Умерено тежък депресивен епизод МКБ F32.1
Депресията е вид нарушение на настроението. Те представляват психични разстройства, характеризиращи се с постоянно повишаване или понижаване на емоционалното състояние или настроението на човека.
Депресията има 2 основни черти:
- чувство на тъга, загуба или гняв, които продължават през по-голям обем от деня;
- намаляват интереса или удоволствието от повечето дейности.
Умерено тежък депресивен епизод може да предизвика реални трудности в социалните, работните и домашните дейности. Характеристиките, описани за умерена депресия, са леко влошени в сравнение с лекия депресивен епизод. Интересът към нормално приятни дейности е загубен - истинска липса на интерес и мотивация. Простите неща започват да изискват реални усилия или просто се пренебрегват.
При умерена депресия обикновено има забележимо намаляване на самочувствието, тъй като засегнатият е по-слабо мотивиран и следователно по-малко продуктивен. Често започваме да се притесняваме за ненужно неща като работа по време на работа, дори ако успяваме да запазим предишните си стандарти, или по-чувствителни и податливи на чувство на болка или обида в личните взаимоотношения.
Хората с тази депресия се чувстват потиснати, трудно изпитват радостни емоции, загубват нормалните човешки чувства на обич и привързаност към близките. В много случаи болните изпитват отрицателни емоции като страх и необяснима тревожност. В някои от случаите дори изпадат в апатия. Самите те се обвиняват за своята безчувственост и често мислят, че самоубийството е решение на проблема им. Някои от тях осъществяват внезапно, по импулсивен механизъм самоубийствени действия - така нареченият меланхолен раптус.
Движенията на болните са забавени, мимиката е застинала с израз на тъга и страдание. Мисловният процес също не е в пълният си размер, борави се с ограничен брой думи. При депресивно болните често се установяват депресивни налудности. Соматовегетативните разстройства, които съпровождат умерено тежък депресивен епизод са:
- липса на апетит
- нарушение на съня
- главоболие
- намалено либидо, понякога до загуба
Има повече възможности за лечение и времето, необходимо за възстановяване от умерена депресия, ще бъде по-малко, отколкото ако не се лекува и се развие в голяма депресия. Когнитивно-поведенческата терапия може да бъде много ефективна и някои естествени терапии могат да бъдат полезни, въпреки че е важно да обсъдите това с Вашия лекар, за да сте сигурни, че използвате най-ефективната възможност за лечение и не губете време, пари и енергия. лечения, които не правят нищо. Това само дава възможност на болестта да се влоши, тъй като не се лекува ефективно.
Ако се изисква медикаментозно лечение, то вероятно ще се приложи по-ниска доза за умерено тежък депресивен епизод, отколкото при голяма депресия. Лечението на такъв вид депресивен епизод се осъществява основно с психотерапия, социотерапия и медикаментозно чрез прием на антидепресанти. Усъвършенстването на начина на живот винаги има положително въздействие, но може да отнеме повече усилия, за да се направи действително, тъй като депресията става по-тежка.
Коментари към Умерено тежък депресивен епизод МКБ F32.1