Естествени средства срещу сухота в устата
› Какви са причините за пресъхване на устата?
› Билки и естествени средства за лечение на сухота в устата
› Съвети за справяне с сухотата в устата
Сухотата в устата (на медицински език известно още като ксеростомия) се отнася до всяко състояние, при което лигавицата на устната е с по-ниска влажност от нормалното.
Какви са причините за пресъхване на устата?
Сухотата в устата може да се дължи на промяна в състава на слюнката или понижена функция на слюнчените жлези. Причините за това могат да включват:
Медикаменти. Голяма част от лекарствата, включително и такива отпускани без рецепта, могат да причинят пресъхване на устата като страничен ефект. С по-голяма вероятност да причинят такъв проблем са някои медикаменти, използвани за лечение на депресия, неврологична болка и тревожност, както и някои антихистамини, деконгестанти, мускулни релаксанти и болкоуспокояващи.
Употребата на метамфетамини също може да причини силна сухота в устата и увреждане на зъбите.
Стареене. Невинаги стареенето е свързано със сухота в устата, но хората в напреднала възраст са по-склонни да страдат от този проблем. Освен физиологичните промени в организма с напредване на възрастта, възрастните хора често имат други заболявания и/или приемат лекарства, които могат да доведат до такъв страничен ефект.
Терапия на рак. Химиотерапията може да причини намаляване на слюнчената секреция. Състоянието може да е временно и да отшуми след приключване на терапията.
Лъчетерапията в областта на главата и шията също може да увреди трайно или обратимо слюнчените жлези, като тежестта на състоянието в голяма степен зависи от радиационната доза и третираната площ.
Други заболявания. Изсъхването на устата може да е следствие от определени здравни състояния, включително автоимунни заболявания като синдром на Сьогрен, ХИВ/СПИН, болест на Алцхаймер, диабет, увреждане на нервите. Хъркането и дишането с отворена уста също могат да допринесат за сухота в устата.
Бременни или кърмещи майки също могат да изпитват сухота в устата поради дехидратация и хормонални промени.
Сухотата в устата може да варира по тежест от леко неудобство до проблем, който се отразява на състоянието на зъбите, апетита и общото здраве. Слюнката играе важна роля в превенцията на кариес, тъй като неутрализира киселините, произвеждани от бактериите и отмива хранителните остатъци по зъбите. Освен това, подобрява способността за преглъщане и усещане на вкуса на храната. В допълнение, ензимите в слюнката подпомагат храносмилането. Поради това намаляването на количеството на слюнката може да доведе до редица нежелани последствия. Успоредно със сухотата в устата може да се проявят и други симптоми, като:
- усещане за парене в устата;
- гъста и лепкава слюнка;
- афти в устата;
- напукани устни;
- лош дъх;
- затруднено дъвчене, говорене и преглъщане;
- промяна във вкусовите усещания;
- по-честа поява на кариеси;
- дразнене и възпаление на венците.
Лечението в голяма степен зависи от конкретната причина. В допълнение към съветите на лекаря или зъболекаря, може да опитате и някои естествени средства срещу сухота в устата.
Билки и естествени средства за лечение на сухота в устата
Хидратация
Дехидратацията е една от най-честите причини за сухота в устата. Правилната хидратация ще помогне на тялото да облекчите състоянието. Пийте вода или напитки без захар на малки глътки през целия ден. Пиенето на вода по време на хранене ще подпомогне дъвченето и преглъщането на храната.
За да подпомогнете хидратацията и баланса на електролити в организма, може да си приготвите домашен разтвор за хидратация:
Смесете 1 чаена лъжичка сол, 1/2 чаена лъжичка сода за хляб и 1 супена лъжица захар в чаша вода. Може да добавите сок от лайм, лимон или портокал за вкус. Пийте по 1 чаша на ден, а може и повече след тежки физически натоварвания, повръщане или тежка диария.
Лютият червен пипер стимулира производството на слюнка, което го прави подходящо средство за сухота в устата. Също така ще ви помогне да засилите вкусовите си усещания.
Втрийте малко количество лют пипер на прах около езика. Това ще причини усещане за парене за известно време, но впоследствие ще стимулира слюнчените жлези. Също така, може да добавяте лют пипер на прах към вашите супи и ястия.
Някои билки и билкови продукти могат да се използват за лечение на сухота в устата. Подходящи за целта са чай от бяла ружа, хлъзгав бряст и други.
Флавоноидите в семената на копъра стимулират притока на слюнка и по този начин помагат да се отървете от сухотата в устата. Освен това, ароматът им помага и за премахване на лошия дъх, който често съпътства сухотата в устата.
Може да дъвчете семена от копър няколко пъти дневно. Друг вариант е да смесите равни количества семена от копър и семена от сминдух. Изсушете ги малко в тиган, след което ги стрийте на прах и добавете малко сол. Яжте по 1/2 чаена лъжичка от тази смес след всяко хранене.
Хлъзгавият бряст представлява дърво, чиято кора е богата на клей – вещество, което след смесване с вода се превръща в гладък гел. Този гел покрива лигавицата на устната кухина и я успокоява.
Добавете 1 до 2 супени лъжици кора от хлъзгав бряст към една чаша топла вода. Покрийте и оставете да се накисне за 10 минути. Прецедете, добавете мед и пийте два пъти на ден.
Друг вариант е да приготвите паста от кора на хлъзгав бряст на прах и вода. Нанесете от сместа в устата и оставете за няколко минути, преди да изплакнете с вода. Повтаряйте това веднъж или два пъти на ден.
Способността на алое вера да подобрява здравето на тъканите в устната кухина помага за лечение на сухотата в устата и подобряване на вкусовите усещания.
Достатъчно е да пиете по 1/4 чаша сок от алое вера дневно. Също така, може да изплаквате устата си със сок от алое вера няколко пъти на ден.
Кардамонът е средство за борба със сухотата в устата, познато от Аюрведа. Дъвченето на шушулка от кардамон помага за овлажняване на устата и премахване на лошия дъх.
Дъвчете шушулка от кардамон след всяко хранене или когато усетите устата си суха. Алтернативно, добавете 1 чаена лъжичка кардамон на прах към чаша гореща вода. Накиснете за 10 минути, след което пийте. Правете това веднъж или два пъти на ден.
Може да използвате чай от кардамон за изплакване на устната кухина два или три пъти на ден.
Пригответе чаша чай от хидрастис и добавете към нея 1 чаена лъжичка сода за хляб. Разбъркайте и изпийте.
Тази комбинация е особено подходяща за стимулиране на слюнчените жлези и подобряване на дейността им, което ще облекчи сухотата в устата. Нужно е да смесите плодчета от ким, семена от резене и семена от анасон в съотношение 3:2:1. Взимайте от получената билкова смес по 1/2 чаена лъжичка преди всяко хранене, сдъвчете добре и глътнете. Освен слюнчената секреция, тази рецепта ще помогне и за подобряване на храносмилането.
Масло от гроздови семки
С помощта на пръстите си втрийте малко количество масло от гроздови семки върху езика и вътрешната повърхност на бузите. Оставете да престои една нощ и на сутринта изплакнете устата с топла вода. След това може да измиете зъбите си, както обикновено.
Изтегляне с олио
Тази практика е изключително полезна за поддържане на влагата в устната кухина. Освен това допринася за здравето на зъбите и премахване на лошия дъх. За издърпване с олио може да се използва кокосово масло, сусамово или всяко друго, подходящо за консумация растително масло.
Изсипете 1 супена лъжица студено пресовано кокосово масло в устата си и го задръжте така в продължение на 15 минути. След това изплюйте и изплакнете с вода. Измийте зъбите си по стандартния начин. Правете това сутрин, преди закуска и вечер, преди лягане.
Не правете гаргара и не поглъщайте маслото!
Електроакупунктура
Тази терапия включва стимулиране на традиционните акупунктурни точки с помощта на електроди, а не традиционни игли. Електроакупунктурата е показала обещаващи резултати в някои проучвания на лечението на сухота в устата, но все още са необходими допълнителни проучвания.
Съвети за справяне с сухотата в устата
- Дъвчете дъвка без захар или смучете твърди бонбони. Въпреки това, при някои хора ксилотолът, който е често срещан в дъвките или бонбоните без захар, може да причини диария или мускулни крампи, ако се консумират в големи количества.
- Използвайте четка за зъби с мек косъм. Тя може да достигне до най-тесните пространства между зъбите и по този начин почиства устата ефективно и предотвратява намножаването на бактерии, които могат да доведат до сухота в устата.
- Дишайте през носа. Не дишайте през устата, когато имате проблем със сухота в устата. Вместо това, дишайте през носа.
- Повишете влажността в стаята, в която спите, като за целта използвате овлажнител за въздух.
- Избягвайте продукти, които могат да влошат Вашите симптоми като кофеин и алкохол – водят до сухота в устата,а могат да предизвикат и дразнене. Не използвайте вода за уста, която съдържа алкохол.
- Откажете се от тютюневите изделия – пушенето или дъвченето на тютюн допълнително увеличава изсушаването на устата.
- Ограничете употребата на антихистамини и деконгестанти – те водят до сухота в устата.
- Не яжте захарни изделия и кисели храни – те допълнително повишават риска от кариес. Също така избягвайте и твърде солени храни, защото те могат да предизвикат дразнене.
Изображения: freepik.com, framar.bg
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА PH В УРИНАТА И СЛЮНКАТА * 100
АЛКА ЛЕНТИ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА pH * 100
КОНДИЦИЯ ЛЕНТИ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НИВОТО НА КИСЕЛИННОСТ /PH/ * 80
ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ МУЛТИ ПАНЕЛ ЗА 4 ВИДА НАРКОТИЦИ С ПРОБА ОТ СЛЮНКА DSD-843
СЛЮНЧЕН ТЕСТ ЗА АЛКОХОЛ С ЛЕНТА DAL - 801
ИНТЕРДЕНТАЛНА ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ ТРИО КОМПАКТ 4 ЗА ШИРОКИ ПРОСТРАНСТВА И БРЕКЕТИ - МИКС * 6
Библиография
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-mouth/basics/alternative-medicine/con-20035499
http://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-dry-mouth.html
http://health.howstuffworks.com/wellness/natural-medicine/home-remedies/home-remedies-for-dry-mouth1.htm
http://www.zdravnitza.com/a/nav/news/s/s/news_id/6445
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- билки и подправки
- Домашно лечение на афти
- Алтернативно лечение при синдром на парещата уста
- Домашни средства срещу лош дъх
- Регулация на слюноотделянето
- Радиоизотопно изследване на слюнчени жлези
- Устна хигиена
- Слюноотделяне
- Направете си избелващ ексфолиант за устни от мед, лимон и захар
- Какво представлява зъбният имплант и какви са предимствата му пред протезите?
- Сиалография
Коментари към Естествени средства срещу сухота в устата