Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Обща патология Нарушение в кръвообращението Левостранна сърдечна недостатъчност

Левостранна сърдечна недостатъчност

от 27 дек 2011г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Левостранна сърдечна недостатъчност - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Левостранна недостатъчност представлява дилатация на лява камера с клинична симптоматика от страна на белия дроб и бъбреците. Левокамерната дисфункция и последващата конгестивна сърдечна недостатъчност представляват крайната обща пътека за множество сърдечни заболявания. Стесняването на коронарните артерии или исхемичната болест на сърцето е доминираща причина за сърдечна недостатъчност и често се свързва с остър или предходен миокарден инфаркт.

Причини за левостранна сърдечна недостатъчност са най-често:

  • системна хипертония
  • исхемична болест на сърцето
  • болест на митралната или аортната клапа
  • първично миокардно заболяване

Патофизиологията показва, че симптомите от дихателната система се дължат на повишеното венозно и капилярно пулмонално налягане. Проникналия трансудат в алвеоларните стени ги задебелява, а по-късно и преминава в самите алвеоли, затруднявайки газообмена. При аневризмално разширение с разкъсване на алвеоларните капиляри е налице трансудат с примеси на кръв – хемоптиза или хемоптое.

Неспособността на левия вентрикул да изтласква съдържащата се в него кръв води до увеличаване на диастолното налягане, с последващо увеличаване на налягането в лявото предсърдие. Повишеното налягане в предсърдието води предимно до дилатация и по-слабо изразена хипертрофия на стената му. Като компенсаторна реакция се наблюдава също хипертрофия на миокардните сфинктери в устията на белодробните вени, което препятства повишаването на налягането в тях. Едва при нарастване на налягането в лявото предсърдие над 20 mm Hg, това препятствие се преодолява и количеството на кръвта в белодробните вени и венули се увеличава, тоест развива се венозна (пасивна, застойна) хиперемия в белите дробове.

Макроскопски от страна на сърцето - налице е левокамерна хипертрофия - първо концентрична, а по-късно и ексцентрична съчетани със систолна и диастолна дисфункция. Увеличена е левокамерната мускулна маса, върховата област на лява камера е заоблена.

Микроскопски е налице хипертрофия на кардиомиоцитите - хипертрофиралите клетки са по-дълги и по-дебели, ядрата са силно уголемени с отсечени краища. Всичко това е съчетано с дегенеративни промени в клетките засягащи различни клетъчни органели.

Левостранната сърдечна недостатъчност може да бъде класифицирана на остра и хронична.

Развитието на остра левостранна сърдечна недостатъчност се свързва с рязко увеличаване налягането в ляво предсърдие и рязка дилатация и кръвонапълване на белодробните капиляри. Хидростатичното налягане в белодробното микроциркулаторно русло надхвърля онкотичното - над 25-30 mm Hg, отварят се дезмозомите между ендотелните клетки и излиза бедна на белтъци течност - трансудат в интерстициума. Първоначално трансудатът се поема от перибронхиалните и перивазални лимфни пътища, но при надхвърляне дренажната им способност се натрупва течност в интерстициума на алвеоларните стени. С разкъсването на дезмозомите между мембранозните пневмоцити тип I се преодолява и последната преграда към алвеоларните кухини, които се изпълват с течност и се развива интраалвеоларен белодробен оток. Примесването на оточната течност с повърхностно активния сърфактант и въздух води до образуване на пяна. Така относително малко течност е достатъчна за запушване на дихателните пътища и нарушаване на газообмена.

Макроскопски белите дробове са уголемени, тежки, силно кръвонапълнени, тъмночервени. Срезната им повърхност е влажна и от нея изтича обилно розово-червена пенеста течност. От страна на сърцето е налице остра дилатация на лявата сърдечна камера. В зависимост от причината довела до остра сърдечна недостатъчност са налице хипертрофия на междукамерната преграда или аневризмално разширение, стеснение или инсуфициенция на клапния апарат.левостранна сърдечна недостатъчност

Микроскопски белодробните капиляри са силно дилатирани и изпълнени с еритроцити. Алвеолите са изпълнени с пенеста или хомогенно розово оцветена от еозина течност. Промените са по-силно изразени в задно-долните сегменти на белите дробове. От страна на сърцето - налице са структурни промени в кардиомиоцитите като фокална миофибрилолиза, фиброза.

Хроничната левостранна сърдечна недостатъчност се дължи на постепенно повишаване налягането в белодробните вени, при което хидростатичното налягане обикновено не надхвърля онкотичното. Това позволява включването на допълнителни компенсаторни механизми.

Преди да настъпи застой в белодробните капиляри се включва така наречената вено-артериална реакция - първоначално има спазъм на белодробните венули, а по-късно и на белодробните артериоли. Развива се така наречената посткапилярна белодробна хипертония, с последваща хипертрофия на дясното сърдечно стомахче. При по-голяма продължителност на белодробната хипертония настъпва хиперплазия на мускулния слой в медията на венулите и артериолите. Отварят се анастомозите между белодробните и бронхиални съдове, което води до застойна хиперемия на бронхиалната лигавица и повишена слузна секреция - "застоен бронхит".

При прогресиране на процеса мускулните клетки в медията на венулите и артериолите се заместват от съединителна тъкан, еластичните мембрани се задебеляват и нацепват - развива се миоеластофиброза. Това е крайният етап, след който следва декомпенсация и застой в белодробните капиляри и в лимфните съдове. Лимфният застой стимулира фибробластите за колагеносинтеза. Междуалвеоларните прегради се задебеляват, а стените на капилярите се обхващат от плътни съединителнотъканни маншони. Същевременно повишената пропускливост на капилярните стени и руптурата на капиляри води до излизане на еритроцити в алвеоларните кухини. При разрушаването им хемоглобинът се поема от алвеоларните макрофаги, които при разграждането му образуват хемосидерин.

От функционална гледна точка при хроничния венозен застой в белите дробове е затруднена дифузията на газовете, поради задебелената аерохематична бариера и забавения кръвоток, а от увеличената плътност и намалената разтегливост е намален и виталният капацитет на белите дробове. Всичко това води до намалена артериализация на кръвта - хипоксемия и хипоксия.левостранна сърдечна недостатъчност

Макроскопски белите дробове са тежки, с плътна консистенция, с червено-кафяв цвят. Налице е хроничен венозен застой в белите дробове с картината на induratio fusca pulmonum - кафява индурация на белите дробове.

Микроскопски се наблюдават три вида промени в белите дробове:

  • фиброзиране на междуалвеоларните септи
  • хемосидероза
  • фиброза и хиалиноза на стените на малките белодробни съдове

Междуалвеоларните прегради са задебелени поради разрастване на колагенни влакна обхващащи капилярите. Самите капиляри също са със задебелени базални мембрани. В алвеоларния просвет се виждат макрофаги - сидерофаги, натоварени с ръждивокафяви зрънца хемосидерин - клетки известни като "клетки на сърдечния порок", поради това, че в миналото най-често са наблюдавани при митрални сърдечни пороци. Венулите и артериолите са със задебелени стени, поради хиперплазия и фиброза на медията. Стените на част от тях са хиалинизирани.

Още по темата:
  • Сърдечна недостатъчност Сърдечна недостатъчност
  • Остра и хронична сърдечна недостатъчност Остра и хронична сърдечна недостатъчност
  • Десностранна сърдечна недостатъчност Десностранна сърдечна недостатъчност
3.5/5 11 оценки

Библиография

Color atlas of pathology, Section Localized circulatory disorders
http://heart.bmj.com/content/84/suppl_1/i15
http://www.cardiokinetix.com/about-heart-failure/
http://www.histopathology-india.net/heart2.htm


Коментари към Левостранна сърдечна недостатъчност

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Левостранна сърдечна недостатъчност
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 17:40
    Коментирайте "Левостранна сърдечна недостатъчност"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща патология
  • Нарушение в кръвообращението
  • Сърдечна недостатъчност
  • Хидралазин
  • I50.0 Застойна сърдечна недостатъчност
  • I50 Сърдечна недостатъчност
  • Пълзящо срещниче
  • Дигоксин
  • Червен напръстник
  • Хранене при сърдечна недостатъчност
  • Лечение със спиронолактон
  • Алтернативна медицина при сърдечна недостатъчност
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сърдечна недостатъчност, кардиомиопатии - мнения и въпроси

преди 2315 дни, 21 часа и 38 мин.

Артериална недостатъчност ( студени крайници), байпас операции или стентиране

преди 2648 дни, 4 часа и 36 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 5 часа и 45 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 20 часа и 45 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 20 часа и 57 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 21 часа и 3 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Сърдечна недостатъчност Сърдечна недостатъчност

Сърдечна недостатъчност

от 26 апр 2025г. Прочети повече
Алтернативна медицина при сърдечна недостатъчност Алтернативна медицина при сърдечна недостатъчност

Алтернативна медицина при сърдечна недостатъчност

от 12 дек 2022г. Прочети повече
I50 Сърдечна недостатъчност I50 Сърдечна недостатъчност

I50 Сърдечна недостатъчност

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Лечение с амиодарон Лечение с амиодарон

Лечение с амиодарон

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival