Нервна анорексия МКБ F50.0
Нервната анорексия (anorexia neurosa), често наричана просто анорексия, е вид хранително разстройство, което се характеризира с необичайно и нездравословно ниско телесно тегло, силен страх от наддаване и изкривено възприемане на собственото тегло.
За да предотвратят наддаването на тегло или да продължат да отслабват, болните с анорексия обикновено силно ограничават количеството на храната, която консумират. Начин, чрез който контролират приема на калории е с повръщане след хранене или злоупотреба с лаксативи, диетични средства, диуретици или очистителни клизми. Опитите за отслабване включват и прекомерни физически упражнения и тренировки. Без значение с колко килограма е намалено теглото, човекът продължава да се страхува от напълняване.
Анорексията всъщност не се отнася до самата храносмилателна система. Това е изключително нездравословен и понякога застрашаващ живота начин на болните за справяне с емоционалните проблеми.
Понастоящем причината за нервна анорексия не е известна. Изглежда, че има генетична компонента. Културните фактори също играят роля, съществуват култури, които приемат прекомерно слабата фигура за символ на величие и красота.
Анорексията често се отключва след тежко събитие, свързано с промяна в живота или предизвикващо стрес. Диагнозата изисква значително занижение на телесното тегло. Тежестта на заболяването се основава на индекса на телесната маса (ИТМ) при възрастни:
- лека степен — ИТМ по-голям от 17
- умерена степен — ИТМ от 16 до 17
- тежка степен — ИТМ от 15 до 16
- екстремна степен — ИТМ по-малък от 15
Смята се, че анорексията се среща при 0,9% до 4,3% от жените и 0,2% до 0,3% от мъжете. Среща се десет пъти по-често сред жените, отколкото при мъжете. Често тя започва през тийнейджърските години или младата зряла възраст. Анорексията се диагностицира по-често през 20-ти век, но не е ясно дали това се дължи на увеличаване на нейната честота или просто по-добра диагностика. През 2013 г. тя води с до около 600 смъртни случая в световен мащаб, спрямо 400 смъртни случая през 1990 г. Около 5% от хората с анорексия умират от усложнения. Терминът "anorexia nervosa" е използван за първи път от 1873 г. от William Gull.
Един от основните признаци на анорексия е недохранването и липсата на достатъчно храна. Като общо симптомите могат да включват:
- Нисък индекс на телесна маса за възрастта и ръста на човек.
- Аменорея, симптом, който се появява след продължителна загуба на тегло — причинява спиране на менструацията, косата започва да капе, а кожата е суха.
- Страх от дори най-малкото наддаване на тегло — предприемане на всички предпазни мерки, за да се избегне наддаване и "наднормено тегло".
- Бързо и непрекъснато намаляване на теглото.
- Lanugo — мека, фина коса, растяща по лицето и тялото.
- Мания за броене на калории и следене на съдържанието на мазнини в храната.
- Налагане на хранителни ограничения, въпреки че теглото е ниско или нормално по общоприетите стандарти.
- Хранителни ритуали, като нарязване на храната на миниатюрни парчета, отказ от ядене около други хора, скриване или изхвърляне на храна.
- Използване на лаксативни средства, хапчета за отслабване, сиропи или медикаменти, които да помогнат за изхвърляне на храната от храносмилателната система след хранене. Понякога болните прибягват до повръщане, въпреки че това е по-често срещан симптом на булимия.
- Прекомерно физическо натоварване и упражнения, включително микро-упражнения, например извършване на малки постоянни движения с пръсти.
- Възприемане на себе си като човек с наднормено тегло, което е в абсолютно противоречие с приетите стандарти.
- Нетърпимост към студ — телесната температура може да се понижи (хипотермия) в опит да се запази енергията поради недохранване.
- Хипотония (ниско кръвно налягане) или ортостатична хипотония.
- Брадикардия или тахикардия.
- Депресия, тревожни разстройства и безсъние.
- Самота — избягване на приятели и семейство.
- Халитоза (от повръщане или предизвикана от глад кетоза).
- Изтънена кожа и нокти, суха коса.
- Хронична умора.
- Бързи промени в настроението.
- Силно мускулно напрежение и болки.
- Възхищение към по-слаби хора.
Нервна анорексия, подобно на други хранителни разстройства, може да контролира живота и да бъде трудна за преодоляване. С подходящо лечение обаче, се придобива по-добро усещане здравословните хранителни навици и пациентите успяват да обърнат внимание на някои от сериозните усложнения на анорексията.
Лечението на анорексията трябва да се занимава както с психологическите, така и с физическите проблеми. Екипът за лечение включва и специалист по психично здраве. Успешното лечение обикновено осигурява непрекъсната медицинска помощ, редовна терапия, консултации относно храненето и понякога лекарства. Въпреки че някои антидепресанти се използват за лечение на анорексия, те невинаги са ефективни и не се одобрява този подход.
Лекарите трябва да обърнат внимание на загубата на костна плътност, нивата на електролити в кръвта и сърдечната функция. Психолозите и други видове специалисти в областта на психичното здраве, изпълняват ролята си като помагат на човек да се откаже от саморазрушаващите мисли и поведение и да възприеме по-положително външния си вид.
Лечението обикновено е успешно, но е необходима дългосрочна психологическа и медицинска помощ. Показано е, че семейната терапия е по-успешна от индивидуалната. Също така, в различните случаи, се прилагат различно подходи. Включително съвместна семейна терапия, при която родителите и детето се виждат с един и същ терапевт и разделена семейна терапия, в която родителите и детето посещават терапия с различни терапевти.
Когнитивно-поведенческата терапия е полезна при подрастващи и възрастни с нервна анорексия. При лечението се използва още и когнитивна рехабилитационна терапия.
След дългогодишно боледуване от анорексия, настъпват множество усложнения. В най-тежката си степен тя може да бъде фатална. В някои случаи смъртта настъпва внезапно, дори когато теглото не е драстично намалено под нормите. Това може да е резултат от ненормални сърдечни ритми (аритмии) или дисбаланс на електролити — минерали като натрий, калий и калций, които поддържат баланса на течностите в тялото.
Други усложнения на анорексията включват:
- анемия
- сърдечни проблеми, като пролапс на митралната клапа, аритмия или сърдечна недостатъчност
- остеопороза, повишаваща риска от фрактури
- загуба на мускулна тъкан
- при жените — липсата на менструация и нарушен менструален цикъл
- при мъжете — понижен тестостерон
- стомашно-чревни проблеми като запек, подуване на корема или гадене
- електролитни аномалии, например ниско съдържание на калий, натрий и хлор в кръвта
- бъбречни проблеми
Ако пациент с анорексия попадне в състояние на силно недохранване, всеки орган в тялото може да бъде увреден, включително мозък, сърце и бъбреци. Това увреждане може да не е напълно обратимо, дори когато анорексията е под контрол.
В допълнение към големия брой физически усложнения, хората с анорексия често се сблъскват и с други психични заболявания. Сред тях се срещат:
- Депресия, тревожност и други разстройства на настроението.
- Личностни и обсесивно-компулсивни разстройства.
- Злоупотреба с алкохол и наркотични вещества.
- Самонараняване, самоубийствени мисли или опити за самоубийство.
Няма гарантиран начин за предотвратяване на нервна анорексия. Лекарите от първичната помощ (педиатри, семейни лекари и интернисти) трябва да разпознаят и идентифицират ранните признаци на анорексия и да предотвратят развитието на тежко заболяване. Например при съмнения, те задават въпроси относно хранителните навици и удовлетворението от външния вид на потенциален пациент.
Ако човек от семейството забележи, че близък има ниска самооценка, спазва строги диетични навици и е недоволен от външния си вид, трябва да поговори с него.
Симптоми и признаци при Нервна анорексия МКБ F50.0
ВсичкиЛечение на Нервна анорексия МКБ F50.0
- Антидепресанти
- Антипсихотични лекарства
- Витамин D добавка - симптоми при недостиг, ползи, дозировка
- Витаминни добавки
- Групи за подкрепа
- Здравословен хранителен режим
Изследвания и тестове при Нервна анорексия МКБ F50.0
- Aланин аминотрансфераза (АЛАТ, ALAT)
- Алкална фосфатаза (АФ, ALP)
- Анализ на урина
- Аспартат аминотрансфераза (АСАТ, ASAT)
- Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ, ГГТП)
- Електрокардиограма (ЕКГ)
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anorexia-nervosa/symptoms-causes/syc-20353591
https://en.wikipedia.org/wiki/Anorexia_nervosa
https://www.nationaleatingdisorders.org/learn/by-eating-disorder/anorexia
https://www.webmd.com/mental-health/eating-disorders/anorexia-nervosa/default.htm
https://www.medicalnewstoday.com/articles/267432.php
https://www.eatingdisorderhope.com/information/anorexia
Коментари към Нервна анорексия МКБ F50.0