Противосъсирващи механизми
Предотвратяването на вътресъдовото (интравазалното) съсирване, както и ограничаването на вече започналото такова, и ликвидирането в по-късен период на образувания съсирек, се извършват с помощта на противосъсирващи механизми. По-важни от тях са следните:
- Ендотелен противосъсирващ механизъм. В него участват гладката повърхност на съдовата стена и отрицателният заряд на пристенно разположените, адсорбирани по съдовата стена плазмени белтъци. Най-честата причина за възникването на патологично вътресъдово кръвосъсирване (тромбоза) е увреждането на съдовата стена от атеросклеротични, възпалителни или травматични процеси, както и забавянето на кръвния ток.
- Плазмен противосъсирващ механизъм. Неговото осъществяване се извършва от съдържащия се в плазмата антитромбин III (алфа2-гликопротеин), който в комбинация с хепарина потиска силно действието на тромбина и ограничава кръвосъсирването.
- Адсорбция на тромбина от фибриновите нишки. Процесът започва едновременно с образуването на фибриновата мрежа и по този начин в нея се адсорбира до 90 % от активния тромбин, който е „затворен" в съсирека. Хепаринът активира адсорбцията на тромбина от фибриновите нишки, който процес има важно значение за ограничаване на разпространението на започналото кръвосъсирване.
- Освобождаване на хепарин. В мастоцитите, намиращи се в прекапилярната област, особено в черния дроб и белите дробове, както и в базофилните левкоцити се съдържа хепарин. В случай на съдово увреждане, освободеният хепарин потиска действието на тромбина и усилва неговата адсорбция от фибриновите нишки.
- Фибринолитична система. Протеолитичният ензим, разграждащ фибрина, а именно плазминът (фибринолизинът) е основният фактор във фибринолитичната система. Под негово действие образувалият се съсирек се лизира (разгражда) и окончателно се отсранява. Плазминът се образува от плазминогена под действието на активирания фактор XII. Между този фактор и плазмина съществува положителна обратна регулаторна връзка, осъществявана от активиращия ефект на плазмина върху фактор XII. Подобен активиращ ефект на плазмина е установен и по отношение на кининогенкининовата система, която играе важна роля при локалните съдови реакции в мястото на увреждането и участва в контактното активиране на кръвосъсирването. Плазмен фактор, наречен антиплазмин, потиска действието на плазмина.
Още по темата:
Подраздели на Противосъсирващи механизми
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХЕПАРОИД 100 IU/mg маз 100 г ЗЕНТИВА
НовКЛЕКСАН инжекционен разтвор в предварително напълнени спринцовки 60 мг/0.6 мл * 6
ФРАКСИПАРИН инжекционен разтвор 0.6 мл * 10
КЛОПИДОГРЕЛ АКОРД таблетки 75 мг * 30
КЛЕКСАН инжекционен разтвор в предварително напълнени спринцовки 80 мг/0.8 мл * 6
ФРАКСИПАРИН инжекционен разтвор 0.3 мл * 10
ХЕПАРИН НАТРИЙ 25 000 IU/5 мл инжекционен разтвор * 10 B. BRAUN
ДАБИГАТРАН ЕТЕКСИЛАТ ВИАТРИС капсули 110 мг * 30
НовСИНТРОМ таблетки 4 мг * 20
КЛОПИДОГРЕЛ таблетки 75 мг * 28 ЕКОФАРМ
КЛЕКСАН инжекционен разтвор в предварително напълнени спринцовки 40 мг/0.4 мл * 6
ФРАКСИПАРИН инжекционен разтвор 0.4 мл * 10
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Anticoagulant
https://en.wikipedia.org/wiki/Heparan_sulfate
https://www.nhs.uk/conditions/anticoagulants/
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Кръв и лимфа
- Кръвосъсирване
- Хирургически дренаж
- КОГАТО ВИ СЕ ВИЕ СВЯТ...
- Кръвният шоколад Хематоген - полезният десерт от СССР
- Лечение на дехидратация (рехидратация)
- Пълна кръвна картина (ПКК)
- Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ, ГГТП)
- Пречистване на кръвта с естествени средства
- Преливане на кръв
- Варфарин
- Кръвно-газов анализ
Коментари към Противосъсирващи механизми