Сода бикарбонат - скъпоценният бял прах
Тя е евтина и може да се купи навсякъде. Ползите й за домакинството са отдавна известни, но все по-често се връщаме към нея и в качеството й на средство за поддържане на добра форма и здраве.
Сода бикарбонат, която всички наричаме просто сода, е сред най-популярните домашни средства за преодоляване на различни неразположения. Най-известен е нейният противокиселинен ефект, който се дължи на свойството й да прихваща йоните, които създава киселинна среда, и да ги неутрализира. Това може да стане и при вътрешна употреба /през устата/ и чрез локално приложение върху кожата и лигавицата. Содата играе роля на "буфер" между съставките на киселините и основите в организма.
Какво всъщност представлява содата?
Содата представлява 100 % натриев бикарбонат, който при смесване с киселина, реагира с отделяне на газови мехурчета (въглероден диоксид). Именно това е причината за „бухване” на тестото при добавяне на сода (или производни на нея продукти) към хляба или сладкишите.
Какви са ползите за здравето от содата?
Избелва зъбите
Понеже е леко абразивна, тя може да се използва за почистване на зъбите. Всъщност, содата не избелва така, както например кислородната вода, а почиства в дълбочини и полира зъбния емайл. Има изключително добра ефективност върху петна от различни храни, пожълтяването на зъбите от тютюнопушене и зъбен камък. Тъй като е трудно да прецените точно колко сода да сложите върху четката за зъби, за да не увредите зъбния емайл при по-енергично четкане, за всекидневна употреба се препоръчва, вместо чиста сода бикарбонат, най-добре използвайте специална паста за зъби, която съдържа премерено количество от нея.
Антибактериално действие. Установено е, че сода бикарбонат притежава изразена активност срещу Streptococcus mutans - бактерии със значителен принос в уврежданията на зъбите. За по-добър ефект, смесете шест части сода за хляб и една част морска сол, поставете ги в блендер и смесете за около 30 секунди. Намокрете върха на показалеца си и нанесете малко количество от сместа върху венците. Започнете от външната страна на горния венец, преминете по вътрешната част, след това по външната страна на долния венец и последно по вътрешната част. Втривайте сместа върху зъбите и венците, след което изплюйте. Изчакайте 15 минути и изплакнете устата.
Ако използвате обикновена сода бикарбонат добавена към пастата за зъби, не го правете по-често от два пъти седмично!
Лошо храносмилане, киселини и язва
Повечето от конвенционалните антиацидни средства съдържат някаква форма на сода бикарбонат. Способността на содата незабавно да неутрализира киселините я прави отлично средство за облекчаване на стомашни киселини, лошо храносмилане и дори болка при язва. Препоръчителната доза е ½ чаена лъжичка, напълно разтворена в половин чаша, взета на всеки 2 часа (да не се взимат повече от 7 супени лъжици за 24 часа или 3 супени лъжици за хора над 60 години)! Това средство не трябва да се използва продължително време! Големите количества сода може да причинят сериозен електролитен и алкално-киселинен дисбаланс. При хронични проблеми, трябва обезателно да се консултирате със специалист, който да Ви назначи подходящи противокиселинни лекарствени препарати!
Сода бикарбонат може да се използва и за премахване на лошия дъх, дължащ се на ферментацията на погълнатата храна. Разтворете половин чаена лъжичка в голяма чаша вода и я изпийте веднага след хранене!
Действа против гъбички
Содата пречи на развитието на гъбичките, тъй като, за оптималния им растеж и размножаване е нужна кисела среда. Алкализирайки средата, содата помага и при заздравяването на засегнатите места по кожата, което я прави ефикасно допълнение към специфичните лечебни средства.
При гъбички в устата може да се прави гаргара с половин чаена лъжичка сода, разтворена в чаша вода. Прилагайте процедурата няколко дена след изчезването на гъбичките, за да предотврати рецидив. Този разтвор помага и превантивно при инхалации с кортикоиди, от които също може да се появи такъв проблем.
При гъбички по кожните гънки и между пръстите на краката, направете разтвор от 14 грама сода на 1 литър вода и мийте с него засегнатите участъци. След добро подсушаване, може да нанесете и специфичното предписано лекарство.
При вагинална микоза можете да използвате специални сапуни, съдържащи сода бикарбонат, които променят локално стойността на рН. Винаги правете този тоалет като допълнение към вагиналните таблетки, предписани от лекаря!
Срещу слънчево изгаряне
Добавете ½ чаша сода за хляб към вана с хладка вода и след това се накиснете в нея за 10-15 минути. След като излезете, оставете кожата да изсъхне на въздух (без да се подсушавате с хавлия). Алтернативен вариант е да наложите върху мястото на изгарянето студен компрес от сода бикарбонат и вода.
Натурален дезодорант
Ако искате да избегнете употребата на парабените и алуминия в някои от дезодорантите и антиперспирантите, си пригответе домашен натурален дезодорант с помощта на щипка сода и малко вода. Получената смес, нанесете в зоните под мишниците!
Срещу ухапвания от насекоми
За да облекчите сърбежа от ухапвания от насекоми, нанесете паста, приготвена от сода за хляб и вода върху мястото. Може да опитате и директно да втриете сода на прах върху ухапаното място. Със същия ефект може да приложите и при други сърбящи обриви. Содата помага за облекчаване на леки кожни раздразнения като неутрализира токсините и повишената киселинност, дължаща се на възпалителната реакция.
Предпазни мерки и противопоказания
Въпреки че, се понася добре като цяло, високи дози сода бикарбонат може да предизвикат главоболие, гадене или раздразнителност. По-сериозни, нежелани странични ефекти на сода бикарбонат могат да включват:
- метаболитна алкалоза;
- оток, поради натриево претоварване;
- конгестивна сърдечна недостатъчност;
- хиперосмоларен синдром;
- хиперволемична хипернатриемия и хипертония.
Не използвайте сода бикарбонат, ако сте на диета с ограничен прием на натрий, освен ако това е указано от лекуващия лекар.
Сода бикарбонат не се препоръчва при деца под 5 годишна възраст.
При пациенти, които приемат калциеви добавки или се придържат към богата на калций и млечни продукти диета, употребата на сода бикарбонат може да предизвика вторична метастатична калцификация, камъни в бъбреците и бъбречна недостатъчност.
При прием на прекомерно количество сода бикарбонат може да се развие сериозен медицински проблем – метаболитна алаклоза (състояние, при което рН на кръвта надвишава 7.55)! Тежки последствия от алкалозата включват намаляване на мозъчния и коронарния кръвоток, което може да причини тетания, гърчове и нарушено психично състояние, аритмии и други.
Обезателно се консултирайте с Вашия лекар, ако имате предшестващо сърдечно заболяване, бъбречно заболяване, чернодробно заболяване, високо кръвно налягане или някакви алергии!
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАЗОПЮР КОМПЛЕКТ ЗА НОСНИ ПРОМИВКИ - БУТИЛКА 236 мл + 20 сашета
НАЗОПЮР КОМПЛЕКТ ЗА НОСНИ ПРОМИВКИ ЗА ДЕЦА - БУТИЛКА 118 мл + 20 сашета
НАЗОПЮР КОМПЛЕКТ САШЕТА ЗА НОСНИ ПРОМИВКИ * 40
МАТИСЪН НАТРИЕВ БИКАРБОНАТ 100 г MT2235
НАЗОПЮР КОМПЛЕКТ ЗА НОСНИ ПРОМИВКИ ЗА ДЕЦА - БУТИЛКА 118 мл + 4 сашета
НАЗОПЮР КОМПЛЕКТ ЗА НОСНИ ПРОМИВКИ - БУТИЛКА 236 мл + 4 сашета
Библиография
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2015/02/02/11-health-benefits-baking-soda.aspx
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- витамини и минерали
- E250 Натриев нитрит
- E262 Натриев ацетат, Натриев диацетат
- Как да си направите изкуствен сняг от сода за хляб
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Правете инхалации със сода и мед срещу астматичните пристъпи
- E500 Натриеви карбонати
- E621 Мононатриев глутамат
- E223 Натриев метабисулфит
- Изследване на електролити
- Халотерапия - терапия със сол
Коментари към Сода бикарбонат - скъпоценният бял прах
От 1940 г има международно споразумение на химиците, това вещество да се нарича "натриев хидроген карбонат". Оттогава не са минали 100 години, а само 75. Затова в един склад за химикали купих много евтино този химикал под името "натриев бикарбонат". Цената му е десетократно по-ниска от пликчетата, които се продават в хранителните магазини.