване на белите дробове. С най-голяма диагностична стойност е аускултацията на белите дробове, при което лекарят с помощта на стетоскоп, поставен върху гръдния кош, може да чуе различни, характерни за пневмонията, патологични шумови находки. Обикновено диагнозата пневмония може да бъде поставена единствено на базата на физикален преглед, но за оценка на патологичните промени се назначават някои изследвания, които са важни и за изхода от заболяването.
Диагностични тестове
Ако преглеждащият лекар подозира, че пациентът има пневмония, той вероятно ще препоръча някои от следните изследвания:
- Кръвни изследвания - в кръвта при пневмония се наблюдава завишаване на стойностите на възпалителните маркери (СУЕ, левкоцитоза с олевяване, CRP). Освен това, при тежко болни се препоръчва кръвно-газовият анализ на артериална кръв.
- Спирометрия - функционално изследване на белите дробове, при което при по-тежко протичаща пневмония може да се наблюдават някои отклонения в стойностите на някои от показателите.
- Рентгенография на гръден кош - образно изследване, чрез което може да се визуализира локализацията на патологичните промени в белите дробове. Този метод представлява златен стандарт и се прави при всички пациенти със съмнение за пневмония.
- Микробиологично изследване - изследва се култура от храчка, като изследването има за цел доказване или отхвърляне на бактериален причинител на заболяването.
Диференциална диагноза
Друга пневмония с неуточнен причинител може да има сходно протичане с някои други респираторни заболявания. Понякога различието между отделните състояние става единствено на базата на образните изследвания. Някои от тези заболявания са:
Лечение
Лечението на пневмония зависи основно от тежестта на заболяването и как то влияе на общото състояние на пациента. Както вече споменахме, при някои пациенти заболяването може да протича безсимптомно, с постигане на ремисия без приложението на никакви медикаменти. Друго важно мероприятие при лечението е установяването на вида на причинителя. Дори и при съмнение за бактериална инфекция, се започва мигновено с приложението на широкоспектърни антибиотици. Някои от често прилаганите групи антибиотици са:
- Пеницилини - амоксицилин
- Цефалоспорини - цефтриаксон
- Тетрациклини - доксициклин
- Макролиди - кларитромицин
В световен мащаб приблизително 7-13% от заболелите от пневмония се нуждаят от хоспитализация в болнично заведение. Останалите случаи могат да бъдат лекувани вкъщи, единствено след консултация с лекар. Също така, той може да предпише някои от следните групи медикаменти, които благоприятстват ограничаването на възпалението:
- НСПВС (Нестероидни противовъзпалителни средства)
- Антитусивни (против кашлица)
- Аналгетици
- Антипиретици
При пациенти с тежко протичащо заболяване може да се наложи кислородолечение. Индикация за лечение с кислород е отклонение в стойностите на кръвно-газовия анализ.
Прогноза и превенция
Пневмонията е заболяване с добра прогноза. В повечето случаи, при правилно проведено лечение, пълно оздравяване се постига в рамките на 2 седмици. При някои пациенти, с тежко протичащо заболяване, може да се наблюдава някакво усложнение (белодробен абсцес, фиброза, плеврит). За предотвратяването на усложненията основно се използват комплексно всичките лечебни мероприятия.
Основните превантивни мерки срещу пневмония са:
- Ваксинация
- Често миене на лице
- Избягване на контакт с болни
- Използване на дезинфектанти
Симптоми и признаци при Друга пневмония с неуточнен причинител МКБ J18.8
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Pneumonia
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pneumonia/symptoms-causes/syc-20354204
https://www.healthline.com/health/pneumonia
https://www.lung.org/lung-health-diseases/lung-disease-lookup/pneumonia/symptoms-and-diagnosis
https://www.physio-pedia.com/Pneumonia
Коментари към Друга пневмония с неуточнен причинител МКБ J18.8