Алтернативно лечение при синдром на парещата уста
Синдром на парещата уста представлява медицинско понятие, включващо усещане за парене в езика и устната кухина, което не е свързано с медицинска или стоматологична причина. Може да засяга езика, венците, устните, вътрешната повърхност на бузите, небцето или цялата устна кухина. Понякога усещането може да по-силно от това при изгаряне на езика или устната кухина с храни или напитки. Може да бъде хронично или повтарящо се, а в зависимост от причината - първично или вторично състояние.
Причини за Синдром на парещата уста
Синдромът на парещата уста (известен още като глосодиния) може да се появи внезапно или да се развие постепенно с течение на времето. Когато точната причина не може да бъде идентифицирана, не се установяват клинични или лабораторни аномалии, състоянието се означава като първичен или идиопатичен синдром на парене в устата.
Когато усещането за парене в устата се дължи на друго подлежащо заболяване се означава като вторичен синдром на парещата уста. Състоянията, които могат да стоят в основата на това, са:
- Сухота в устата (ксеростомия) – може да се дължи на различни лекарства, проблеми с функцията на слюнчените жлези или страничен ефект при терапия на рак.
- Други състояния, засягащи устната кухина, като гъбична инфекция (орална кандидоза), възпалително заболяване, наречено орален лихен планус или състояние, наречено географски език, при който езикът има вид на географска карта.
- Недостиг на хранителни вещества, като например недостиг на желязо, цинк, фолиева киселина (витамин В9), тиамин (витамин В1), рибофлавин (витамин В2), пиридоксин (витамин В6) и кобаламин (витамин В12).
- Неправилно поставени или неподходящи зъбни протези, както и такива изработени от дразнещи материали.
- Алергии или непоносимост към храни - особено такива съдържащи добавки, аромати, оцветители.
- Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), при която част от стомашния сок попада в устната кухина.
- Вредни навици, като хапене на върха на езика и скърцане със зъби (бруксизъм).
- Нарушения на ендокринната система, като диабет или намалена функция на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм).
- Прекомерно дразнене в устната кухина от често или неправилно почистване на езика, използването на абразивни пасти за зъби, прекомерното използване на вода за уста, или като твърде много кисели напитки.
- Психологически фактори, като тревожност, депресия или стрес.
Синдромът на парещата уста обикновено не предизвиква забележими физически изменения в езика или устната кухина. Освен усещане за парене, други симптоми включват метален или горчив вкус в устата, усещане за сухота в устата при запазено производство на слюнка, повишена жажда, загуба на вкусово усещане, зачервяване на езика и други. Симптомите могат да започват внезапно или да се развиват постепенно. Когато проблемът е тежък, може да доведе до усложнения като затруднено хранене, трудно заспиване депресия, тревожност и други. Симптомите могат да се проявяват по различни начини:
- да започват още сутрин, при събуждане с лек дискомфорт, който значително се усилва с напредване на деня;
- да настъпят още сутринта и да бъдат с еднаква интензивност през целия ден;
- да се проявяват през определени периоди на деня и да утихват.
По какъвто и начин да се проявяват, симптомите може да продължат с месеци или години. В редки случаи може да изчезнат напълно или да се разредят с времето.
Хора, страдащи от диабет или жени в менопауза, са с повишен риск от изгаряне на синдрома на парещия език.
Преди да предприемете каквато и да е форма на терапия, трябва да се консултирате с Вашия лекар, за да определите точната причина и нуждата от медицинско лечение! Същевременно, може да опитате някои обикновени, домашни средства за лечение при при синдром на парещата уста за намаляване на тежестта на симптомите и предотвратяване на усложнения.
Алернативно лечение при синдром на парещата уста
Студена вода
Веднага след като усетите парене на езика, пийнете малко вода. Това ще окаже обезболяващ ефект върху нервните окончания, ще намалее усещането за сухота в устата и болката. Може да опитате да смучете кубче лед или сладолед.
Алфа-липоева киселина
Алфа-липоева киселина (ALA) е ефективно лечение за парене на езика. Този мощен антиоксидант помага за защита на организма срещу свободните радикали, както и възстановяването и функционирането на увредените нервни клетки.
Проучване от 2002 година, публикувано в изданието "Oral Pathology and Medicine", подкрепя Алфа-липоева киселина като ефективно средство срещу синдром на парещата уста.
Витамин В
Недостигът на витамини от група В може да бъде фактор, допринасящ за промени в тъканите на устата и езика, което да доведе до синдром на парещата уста. Проучване от 2002 година, публикувано в Journal of Periodontology, съобщава, че ниското ниво на витамин В12 в серума може да доведе до усещане за парене в езика. Чрез увеличаване на приема на витамини от група В можете ефективно да лекувате симптомите.
Включете повече естествени източници на витамин В в менюто си. Подходящи са пълнозърнест хляб и зърнени храни, пшеничен зародиш, яйца, мляко, сирене, кисело мляко, сьомга, овес, трици, авокадо, банани, черен дроб.
Сода бикарбонат е още един ефективен домашен лек. Той помага за неутрализиране и балансиране на нивото на рН в устната кухина. Също така може да помогне в борбата с инфекция в устната кухина.
Смесете 1 до 2 супени лъжици сода за хляб в чаша хладка вода. Правете гаргара и изплаквайте устната кухина с тази смес няколко пъти на ден.
Веднъж или два пъти седмично може да замените пастата за зъби с малко сода бикарбонат. Не правете това често, тъй като абразивният характер на содата може да ерозира зъбния емайл.
Медът е друго натурално средство, към което може да прибегнете за успокояване на парещото усещане в устната кухина. Способността му да се бори с инфекциите, да намалява болката и възпалението способства за облекчаване на симптомите на парене. Нанесете малко количество суров мед върху езика си и го оставете да седи така няколко минути, след което може да изплакнете с хладка вода.
Друг вариант да използвате мед срещу усещане за парене в устната кухина и езика е като смесите 1 супена лъжица мед с 1/2 чаена лъжичка куркума. Получената паста нанесете върху езика и оставете да престои най-малко 5 минути, преди да изплакнете с хладка вода. Правете това 2-3 пъти на ден.
Лавандулата е друго ефективно средство срещу парещото усещане в устната кухина и езика. Тя помага за дезинфекция на устата и успокоява усещането за парене. Противовъзпалителното й действие помага за облекчаване на болката и намаляване на възпалението, като същевременно насърчава оздравяването.
Нанесете малко лавандулово масло върху езика вечер преди лягане. На сутринта изплакнете устата с хладка вода, а след това си измийте зъбите, както обикновено. Правете това всеки ден до отшумяване на симптомите.
Алое вера гел е друго успокояващо средство, което може да използвате при синдром на парещата уста. Също така предпазва чувствителните тъкани в устната кухина и помага за лечението на сухота в устата, която е възможна причина за изгаряне на езика. Старателно измийте листо с алое вера и го разкъсайте. Отделете гела от вътрешността и го нанесете върху езика си. Оставете да престои в продължение на 15-20 минути, след което измийте с хладка вода. Повтаряйте два или три пъти на ден.
Ментата помага за намаляване на усещането за парене в устата. Тази охлаждаща билка има способността да потиска бактериалния растеж и да предотвратява проблемите, свързани с инфекция.
Поставете шепа свежи листа от мента в кана с гореща вода, покрийте с капак и оставете да се накисне за около час. Прецедете и изпийте цялото количество, като го разделите в три приема през деня.
Алтернативен вариант е да приготвите силен чай от мента, след което да го оставите в хладилника за около 30 минути. Пийте този хладен чай няколко пъти дневно.
Може да дъвчете и пресни листа от мента през деня.
Глицерин
Глицеринът има способността да намалява сухота в устата и да успокоява засегнатата област, като по този начин намалява усещането за парене. Способността да поддържа езика продължително време навлажнен допринася за по-бързото възстановяване.
За перорално приложение се препоръчва употребата на растителен глицерин. Нанесете малко количество върху езика и го оставете да престои толкова време, колкото може да издържите. След това изплакнете с хладка вода. Повтаряйте няколко пъти на ден. Може да използвате и вода за уста на основата на глицерин няколко пъти на ден.
Лютият червен пипер помага за стимулиране на слюнчените жлези и по този начин помага в лечението на синдром на парещата уста, свързан с нарушения в тях.
Изследване публикувано в Oral Pathology and Medicine Journal през 2004 година съобщава, че системното приложение на капсаицин е чудесно краткосрочно лечение на този синдром.
Въпреки това, това средство не трябва да се използва за твърде дълъг период от време поради честите нежелани стомашно-чревни реакции. Може да използвате капсаицин под формат на капсули, но преди това е нужно да се консултирате с Вашия лекар.
Алтернативен вариант е да смесите 1/2 чаена лъжичка лют червен пипер с 1 чаша топла вода. Изплаквайте устната кухина с тази смес два пъти дневно.
Забележка: Лютият червен пипер или перорален капсаицин може да причини силно усещане за парене в някои случаи.
Изображения: freepik.com, framar.bg
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВОДА ЗА УСТА ЕЛУДРИЛ ПЕРИО 300 мл
ИЗБЕЛВАЩА АНТИБАКТЕРИАЛНА МИЦЕЛАРНА ВОДА ЗА УСТА ЛАКАЛУТ 500 мл
ВОДА ЗА УСТА LISTERINE COOL MINT 1 л
ВОДА ЗА УСТА ЛАКАЛУТ АКТИВ 300 мл
ВОДА ЗА УСТА ВИТИС СЕНЗИТИВ ЗА ЧУВСТВИТЕЛНИ ЗЪБИ 500 мл
НовВОДА ЗА УСТА ТЕТРАДЕНТ ФРЕШ МИНТ 250 мл
Библиография
http://www.top10homeremedies.com/how-to/treat-burning-tongue-syndrome.html/3
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/burning-mouth-syndrome/home/ovc-20179959
http://vkool.com/burning-mouth-syndrome-home-remedies/
СТАТИЯТА е свързана към
- Естествени средства срещу сухота в устата
- Устна хигиена
- Домашни средства срещу лош дъх
- Използвайте 4 естествени средства при отдръпване на венците
- Как да излекуваме възпалените венци
- Влиянието на лекарствата върху устната кухина и зъбите
- Как да си направим домашна вода за уста
- Странната история на клечките за зъби - аксесоар, оръжие и медицински продукт
- История на стоматологията
- Как да се справим със стоматита
Коментари към Алтернативно лечение при синдром на парещата уста
До Николай Ефтимов, в продължение на колко време пиеше съпругата Ви омега 3, почивки правила ли е межу приемите
Каква болка е имала съпругата Ви моята майка има парене горчивина и сухота в устата.Цяла година лекари всякакви и нищо.Пишете ако нещо на някой му е помогнало.
Жена ми имаше болки в продължение на 5-6 години. Опитвали сме всякакви изследвания и лечения – желязо, витамини от група Б, Алфа-липоева киселина, алергии, зъболекари, смяна на коронки и какво ли още не. В крайна сметка при нея болката изчезна от нещо много просто – Омега 3. Една капсула на ден и вече повече от година няма болка. Не казвам, че това ще помогне при всички случаи, но си заслужава да се опита.