Coumadin
Coumadin (Warfarin) е антикоагулант. Той е показан за профилактика и лечение на венозни тромбози и белодробен тромбоемболизъм; за профилактика и лечение на тромбоемболични усложнения, асоциирани с предсърдни фибрилации и клапно протезиране; използва се също за намаляване на риска от инфаркти, инсулти, тромбози на артериалните и венозни съдове.
Механизъм на действие
Coumadin потиска съсирването на кръвта като инхибира витамин К - епоксид редуктазата - ензим, който превръща оксидираната форма на витамин К в редуцирана. Така се намалява наличния вит. К в тъканите. Витамин К участва в синтезата на някои от факторите на кръвосъсирването - II, VII, IX, X. Coumadin е антагонист на вит. К по своя механизъм на действие. В присъствие на антагонисти на вит. К се нарушава превръщането на глутаминовата киселина в гама - карбоксиглутаминова и синтезата на вит. К - зависимите фактори спира на ниво акарбокси форми, които не могат да се свържат с ендотелната повърхност на кръвоносните съдове и са коагулационно неактивни. Подобно на Coumadin, лекарствата от тази група се наричат вит.К - антагонисти.
При стартиране на терапията с Coumadin може да се инициира временно засилено тромбообразуване. Това се дължи на факта, че нивата на протеин С също са зависими от витамин К. Медикаментът причинява спад в нивото на протеин С в първите 36 часа. Пълният антитромботичен ефект се проявява след няколко дни.
Контраиндикации
- бременност, заплашващ аборт, прееклампсия
- хемофилия или други нарушения в кръвосъсирването
- анемия, тромбоцитопения
- язва, стомашно кървене
- при наскоро преминала или предстояща оперативна интервенция
- наличие на кръв в урината или изпражненията
- травми на главата, аневризми, мозъчни хеморагии
- алкохолизъм, психични проблеми, деменция
Coumadin може да доведе до фатално кървене при болни с рак, високо кръвно налягане, сърдечни и бъбречни заболявания, мозъчно - съдови заболявания, анемия, травми, стомашно - чревно кървене. Рискът се повишава при възраст над 65г.
Лекарствени взаимодействия
Coumadin влиза във взаимодействие с често използвани медикаменти като аспирин, ибупрофен, индометацин, диклофенак, пироксикам, или дори с химичните съставки на някои храни и билки - джинджифил, чесън, гинко билоба, черен дроб, боровинки, зелени листни зеленчуци. Те могат да засилят или намалят антикоагулантния ефект на медикамента. С цел да се оптимизира терапевтичния ефект на медикамента, лечението се провежда с мониториране на INR. Прицелното ниво на INR варира между 2 - 3 в повечето случаи.
Странични ефекти
Най - честия страничен ефект е свързан с появата на кървене - от носа, устата, вагината, ректума, от инжекционните места и рани. Други прояви са кръв в урината и изпражненията, тъмна урина, жълтеница, бледа кожа, внезапно главоболие, кожни некрози, остеопороза, депигментации на кожата, затруднена концентрация, мускулна слабост, сърцебиене и др.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания, при които се прилага лечението Coumadin
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СОЛГАР ВИТАМИН К2 капсули 100 мкг * 50
ВИРУМИН ВИТАЛ ФИЛТЪР * 120
ЛИПОМЕЗИН таблетки * 60
ОСТЕОЗИН таблетки * 30
ТРОМБО ПРОТЕКТ капсули * 30 БИОТИКА
СОЛИДЕА АНТИ - ТРОМБ S 7/8 ЧОРАПИ ЗА РАЗШИРЕНИ ВЕНИ С КОМПРЕСИЯ 15/18 MMH 0361A0
СТАТИЯТА е свързана към
- Медикаментозно лечение
- Хирургически дренаж
- КОГАТО ВИ СЕ ВИЕ СВЯТ...
- Кръвният шоколад Хематоген - полезният десерт от СССР
- Ангхарад Денис: Знаех, че може да получа инсулт, но не очаквах да се случи на 31 години
- Инфаркт
- Удроу Уилсън и скритите факти за инсултите му
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Тромбоцити (PLT)
- Y44.2 Антикоагуланти
- Какво да направите при внезапно спукване на вена
Коментари към Coumadin