Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Специална микробиология Вирусология Ретровируси

Ретровируси (Retroviridae)

от 16 юни 2017г., обновено на 10 май 2022г.
Ретровируси (Retroviridae) - изображение
  • Инфо
  • Подраздели
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Подраздели
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Обща характеристика

Семейство Retroviridae включва сложно устроени вируси, чиито геном се състои от едноверижна РНК с уникален механизъм на репликация. Ретровирусите притежават ензим наречен обратна транскриптаза. Обратната транскриптаза транскрибира РНК в дезоксирибонуклеинова киселина (ДНК), процес, който представлява обръщане на обичайната посока на клетъчна транскрипция (ДНК в РНК). Действието на обратната транскриптаза дава възможност генетичният материал от ретровирус да остане трайно включен в ДНК генома на заразената клетка. Ензимът е открит през 1971 г. от американските вирусолози Хауърд Темин и Дейвид Балтимор. Първият открит ретровирус е причинителя на саркома на Раус, а през 1981г. Р. Гало изолира Т-клетъчният лимфотропен вирус (HTLV-1). През 80 те години на 20 век е открит първият причинител на СПИН - HIV1, по-късно е открит и вторият вирусен щам също причиняващ синдромът на придобитата имунна недостатъчност - HIV2.
Ретровирусите са едни от най-проучваните във вирусологията и молук,ларната биология, семейството включва следните подродове:

  • Oncovirinae;
  • Lentivirinae;
  • Spumavirinae.

Подсемейство Oncovirinae включва видовете HTLV-1, HTLV-2, HTLV-5, които причиняват неопластични и неврологични заболявания. Най-важните представители на Lentivirinae са причинителите на СПИН - HIV-1 и HIV-2, останалите представители на рода причиняват бавно прогресиращи инфекции при дребният рогат добитък. Подсемейство Spumavirinae притежават способността да причиняват характерна вакулолизация на цитоплазмата на заразените клетки (от гръцки "spuma", което означава "пяна"). Въпреки значителните усилия, спумавирусите не са убедително свързани с болести при животните и човека.

Структура и култивиране

retrovirusРетровирусните вириони притежават размери от 80 до 150 nm, изградени са от куклеокапсид и липопротеинова обвивка. Нуклеокапсидът съдържа вирусният геном - две идентични РНК положителни вериги, ензимите обратна транскриптаза, интеграза и капсиден белтък.

Култивирането на ретровирусите се осъществява върху чувствителни клетъчни линии от Т-лимфоцити, вирусите на СПИН се култивират успешно в периферни мононуклеарни клетки. Инкубацията продължава около 7 дни при температура от 37 градуса.

Епидемиология

Заболяванията причинени от HTLV-1, 2, 3 се разпространяват чрез хемотрансфузии, кърма и по сексуален механизъм. Вирусите заразяват CD4+ Th-лимфоцити. Заболявания се развиват при 5% от заразените след продължителен инкубационен период.

Вирусът на СПИН се открива в кръв, ликвор, кърма, вагинален секрет, сперма и лимфни възли. Локализията на вирусните частици определя основните патища на разпространение - хемотрансфузия, сексуален контакт, от майка на дете, използване на общи игли, контаминиране на рана. Единствен източник на инфекцията са болният и заразоносителите на СПИН. ХИВ-1 и ХИВ-2 показват много различна епидемиология - докато ХИВ-1 е разпространен в световен мащаб и приблизително 30 милиона души са заразени, ХИВ-2 е ограничен до Западна Африка и в по-малка степен в други области на света. Първите случаи на ХИВ-2 са описани при хора от Западна Африка, а други епидемиологични изследвания потвърждават, че този регион е с най-високи нива на инфекцията. В края на 80-те години разпространението на ХИВ-2 е 8-10% при възрастното население. Преобладаването и честотата на ХИВ-2 обикновено се увеличава при по-възрастни индивиди, за разлика от ХИВ -1, който е разпространен в по-голяма степен у по-млади пациенти.

Патогенеза и клинична картина

Основната характеристика на Ретровирусите е иникалният механизъм на геномна репликация - РНК се траскибира с помощта на ензима обратна транскриптаза в едноверижна ДНК, което се превръща в двойновержна и се интегрира в хромозома на заразената клетка.

HTLV вирусите засягат предимно Т-лимфоцитите - HTLV-1 засяга предимно CD4 лимфоцитите, докато HTLV-2 преобладаващо засяга CD8 лимфоцитите. In vitro, HTLV-1 е също така способен да инфектира други клетъчни типове, което е свързано с разнообразната патогенеза на HTLV-1. GLUT-1 (повсеместен транспортер на глюкозата) е идентифициран като рецептор за HTLV-1. Острата HTLV инфекция рядко се наблюдава или диагностицира, тъй като повечето инфекции са латентни и асимптоматични. HTLV-1 се свързва главно с две заболявания, Т-клетъчна левкемия при възрастни и HTLV-1-асоциирана миелопатия (тропическа спастична парапареза).

ХИВ предизвиква клетъчен имунен дефицит, характеризиращ се с изчерпване на хелперните Т-лимфоцити (CD4+ клетки). Загубата на CD4 + клетки води до развитие на опортюнистични инфекции и неопластични процеси. Вирусът предизвиква специфично понижение на CD4+ Т-хелперни клетки, което води до обръщане на нормалното съотношение на CD4 / CD8 Т-клетките и до нарушаване на продукцията на антитела. Имунните реакции към определени антигени започват да намаляват и гостоприемникът не реагира адекватно срещу инфекциозните агенти. Тъй като дефектът засяга преференциално клетъчния имунитет, инфекциите са склонни да бъдат небактериални (гъбични, вирусни).

Микробиологична диагностика

Диагностиката на ретровирусните инфекции цели да открие заразените лица и заразоносителите, което е от изключително значение за ограничаване на разпространението на ретровирусните инфекции.

Микробиологичната диагностика на СПИН е предимно серологична. Изследването за ХИВ се състои в прилагенето на  първични серологични методи като ELISA и латекс-аглутинация се прилагат за скринитране на изследваните серуми. Всички положителни тестове се изследват с потвърдителните серологични методи, а именно имунофлуоресцинция и Western blot.

Специфична профилактика и лечение

Не съществува ефективна ваксина срещу СПИН. Основните усилия са насочени към профилактиката на инфекията - изследване на всички кръвни продукти, тестиране на рисковите групи, използване на игри и спренцовки за еднократна употреба и запознаване на населението с въпросите на заразяване и заболяване от спин.

Разработени са специфични антивирусни химиотерапевтици, които потискат репликацията на вируса на HIV.

Още по темата:
  • Вируси на СПИН Вируси на СПИН
5.0/5 4 оценки

Подраздели на Ретровируси

  • Вируси на СПИН

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПРИМА КРЪВЕН ТЕСТ ЗА ХИВ 1/2
58.80лв. 47.04лв.

ПРИМА КРЪВЕН ТЕСТ ЗА ХИВ 1/2

Нов ПРОМО

Библиография

https://www.medscape.com/viewarticle/723256_3
https://www.researchgate.net/publication/304140064_Transmission_HIV-2_Origin_Epidemiology_and_Phenotype
https://emedicine.medscape.com/article/219285-overview#a5
https://emedicine.medscape.com/article/211316-overview#a3

Коментари към Ретровируси (Retroviridae)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ретровируси (Retroviridae)
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 16:41
    Коментирайте "Ретровируси (Retroviridae)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Специална микробиология
  • Вирусология
  • СПИН
  • Лечение на СПИН
  • Антивирусни лекарства
  • Вируси на СПИН
  • Терапия с хидроксикарбамид (хидроксиурея)
  • Агарикус блазей, Агарик блазей, Бразилска печурка
  • Полимеразна верижна реакция (PCR)
  • Лечението с ленакапавир може да промени битката с ХИВ/СПИН
  • СПИН - изследвания
  • Одобриха ХИВ тест за употреба в домашни условия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Микробиология - мнения и въпроси

преди 2306 дни, 23 часа и 28 мин.

Сухи хранителни среди и реагенти за микробиология.

преди 2958 дни, 23 часа и 3 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 4 часа и 46 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 19 часа и 46 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 19 часа и 57 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 20 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival