Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Специална микробиология Медицинска микология Аспергилус

Аспергилус (Aspergilus)

от 16 юни 2017г., обновено на 12 сеп 2020г.
Автор: Ралица Руменова
Аспергилус (Aspergilus) - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Обща характеристика

Родът Аспергилус принадлежи към семейство Trichocomaceae. Родът е открит през 1729г. от италианският учен Пиер Антонио Мичели. До 1926 г. Аспергилус се е превърнал в една от най-известните и най-изучавани плесени. Преобладаването им в природната среда, лекотата им на култивиране в лабораторни условия и икономическото значение на някои от видовете му гарантират, че много от миколозите и индустриалните микробиолози са привлечени от тяхното изучаване. Аспергилус растат изобилно като сапрофити върху разлагаща се растителност и са открити в големи количества в мухлясалото сено, органични купчини за компост, отпадъци от листа и други подобни. Повечето видове са адаптирани за разграждане на сложни растителни полимери, но могат да се хранят и върху различни субстрати като тор, клетъчни култури и пергамент.

Видовете Aspergillus са важни както за медицината, така и за търговската промишленост. Част от представителите на рода причиняват инфекции при хора и животни. Повече от 60 вида Aspergillus са медицински значими патогени, причинявайки както локализирани, така и системни инфекции особено при имунокомпрометирани пациенти. Най-голям патогенен потенциал притежават видовете:

  • Aspergillus fumigatus;
  • Aspergillus niger;
  • Aspergillus flavus;
  • Aspergillus clavatus.

Други видове намират приложение в производството и търговията блогодарение на своята способност да ферментират различни съединения и изходни продукти. Например, видът Aspergillus oryzae се използва за разграждане на нишесте до по-прости захари при производството на японската напитка саке. Членовете на рода също са източници на продукти, които могат да бъдат използвани в разработването на лекарства. Aspergillus niger е основният източник на лимонена киселина и представлява над 99% от световната продукция на лимонена киселина или повече от 1,4 милиона тона годишно. Също така Aspergillus niger се използва за производството на нативни ензими като лизозим и лактаза.

Морфологя

Определящата характеристика на рода Aspergillus е неговата характерна морфологична структура.
Всички видове Аспергилус преминават през стадии на мицелна диференциация.
По време на мицелната диференциация образуват "Т" или "L" образни клетки, които произвеждат единичен кондидофор, перпендикулярен на дългата ос на клетката.
Фертилната област на мицела образува слой от клетки, наречени фиалиди, които произвеждат дълги вериги от митотични спори, наречени кониди.
Размерът и разположението на кондиалните глави, както и цветът на спорите са важни идентифициращи характеристики.
Например, видът A. niger притежава черни спори, A. ochraceus - жълти, а A. fumigatus, A. nidulans и A. flavus - зелени.
Основните особености, използвани при идентифицирането на видовете са цветът на колонията, скоростта на растеж и термоустойчивостта.
Aspergillis имат различен морфологичен и растежен отговор към различните хранителни среди.
Идентифицирането на видовете зависи от получаването на чисти гъбични култури.
Ранните таксономични микрографи са използвали определена среда, често наричана "Czapek-Dox среда", която съдържа захароза като източник на въглерод и нитрати като източник на азот.
Видът Aspergillus hyphae е хистологично различнен от останалите представители на рода, тъй като неговите хифи притежават многобройни септи, които се отклоняват под ъгъл 45 °.
Около 60 вида Aspergillus са докладвани като човешки патогени, но по-голямата част от заболяванията са причинени само от един вид - A. fumigatus.

Епидемиология

Аспергилозата е термин, който се отнася до всички инфекции, причинени от род Aspergillus и вариращи от локализирани и леки болести до системни и животозастрашаващи такива. Птиците показват особено висока чувствителност (исторически аспергилозата е била първоначално призната като заболяване при птиците). В днешни дни аспергилозата е разпространена в целият свят и поразява голямо разнообразие от животински видове, включително и човека. Aspergillus fumigatus и други видове способни да растат при 37°С са опортюнистични патогени. Дихателната система е входна врата за аспергилозите. С най-голям риск за развитието на дисеминирана аспергилоза са пациентите с:
продължителна тежка неутропения (> 10 дни);
имуносупресивна терапия.

Патогенеза и клинична картина

Аспергилус причиняват широк спектър от заболявания - от реакции на свръхчувствителност до хронични, животозастрашаващи инфекции. Инфекцията с Aspergillus се развива най-често при имунокомпрометирани пациенти. Въпреки че много видове Aspergillus са били изолирани в природата, А.fumigatus е най-честата причина за инфекция при хората. A.flavus и A.niger са по-рядко срещани.
Много видове Aspergillus произвеждат токсични метаболити, които инхибират фагоцитозата от макрофагите и неутрофилите. Познати са следните основни форми на аспергилоза:
  1. Белодробна аспергилоза;
  2. Тонзиларна аспергилоза;
  3. Дисеминирана аспергилоза;
  4. Алергична бронхопулмонална аспергилоза.

Белодробната аспергилоза е една от най-често срещаните форми на инфекцията, протичаща с тахипнея, упорита кашлица, фебрилитет и болка в гръдната област. Различават се четири клинико-рентгенологични форми, като всяка една от тях предтавлява отделен етап от заболяването. Бронхиалната форма се характеризира със засягане на бронхиалната стена, която е възпалително инфилтрирана. Аспергиломът е втората клинична форма на белодробната аспергироза, клинично аспергиломът протича с кашлица и отделяне на храчки, в които се откриват мицелите и спорите на гъбичката. Хроничните белодробни аспергилози протичат като хроничен абсцес, а плевралната форма се развива след пробив на абсцеса в плевралната кухина.

Тонзиларната аспергилоза се развива при локализиране на гъбичките в горните отдели на дихателната система. Клиничните прояви са неспецифични и включват:

  • фебрилитет;
  • суха кашлица;
  • болки в гърлото;
  • отпадналост.

Дисеминирата форма на аспергилоза се наблюдава при хематогенно разпространение на микозата. Освен белият дроб се засягат и миокарда, отделителната система и ЦНС.

Алергичната бронхопулмонална аспергилоза се развива при реакция на свръхчувствителност спрямо етиологичните агенти, наблюдават се:

  • затруднено дишане;
  • фебрилитет;
  • повишение на нивата на сермният имуноглобулин Е;
  • еозинофилия.

Микробиологична диагностика

Необходимо е провеждането на бронхоскопия с бронхоалвеоларен лаваж при пациенти с подозрение за белодробна инвазивна аспергилоза. За диагностициране се препоръчва посявката на микробиологична култура и последващото провеждане на микроскопско изследване. Най-точен метод за потвърждаване на диагнозата е PCR.

Лечение

При алергични форми на аспергилоза, като алергична бронхопулмонална аспергилоза препоръчваното лечение е с итраконазол. Инвазивната аспергилоза трябва да се лекува с предписани от лекар противогъбични лекарства. Други противогъбични лекарства, използвани за лечение на аспергилозата са итраконазол, каспофунгин и микафунгин. Когато е възможно, имуносупресивните лекарства трябва да бъдат преустановени или намалени.
Заглавна снимка Aspergillus spp. / CC BY-SA
5.0/5 4 оценки

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4200583/
https://mycology.adelaide.edu.au/descriptions/hyphomycetes/aspergillus/
https://emedicine.medscape.com/article/296052-overview#a5
https://emedicine.medscape.com/article/296052-treatment

Коментари към Аспергилус (Aspergilus)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Аспергилус (Aspergilus)
    www.framar.bg 
    на 18 January 2021 в 06:47
    Коментирайте "Аспергилус (Aspergilus)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Специална микробиология
  • Медицинска микология
  • Амфотерицин Б
  • Заразна болест ли е аспергилозата и как да се предпазим?
  • Лечение при аспергилоза
  • Клинична патология на аспергилоза
  • Не сушете изпраните дрехи вкъщи

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах