Шоков бъбрек

Шоковият бъбрек се представя под две клинико-анатомични форми:
- бъбречна недостатъчност поради функционално изключване на бъбреците от кръвообращението - дължи се на намаляването на перфузионното налягане в бъбреците при централизацията на кръвообращението
- бъбречна недостатъчност поради обструкция на артериолите и гломерулните капиляри от фибринни микротромби като част от развиващо се вътресъдово съсирване
Острата бъбречна недостатъчност се определя като рязък или бърз спад в бъбречната функция на филтриране. Това състояние обикновено се характеризира с повишаване на концентрацията на серумния креатинин или с азотемия (повишаване на концентрацията на урея в кръвта). Въпреки това, веднага след бъбречно увреждане, нивата на урея или креатинин могат да бъдат нормални и единственият признак за увреждане на бъбреците може да бъде намаляването на производството на урина.
Причините за шоков бъбрек може да се класифицират в 3 основни категории, както следва:
- Преренални - намаляват ефективния кръвен поток към бъбреците и предизвикват намаляване на скоростта на гломерулна филтрация в бъбреците.
- Ренални - болестни процеси, които пряко увреждат самия бъбрек, като гломерулонефрит, остра тубулна некроза и остър интерстициален нефрит.
- Постренални - остра бъбречна травма, причинена от болестни състояния, като се проявява като последица от обструкция на уринарния тракт. Това може да е свързано с доброкачествена хиперплазия на простатата, камъни в бъбреците, запушен уринен катетър, камъни в пикочния мехур или рак на пикочния мехур, уретрите или простатата.
Задвижващата сила за гломерулна филтрация е градиентът на налягане от гломерула до пространството на Bowman. Гломерулното налягане зависи главно от бъбречния кръвоток и се контролира чрез комбинираното съпротивление на бъбречните аферентни и еферентни артериоли. Независимо от причината за шоков бъбрек, намаляването на бъбречния кръвоток представлява общ патологичен път за намаляване на скоростта на гломерулна филтрация.
Намаленият бъбречен кръвоток в крайна сметка води до исхемия и клетъчна смърт. Това може да се случи преди наличието на системна хипотония. Първоначалната исхемия предизвиква каскада от събития, включително производството на свободни от кислород радикали, цитокини и ензими, ендотелиална активация и левкоцитна адхезия, активиране на коагулацията и започване на апоптоза. Тези събития продължават да причиняват увреждане на клетките дори след възстановяването на бъбречния кръвоток.
За разлика от некрозата, основното място на апоптотична клетъчна смърт е дисталният нефрон. По време на началната фаза на исхемично увреждане, загубата на целостта на актиновия цитоскелет води до сплескване на епитела, загуба на контактни фокални клетки и последващо освобождаване на клетката от подлежащия субстрат.
Макроскопски бъбреците са уголемени, с бледа, леко разширена кора и контрастиращи тъмночервени пирамиди. Хистологично се установяват дегенеративни промени и огнищни некрози на епителните клетки в проксималните тубули. Такива се намират в около една трата от бъбреците на починали от шок, но разпространени масивни некрози се наблюдават в само 5% от случаите.
Тези промени създават условия за реабсорбция на вода и натрий в проксималните тубули с развитие на интерстициален оток и тубулорексис. В късните фази след 7-мия ден се намира регенерация на тубуларния епител с поява на нискокубични клетки и симпласти.
Кората е фиброзна, гломерулите са склеротични, има разпръснати хронични възпалителни клетъчни инфилтрати и артериите са сгъстени. Тубулите често са разширени и напълнени с розови отливки и дават вид на "тироидизация".
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА СПЕШНА ПОМОЩ / ПРИ ШОК И ПАНИКА / 20 мл.
ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 2 СПЕШНА ПОМОЩ 30 мл
ЗЛАТНА ПРЪЧИЦА тинктура 100 мл БИОТИКА
ГРЕВИЯ ХЕЛТИ - СИНЯ СЛИВА + B9 + L-ГЛУТАТИОН капсули * 60
НовНОРДИК КИНГС ТЕЛЕШКИ БЪБРЕК капсули * 180
НовЧАЙ ЗА БЪБРЕЦИ КИДНИ TNT 21
Библиография
Color atlas of pathology, Section Generalized circulatory disorders
https://en.wikipedia.org/wiki/Acute_kidney_injury4
https://emedicine.medscape.com/article/243492-overview#a3
https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-94-011-5482-6_50
СТАТИЯТА е свързана към
- Обща патология
- Нарушение в кръвообращението
- Анализ на урина
- Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
- Компютърна томография (КТ) на корем
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Естествени средства за облекчаване на бъбречна болка
- Диета №7 - при остър нефрит
- Алтернативно лечение на бъбречни кисти
- Коприва
- Лепка
- Лечение при пиелонефрит
Коментари към Шоков бъбрек