Лек депресивен епизод МКБ F32.0
Нормално състояние на хората е от време на време да се чувстват в тъжно настроение, но депресията е отделно състояние, което трябва да се лекува внимателно. Освен че предизвиква общо чувство на тъга, депресията е известна с това, че причинява чувства на безнадеждност и суицидни мисли в напредналите си етапи.
Терминът "депресия" се е превърнал в обичайно явление за обществото. Но депресията е по-нюансирана тема, отколкото популярното използване може да предложи. Не всички случаи на депресия са едни и същи. Има различни класификации на депресията и всеки може да повлияе на живота по различни начини.
Депресията се класифицира по следния начин:
- Лек депресивен епизод.
- Умерено тежък депресивен епизод.
- Тежък депресивен епизод — без психотични симптоми или с психотични симптоми.
Точната класификация се основава на много фактори. Те включват видовете симптоми, които човек усеща, тяхната тежест и колко често се срещат. Леката депресия понякога се диагностицира трудно. Много от симптомите могат да се проявят при обичайни емоционални реакции. Въпреки че това не е толкова тежко състояние, възможно е промените в настроението да станат по-сериозни и предотвратяването помага за справяне с депресията още през началния етап.
Значителни промени в настроението и поведението могат да сигнализират за лека депресия, както и повишените физически усещания.
Често срещаните симптоми включват:
- раздразнителност
- отрицателни мисли
- болните се чувстват необичайно уморени
- чувство за безнадеждност
- чувстват се тъжни без причина
- често са на ръба да заплачат
- себеомраза
- трудно се фокусират над дейности и занимания
- немотивирани са
- искат да прекарват време сами
- с необясними болки
- загуба на съпричастност към другите
Промените в поведението могат също да показват депресивни състояния. Навиците за сън се изместват и апетита понякога се увеличава, друго път намаля. Хората с лека депресия използват и повече вещества, за да повлияят на настроението, като цигари, наркотици и алкохол.
Посещението на специализиран лекар често е ефективен начин болният да започне да работи за депресията си. Психиатърът може да направи преценка дали тя предизвиква симптоми и да определи степента на заболяването.
Леката депресия често се лекува с елементарни промени в начина на живот. Те могат да включват промяна в диетата и моделите на съня или подобряване на баланса между професионалния и личния живот. Мнозина смятат, че хобитата помагат в преодоляването на лека депресия. Едно скорошно проучване доказа, че хората, които се занимават с творчески забавления, са имали по-положително и по-малко негативно настроение, повече интерес, по-малко стрес и по-нисък пулс, отколкото когато седят вкъщи.
Дневните препоръки за помощ при депресия често включват:
- по-чист въздух
- пресни храни с витамини
- медитация
- ограничаване на времето, прекарано на компютъра или гледане на телевизия, особено вечер
- разговори с близки
Лечението включва прилагането на антидепресанти и психотерапия. Травматичните събития могат да доведат до лек депресивен епизод. Терапиите, които включват разговори, са много полезни за хората. Серия от сесии с квалифициран лекар в областта може да помогне да се идентифицират причините за депресия. Сред тях се включват:
- Междуличностна терапия - създадена е, за да улесни взаимоотношенията.
- Психодинамична терапия - включва терапевт, който иска от човек да сподели мислите си, докато терапевтът се стреми да идентифицира проблематичните моменти. Засегнатият може да не знае, че тези модели причиняват дискомфорт и допринасят за депресия.
- Когнитивно-поведенческа терапия - вместо да се фокусира върху причините за депресията, този вид терапия предлага практически начини за справяне с резултатите. Тя е популярен избор, хората често виждат подобрение в рамките на седмици и терапията има тенденция за бързо подобрение.
Коментари към Лек депресивен епизод МКБ F32.0