Вирусна пневмония, неуточнена МКБ J12.9
Пневмонията представлява инфекциозно заболяване на белите дробове. Като основни причинители се посочват множество бактерии, вируси и гъбички.
Вирусната пневмония е широко разпространено инфекциозно заболяване, което най-често се предшества от първична инфекция на горните дихателни пътища. Пневмонията може да засегне хора от всички възрастови групи, и при различните заболели протича с различна тежест. Заболяването може да протече от пълна липса на изявени симптоми до тежко протичащо респираторно заболяване, водещо до разнородни усложнения.
Честота
Вирусна пневмония, неуточнена засяга голям брой хора ежегодно. През последните години, в сравнение с предишното десетилетие, се наблюдава тенденция към силно повишаване на броя на заболелите от вирусна пневмония. Това от една страна се дължи на подобрение в диагностицирането на респираторните заболявания, но от друга според направени епидемиологични изследвания наистина се наблюдава увеличение на заболяемостта от вирусна пневмония.
Основните фактори, които влияят на разпространението на заболяването са:
- Възраст - вирусната пневмония може да засегне всички хора, но обикновено се среща по-често при малки деца под 2-годишна възраст и възрастни над 65 години. Основна причина за това е свързано със слабост на имунната система, която не е в състояние да се справи с инфекцията.
- Бременност - бременните жени са една от основните рискови групи за вирусна инфекция. От особена загриженост е инфекцията с грипни вируси, тъй като те могат да доведат до тежки необратими усложнения, които да засегнат плода на бременната. Тъй като грипните вируси са основно разпространени през есента и зимата, е препоръчителна противогрипната ваксинация за бременни през този период.
- Имунокомпрометираност - вроден или придобит имунен дефицит седят в основата на повишената заболеваемост от атипични вирусни причинители, които обикновено не причиняват инфекция при здрави индивиди. Най-честите причини за имунен дефицит са:
- Химиотерапия и лъчетерапия за злокачествени заболявания
- Лечение на хронични възпалителни заболявания с имуносупресивна терапия (групи лекарства, които потискат имунната система)
- Трансплантация на органи, изискващи имуносупресивни лекарства
- Придобит имунен дефицит, следствие на инфекция с вирус на СПИН
- Наследствени заболявания свързани с намалена имунна компетентност
- Коморбидни състояния - това са състояния, които могат да застрашат живота на пациента. Някои от тях са:
- Травма
- Тежки изгаряния
- Неконтролиран диабет
- Недохранване
Причина
Като причинители на вирусната пневмония се посочват разнообразни ДНК и РНК-вируси. В различните райони се посочват вируси, които са широко разпространени, а други се срещат рядко. Най-честите вируси, причинители на пневмония са:
- Респираторно-синцитиален вирус (RSV) - РНК вирус и представлява най-честият причинител на вирусна пневмония при малки деца и кърмачета.
- Грипни вируси - грипните вируси тип А и В са най-честата причина за смъртност и заболеваемост сред различните причинители на заболяването. Като едни от най-разпространените вирусни причинители в световен мащаб, характерно за тях е широкото разпространение сред населението. Два от подтиповете на грипни вируси могат да доведат до тежки усложнения, ако не се предприеме лечение - птичи грип (H5N1) и свински грип (H1N1).
- Риновируси - РНК вируси и представляват най-честата причина за инфекция на горните дихателни пътища във всички възрастови групи.
- Парагрипни вируси - РНК вируси, които основно причиняват пневмония при малки деца. Преобладават сезонни епидемични взривове през пролетта и есента.
- Аденовируси
- Ентеровируси
- Коронавируси
Вируси, които често причиняват пневмония при имунокомпрометирани:
- Вирус на варицела-зостер - ДНК-вирус, който често причинява пневмония при ХИВ позитивни.
- Вирус на Епщайн-Бар (EBV)
- Херпесни вируси
Патофизиология
Основните механизми за индуциране на вирусна пневмония са:
- Директно инокулиране на вирусните частици в белите дробове
- Разпространение на инфекциозния процес от първична инфекция на горните дихателни пътища
- Хематогенно разпространение (чрез попадане на вирусите в кръвта и чрез нея достигат до белия дроб)
Основните засегнати клетки от вирусите при пневмония са пневмоцитите. Вирусите могат да увредят тези клетки по различни механизми.
- Директен цитотоксичен ефект върху белодробните клетки
- Индиректно чрез индуциране на силна възпалителна реакция
Симптоми
Както вече споменаме, че вирусите, които причиняват пневмония могат да доведат до различно протичане на заболяването - асимптоматично протичане до тежко респираторно заболяване.
Ранни симптоми
Проявяват се в началото на заболяването. Те са неспецифични и могат да се проявят при множество респираторни инфекциозни заболявания.
Симптоми от страна на белите дробове
- Кашлица
- Цианоза (посиняване на кожата около носа и устата) - признак за липса на кислород.
- Задух
- Болка в гръдната област, проявяваща се при кашляне или дишане
Диагноза
Физикален преглед
Няма патогномонични физикални находки, които са специфични за вирусна пневмония, неуточнена. Въпреки това наличните симптоми и шумовите находки при аускултация на бял дроб, могат да насочат лекаря към заболяването. Аускултаторните находки са:
- Учестен пулс (тахипнея)
- Удължен експириум
- Влажни и сухи хрипове
Рентгенография
Рентгенографията на белите дробове е изследване със силна диагностична стойност за това заболяване. При вирусна пневмония са налице характерни промени, които я отличават от бактериална пневмония.
Вирусологични изследвания
Понякога, особено при имунокомпрометирани пациенти със съмнение за атипичен инфекциозен причинител, се назначава специфично вирусологично изследване, което може да докаже конкретния етиологичен причинител на заболяването. Физикалните находки и образните изследвания могат да докажат заболяването, но не са информативни за вида на конкретния причинител. Основните тестове, които се използват са PCR (Полимеразна верижна реакция) и ELISA.
Диференциална диагноза
Броят на заболяванията, които могат да протичат със сходни клинични прояви, както вирусната пневмония са много. Някои от тях са:
- Бактериална пневмония
- Остър бронхит
- Саркоидоза
- Белодробен оток
- Застойна сърдечна недостатъчност
- Белодробна фиброза
- Плеврален излив
Лечение
Лечението на вирусната пневмония е комплексно. Основно се разделя на следните групи:
Кислородолечение
Когато има проявени симптоми като цианоза или задух, това говори за тежко протичане на заболяването, което може да доведе до дихателна недостатъчност. Тя се доказва чрез кръвно-газов анализ на артериална кръв, при което се следи основно pH на кръвта и парциалното налягане на кислород. Ако то е под определени стойности включването на кислород към терапията е задължително.
Антивирусно лечение
За справяне с причинителите на заболяването се използват група медикаменти, които са доста ефективни срещу вирусните причинители. Това са антивирусните лекарствени препарати и най-често използваните от тях са:
- Ацикловир - за инфекция с херпесни вируси
- Рибавирин - добро повлияване на аденовирусна инфекция
- Занамивир - грипни и парагрипни вируси
- Озелтамивир
- Перамивир
Симптоматично лечение
За облекчение на проявените симптоми се използват следните групи медикаменти:
- Аналгетици
- НСПВС
- Антитусивни (повлияване на суха или влажна кашлица)
- Антипиретици (за висока температура)
- Антибиотици - прилагат се за предотвратяване на възникването на вторична бактериална инфекция, което е най-честото усложнение на заболяването.
Превенция
Предприемането на някои от следните мероприятия може да предотврати предстояща инфекция:
- Често миене на ръце
- Носене на маски за лице
- Ежегодна противогрипна ваксинация
- Прием на витамин С
- Избягване на контакт със заразно болни
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Viral_pneumonia
https://www.webmd.com/lung/viral-pneumonia#1
https://emedicine.medscape.com/article/300455-overview
https://www.healthline.com/health/viral-pneumonia
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513286/
Коментари към Вирусна пневмония, неуточнена МКБ J12.9