Хипостатична пневмония, неуточнена МКБ J18.2

Човешкият организъм е постоянно подложен на среща с различни по природа вредни агенти. Като такива се посочват различни бактерии, вируси, паразити и гъбички. В даден момент, тези причинители могат да индуцират инфекция с локална възпалителна реакция в засегнатите органи и системи.
Най-засегната от инфекциозни агенти е дихателната система. Респираторните заболявания са най-разпространените в световен мащаб. Всеки човек заболява от респираторна инфекция ежегодно. Засягането на белите дробове и техните функции от инфекциозни агенти, се нарича пневмония.
Хипостатична пневмония, неуточнена се дефинира като тежко възпалително, респираторно заболяване, което се класифицира в групата на придобитите в болница пневмония (ВБИ-вътреболнична инфекция). Тя основно засяга възрастни хора, които са в тежко и увредено състояние, което е причина за тяхната намалена или липсваща физическа активност. Тези пациенти обикновено са със силно отслабена имунна система, което е причината за поява на хипостатична пневмония, причинена от атипични инфекциозни агенти.
Честота
Хипостатичната пневмония се класифицира като подвид на придобитите в болници пневмонии. Те представляват най-честата причина за смърт сред всички вътреболнични инфекции. В САЩ средната смъртност от хипостатична пневмония е повече от 33%.
Пневмонията няма расова или сексуална принадлежност в своето епидемиологично разпространение. Основният контингент пациенти са тези с тежки придружаващи заболявания, особено тези, които трябва са хоспитализирани в реанимационни отделения.
Като рискова група хора се посочват имунокомпрометираните. При тях се наблюдава вроден или придобит имунен дефицит, който води до чести, тежки респираторни инфекции, причинени от атипични причинители.
Заболяването засяга основно възрастните над 60 години. Докато при млади индивиди пневмонията е изключително рядка, с единични диагностицирани случаи.
Дългото залежаване на легло при тежко болните пациенти води до по-лесното проникване на различни инфекциозни агенти до белите дробове, които водят до инфекция. Друг често срещан механизъм е ендотрахеалната интубация, която обикновено се прилага при пациенти, които не могат да дишат самостоятелно или са подложени на оперативна интервенция.
Пациенти, залежали се след тежък коронарен инцидент или мозъчен инсулт, са с висок риск от развитие на тежко протичаща, в някои случаи летална, хипостатична пневмония.
Причина
Обикновено респираторният тракт на хората се колонизира от множество бактериални микроорганизми. При здрави индивиди те не причиняват инфекция или заболяване, а са част от нормалната бактериална флора. При тежко болните, залежали се пациенти именно дисбаланс между защитните сили на имунната система, което може да доведе до инфекция, причинена с някои атипични причинители, които при здрави индивиди не причиняват заболяване.
Като основни причинители на хипостатична пневмония, неуточнена се посочват различни бактериални агенти, в частност грам-отрицателни. Най-разпространените сред тях са:
- Pseudomonas aeruginosa
- Escherichia coli
- Acinetobacter baumannii
- Klebsiella pneumoniae
- Staphylococcus pneumoniae (грам-положителни)
Патофизиология
Както вече споменахме, заболяването се проявява основно при лежащо болни или възрастни и изтощени хора. Със залежаването настъпват стазни нарушения в образуваните секрети в бронхите, които не могат да бъдат изхрачени. Събирането на течности става основно в долните отдели на белите дробове поради понижената вентилация на тези зони и недостатъчното разгъване на белодробната тъкан при дишане.
Нарушеният дренаж на бронхиалните секрети води до ателектатични огнища и обструкция на въздухоносните пътища. Тези фактори благоприятстват възникването на бактериална инфекция, която води до хипостатична пневмония. При попадане на бактериалните причинители в системното кръвообръщение, настъпва септицемия и летален изход при възрастни пациенти.
Симптоми
Клиничното протичане на хипостатична пневмония, неуточнена е характерно, като се отличава от другите респираторни заболявания. Развитието на заболяването е постепенно, като дори в началните стадии, може да липсва изява на симптоми. Най-характерните симптоми при хипостатична пневмония са:
Задух (диспнея) - тъй като, основният контингент на заболели от хипостатична пневмония са лежащо болни, в началото задухът може да бъде дискретен. С напредване на заболяването, той се проявява в покой и пациентите изпитват трудност при поемане на въздух.
- Продуктивна кашлица - при лежащо болните в съзнание, кашличният рефлекс е запазен и е свързан с отделянето на обилно количество жилави секрети (храчки).
- Повишена температура - тъй като се касае за инфекциозен процес, характерно е повишаването на телесната температура. Стойностите на повишената температура могат да варират, средно между 38-40 градуса.
Цианоза - с напредване на диспнеята, се понижава и нивото на оксигениран хемоглобин в кръвта. Това клинично се изявява с посиняването на кожата на лицето (централна цианоза). Въпреки това, при подаване на кислород, цианозата трае обратно развитие в рамките на няколко часа.
- Болки в гърдите - болните обикновено чувстват силна болка в гръдната област, по-специфично в белодробните основи поради честото локализиране на хипостатичната пневмония в тях.
- Втрисане
- Отпадналост
- Главоболие
Диагноза
Диагнозата на хипостатична пневмония не винаги е лесна поради постепенното и незабележимо начало на заболяването. Лекарите трябва да имат съмнение при всички тежко болни и залежали се пациенти. Постепенното влошаване на виталните показатели води назначаването на различни изследвания, чрез които да се постави диагнозата.
Физикален преглед
При преглед от лекар, пациентите обикновено са в увредено общо състояние, с учестено и повърхностно дишане, ускорен пулс и изявени цианотични промени по кожата. При аускултацията на белите дробове могат да се чуят различни патологични шумове. Най-характерните аускултаторни находки са сухите свиркащи хрипове в белодробните основи, които говорят за бронхообструкция от гъстите, жилави секрети.
Кръвни изследвания
Кръвно-газов анализ
Изследването на кръвните газове при пациенти със съмнение за хипостатична пневмония има важно значение за оценка на тяхното състояние. При заболелите често се наблюдава понижени нива на парциалното налягане на кислород в артериална кръв (хипоксемия).
Възпалителни маркери
Възпалителните маркери могат да потвърдят наличието на инфекциозен процес при изследвания индивид. Техните стойности при бактериални инфекции са силно повишени (CRP, СУЕ, левкоцитоза).
Образно изследване
С помощта на рентгенографско изследване на белите дробове, може да се потвърди диагнозата пневмония. Изследването е силно чувствително при белодробни възпалителни промени. Най-характерните патологични промени при хипостатична пневмония са:
- Усилен белодробен рисунък
- Увеличени хилуси
- Хомогенно засенчване в долните белодробни полета, често двустранно
Микробиологично изследване
Назначава се култура от храчка, за доказване на бактериален причинител на заболяването. В рамките на няколко дни изследването може да докаже конкретен бактерии, който да е довел до инфекцията.
Диференциална диагноза
Хипостатична пневмония, неуточнена не е сред честите респираторни инфекциозни заболявания, но при съмнение за него, трябва да бъдат изключени някои от следните заболявания, които имат сходно протичане:
Лечение
Принципът на лечението е насочен към първичното заболяване. Ерадикирането на бактериалният причинител на инфекцията е от значение за изхода от заболяването. За целта се прилагат различни антибиотици, към които доказаните бактериални причинители да са чувствителни.
При хипоксемия, наложително при пациентите е кислородолечението. Освен това е важен приемът на големи количества течности. Ако пациентите не са в състояние да приемат течности перорално се преминава към парентерално вливане.
Други групи медикаменти, които се използват при хипостатична пневмония са:
- Муколитици (втечняват гъстите секрети)
- Антипиретици
- Аналгетици
- НСПВС (противовъзпалителни средства)
Усложнения и прогноза
При пациенти с хипостатична пневмония, неуточнена, едно от най-често настъпващите усложнения е септицемия и сепсис. Това усложнение е животозастрашаващо и в повечето случаи води до летален изход. Затова лечебните мероприятия при диагностицирана хипостатична пневмония, са основно насочени към ограничаване на възпалителният процес и справяне с бактериалния причинител.
Библиография
https://www.researchgate.net/publication/327776323_bhth_mhdy_n_al_Hypostatic_pneumonia
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pneumonia/symptoms-causes/syc-20354204
https://en.wikipedia.org/wiki/Hospital-acquired_pneumonia
https://emedicine.medscape.com/article/234753-overview
https://www.msdmanuals.com/professional/pulmonary-disorders/pneumonia/hospital-acquired-pneumonia
Коментари към Хипостатична пневмония, неуточнена МКБ J18.2