Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Специална микробиология Вирусология Ретровируси Вируси на СПИН

Вируси на СПИН (HIV-1, HIV-2)

от 16 юни 2017г., обновено на 24 юни 2022г.
Вируси на СПИН (HIV-1, HIV-2) - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Обща характеристика

HIV-1 и HIV-2 принадлежат към семейство Retroviridae, подсемейство Lentivirinae и причиняват синдромът на придобитата имунонедостатъчност (СПИН).

СПИН е описан за пръв път през 1981 г. и HIV-1 е изолиран до края на 1983 г. ХИВ инфекциите засягат различни популации и географски региони. В рамките на едно десетилетие по-голямата част от инфектираните с ХИВ индивиди развиват фатални опортюнистични инфекции в резултат на HIV-индуцирани отклонения в имунната система. СПИН е един от най-важните проблеми в областта на общественото здравеопазване в световен мащаб. Развитието на високо активни антиретровирусни препарати за хронично потискане на репликацията на ХИВ и превенцията на СПИН са важни постижения по пътя на лечение на инфекцията.

Структура

HIV_structureHIV-1 и HIV-2 имат сходна морфологична структура и експресия на вирусния геном. Ретровирусите съдържат РНК геном и ензимът обратна транскриптаза (РНК-зависима ДНК полимераза) с чието участие РНК геномът се транскрибира в ДНК верига. Вирионите имат сферична форма и размери от 80 до 120 nm. Изградени са нуклеокапсид и липопротеинова обвивка. Нуклеокапсидът съдържа вирусния геном (РНК), ензимите интеграза, обратна транскриптаза и капсиден белтък. Капсидът е образграден от матриксни белтъци и лепопротеинова обвивка. В липопротеиновата обвивка са вградени гликопротеин (gp41) и стърчащи като шипчета gp120.

Геномът на вирусите на спин съдържа 9 гена, най-вайни от които са следните структурни гени:

  1. gag - кодиращ капсидния белтък;
  2. pol - кодращ ензима обратна транскриптаза;
  3. env - кодиращ гликопротеините на външната обвивка.

Оснтаналите пет гена - nef, vif, rev, vpr и tat кодират белтъци, изпълняващи регулаторни функции. Вирусната репликация се контролира от протеини, кодирани от tat гена. Този ген действа и като активатор на синтезата на имуноглобулини 2 и 3, които активират заразените от вируса Т-лимфоцити, поради това инфекцията се утежнява. Гените nef и vpr намаляват количеството на CD4 молекулите по повърхността на Т-лимфоцитите и улесняват освобождаването на вируса от клетката.

Антигенна структура

HIV-1 представлява хетерогенна популация, чиито представители се различават по антигенната си обвивка. Разграничават се няколко подтипа на HIV-1, най-важният е подтип О представен в 5 различни биоварианта. Типовоспецифичните гликопротеини на външната мембрана - gp41 и gp120, както и капсидният gp24 са най-важните антигени на HIV. Гликопротеин 120 мутира лесно и бързо, което довежда до полячаването на различни антигенни вариянти и прави създаването на ефективна ваксина изключително трудно.

Епидемиология и резистентност

Вирусите на СПИН са слабо устойчиви спрямо факторите на външната среда, 50% етанол, 0,3% водороден пероксид и температура над 56 градуса ги унищожават за 10 мин.

В света около 36 милиона души са заразени с ХИВ. Единствен източник на инфекцията са болният и заразоносителите. Присъствието на вируса в кръвта, вагиналният секрет, семенната течност, ликвора, майчиното мляко и лимфните възли определя основните пътища на разпространение:

  • Кръвопреливане;
  • Полов контакт;
  • Трансплацентарно;
  • С кърмата;
  • Използване на общи игли и др.

Патогенеза и клинична картина

Огромното количество инфекции остава Южна Африка, където се смята, че 5,2% от населението е заразено. Между 2004 и 2006 г. разпространението на HIV инфекцията в Централна и Източна Азия и Източна Европа се е увеличило с 21%. През този период броят на новите случаи на заразяване с ХИВ при лица на възраст от 15 до 64 години се е увеличил със 70% в Източна Европа и Централна Азия. Процентът на инфекцията в много развити страни остава стабилен и някои развиващи се страни са постигнали значителни ползи от превенцията и множеството проведени кампании за здравна просвета срещу ХИВ.

Патогенеза и клинична картина

СПИН е инфекциозно заболяване на имунната система протичащо със срив на имнунните защитни механизми на организма.
HIV-1 и HIV-2 заразяват и убиват макрофагите и CD4+ лимфоцити. След първоначалната масивна вирусна репликация се развива виремия, в последващият латентен период (който може да продължи с години) количеството на вируси в кръвта намалява, но репликацията им продължава в лимфните възли. Намаляването на броя на Т-хелперните и Т-на забавена свръхчувствителност под 450/ml определя развитието на имунен дефицит.

Макрофагите се заразяват още в началото на заболяването. Засягането на микроглиалните клетки довежда до развитието на възпалителен процес в мозъка и деменция при напредналият СПИН.

Заболяването преминава през следните стадий:

  1. Остър стадий - клиничната картина напомня грипоподобно състояние;
  2. Латентен стадий - асимптоматичен;
  3. Стадий на генерализирана лимфаденопатия, придружена с треска, умора, загуба на тегло;
  4. Стадий на развитие на опортюнистични инфекции и деменция.

Характерно за последният стадий е развитието на протозойни, гъбични и херпес вирусни инфекции. Имунният дефицит предразполага и към развитието на неопластични процеси като сарком на Капоши, мозъчен лимфом и неходжкинови лимфоми.

Микробиологична диагностика

Микробиологичната диагностика на СПИН е предимно серологична. Първичната серологична диагностика биват методите ELISA и латекс-аглутинация, за потвърждаване на позитивните резултати се използват потвърдителните серологични методи - Western blot и имунофлуоресценция. Фалшиво позитивни ELISA-тестове са възможни поради замърсяване на вирус-съдържащите клетъчни линии, както и при пациенти с автоимунни заболявания или множествени кръвопреливания. Културелните методи намират приложение предимно в лабораторните нучни изследвания.

Специфична профилактика и лечение

Не съществува ваксина срещу СПИН. Разработени са антивирусни препарати, които забавят вирусната репликация и забавят прогресията на инфекцията. Антиретровирусните лекарства, използвани в комбинации, са познати като HAART (highly active antiretroviral therapy), те блокират навлизането на вирусите чрез блокиране на gp41 протеин, като по този начин се нарушава структурното подреждане на вирусните частици и се предотвратява тяхната репликация. Протеиназните инхибитори блокират образуването на протеинови прекурсори, необходими за вирусната репликация. Основните усилия в профилактиката на СПИН са тестуването на рисковите групи, изследване на всички кръвни продукти и провеждане на кампании за здравно обучение.
Още по темата:
  • Ретровируси Ретровируси
5.0/5 7 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПРИМА КРЪВЕН ТЕСТ ЗА ХИВ 1/2
58.80лв. 47.04лв.

ПРИМА КРЪВЕН ТЕСТ ЗА ХИВ 1/2

Нов ПРОМО

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/211316-overview#a3
https://www.cdc.gov/hiv/basics/whatishiv.html
https://emedicine.medscape.com/article/211316-overview#a7

Коментари към Вируси на СПИН (HIV-1, HIV-2)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Вируси на СПИН (HIV-1, HIV-2)
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 12:15
    Коментирайте "Вируси на СПИН (HIV-1, HIV-2)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Специална микробиология
  • Вирусология
  • Ретровируси
  • СПИН
  • Лечение на СПИН
  • Антивирусни лекарства
  • Терапия с хидроксикарбамид (хидроксиурея)
  • Агарикус блазей, Агарик блазей, Бразилска печурка
  • Полимеразна верижна реакция (PCR)
  • Лечението с ленакапавир може да промени битката с ХИВ/СПИН
  • СПИН - изследвания
  • Одобриха ХИВ тест за употреба в домашни условия
  • Алтернативна медицина при ХИВ и СПИН
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Медистус антивирус ефективен ли е за предпазване от вируси?

преди 1984 дни, 42 мин.

Микробиология - мнения и въпроси

преди 2306 дни, 19 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 20 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 15 часа и 20 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 15 часа и 32 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 15 часа и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival