Тежък депресивен епизод без психотични симптоми МКБ F32.2
Депресията е състояние с чувство на безнадеждност, тъга или безпомощност. Въпреки че има някои общи симптоми, свързани с депресията, страдащите от нея могат да я преживяват по различен начин.
Тежък депресивен епизод без психотични симптоми е състояние, характеризиращо се със силно изразено потиснато настроение (дистимия), мисловният процес се забавя и понижена активност на действията (хипобулия). Суицидните идеи и действия са чести, обикновено са очевидни и редица други симптоми. Болните са безразлични и апатични към всичко, дори към най-близките си. Двигателната потиснатост може да доведе до състояние на тотална неподвижност — депресивен ступор, при който болният е безчувствен, неконтактен и отказва дори храна.
Към тежък депресивен епизод без психотични симптоми спадат депресия с възбуда без психотични симптоми, тежка депресия без психотични симптоми и витална депресия без психотични симптоми.
Възбудна депресия без психотични симптоми
Няколко факта за възбудната депресия:
- Психиатрите не определят възбудната депресия като отделен тип.
- Възбудата може да бъде често срещан симптом на разстройство на настроението.
- Лекарите наричат депресия с възбуда "смесен епизод" на депресията.
Възбудната депресия беше известна като "melancholia agitata". Сега тя е позната като "смесена мания". Може да се забележи и при хора с биполярно разстройство. Но психомоторното възбудно нарушение може да се види и при голямо депресивно разстройство. Това състояние прави човек безпомощен.
За да се диагностицира човек с депресия, трябва да е имал депресивно настроение или загуба на интерес и удоволствие от живота (анхедония) в продължение на поне 2 седмици. Също така, на лице да бъдат поне 5 от следните симптоми:
- Чувства на тъга, безнадеждност или раздразнителност почти ежедневно.
- Липса на интерес или удоволствие от любими до момента дейности и хобита.
- Значителна загуба на апетит, което води до загуба на тегло.
- Трудности при заспиване или прекомерна сънливост.
- Изживяване на психомоторна възбуда и безпокойство.
- Почти всеки ден се чувства умора или липса на енергия.
- Прекомерна и необяснима вина.
- Трудности при мисленето, съсредоточаване или вземане на решения ежедневно.
- Суицидни мисли и увреждане на себе си или създаване на специфичен план за самоубийство.
Възбудата е симптом, който е способен да накара човек да изпита чувство на безпокойство. Някои от симптомите, свързани с възбуда, включват:
- гневни изблици
- стискане на юмруци
- разрушително поведение
- прекомерно говорене
- чувство, сякаш човекът не може да седи спокойно, нито да се съсредоточи
- потрепващи крака
- напрежение
- насилствени изблици
Лекарите диагностицират възбудната депресия, като изискват от човек подробно да опише симптомите, които изпитва. Те задават насочващи въпроси, като например кога са започнали симптомите, какво ги прави по-леки, или това, което прави симптомите да протичат по-тежко. Понякога близки хора могат да опишат и промените, които са наблюдавали в личността на човека.
Лечението на възбудената депресия е с различни подходи. На първо място, лекар може да предпише лекарства, наречени успокоителни или бензодиазепини. Примерите могат да включват Diazepam или Lorazepam. Тези лекарства работят бързо, за да помогнат на човек да се чувства по-спокоен и временно да облекчават възбудата.
Допълнителните стъпки включват:
- Лекарства за облекчаване на депресията. Лекарите предписват различни лекарства за облекчаване на депресията, включително антидепресанти. Ако човек не реагира на тези лекарства, то лекарят може да добави друго или да предпише изцяло различен тип медикамент. Например стабилизатори на настроението.
- Консултиране. Срещите с психиатър или друг специалист по психично здраве може да помогне на болния да определи мислите и чувствата си, които могат да сигнализират за началото на възбудни или депресивни симптоми. Терапията може да помогне на човек да се съсредоточи върху мисли и поведение, които да ги накарат да се почувстват по-добре.
- Техники за облекчаване на стреса. Облекчаване на стреса и депресията чрез физическа активност, медитация и дълбоко дишане помагат на човек да се справи с чувствата, породени от депресия.
Понякога може да отнеме няколко месеца или дори години, за да се намери правилната комбинация от медикаменти, терапия и техники за облекчаване на стреса, които им помагат да живеят по-добре с възбудната депресия.
Тежка депресия без психотични симптоми
За да се диагностицира някой с голяма депресия, то трябва да е имал депресивен епизод (в който човек страда от депресивно настроение, загуба на интерес или удоволствие от почти всички дейности) в продължение на поне 2 седмици. В допълнение, депресивните симптоми трябва да продължават през по-голямата част от деня, почти всеки ден, и да причиняват проблеми в социалните взаимоотношения, работата или способността за функциониране в ежедневния живот.
Диагностичните критерии за голяма депресия включват няколко възможни симптома, в случая без психотични такива. За да бъде диагностициран, човек трябва да изпита поне 5 от тях за 2 седмици. Това представлява депресивният епизод:
- Депресирано настроение. Чувство на депресия, тъга и безнадеждност, които са интензивни и упорити. Това може да изглежда повече като раздразнителност при децата, тийнейджърите и мъжете.
- Загуба на интерес. Значителна загуба на интерес или удоволствие при извършване на нормални дейности, включително ежедневни дейности като задължения, но и хобита, работа или училище.
- Промени в теглото. Значителна загуба или увеличаване на теглото, която не е преднамерена, но е предизвикана от преяждане или загуба на апетит.
- Промени в съня. Или прекомерен сън, или безсъние и затруднен сън.
- Умора. Умората и загубата на енергия са повече от нормалното и не могат да бъдат обяснени само с липса на достатъчно или нискокачествен сън.
- Нарушено мислене. Трудност при съсредоточаване, вземане на решения и фокусиране върху всичко, дори гледане на телевизия.
Витална депресия без психотични симптоми
Виталната депресия като част от тежък депресивен епизод без психотични симптоми се диагностицира, когато пациентът се оплаква от умора, потискащо чувство на тежест, както и потискане на мисленето и действието. Обикновено тези симптоми са по-очевидни сутрин, отколкото следобед или вечер. Освен това засегнатият е в невъзможност да изпита удоволствие и да преследва интересите си. Виталната депресия обаче е целевият симптом като индикация за лечение със специфични антидепресанти. Това се отнася не само за ендогенни, но и за реактивни депресии и за различни други психиатрични заболявания, на дъното, на които могат да бъдат открити витални депресивни симптоми.
Симптоми и признаци при Тежък депресивен епизод без психотични симптоми МКБ F32.2
ВсичкиПродукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
АНАФРАНИЛ таблетки 25 мг * 30
КОАКСИЛ таблетки 12.5 мг * 30
ЕФЕКТИН ER капсули с удължено освобождаване 75 мг * 28
АНАФРАНИЛ таблетки 10 мг * 30
СЕРОПРАМ таблетки 20 мг * 28
ЕСЦИТИЛ таблетки 20 мг * 28 ЕГИС
АМИТРИПТИЛИН таблетки 25 мг * 60 МАЙЛАН
ЕФЕКТИН ER капсули с удължено освобождаване 150 мг * 28
ОНЕЛАР капсули 30 мг * 30
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320370.php
https://www.healthline.com/health/agitated-depression
https://www.mentalhelp.net/articles/the-course-of-major-depression/
https://www.bridgestorecovery.com/major-depression/what-is-a-major-depressive-episode/
https://www.karger.com/Article/Pdf/285132
Коментари към Тежък депресивен епизод без психотични симптоми МКБ F32.2