Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Психични и поведенчески разстройства Разстройства на настроението [афективни разстройства] Депресивен епизод Тежък депресивен епизод с психотични симптоми

Тежък депресивен епизод с психотични симптоми МКБ F32.3

от 02 окт 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Тежък депресивен епизод с психотични симптоми МКБ F32.3 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Психотичната депресия, известна също като голямо депресивно разстройство с психотични особености, е сериозно състояние, което изисква незабавно лечение и внимателно наблюдение от медицински специалист.

Тежък депресивен епизод с психотични симптоми е често срещано психично разстройство, което може да повлияе негативно на много области от живота на засегнатия. То влияе на настроението и поведението, както и на различни физически функции, включително апетит и сън. Хората с голяма депресия често губят интерес към дейностите, които някога са харесвали. Понякога те дори могат да се чувстват сякаш животът не си заслужава.

депресияНякои събития, които предизвикват реактивна депресия, могат да включват:

  1. Смъртта на любим човек.
  2. Неочакван край на връзка.
  3. Загуба на работа.
  4. Катастрофа.

Изчислено е, че около 20% от хората с голяма депресия имат симптоми на психоза. Тази комбинация понякога се нарича психотична депресия. Тя кара хората да виждат, чуват или вярват на неща, които не са реални. Засяга приблизително 1 на всеки 4 човека, приети в болница по повод на депресия.

Повечето пациенти с психотична депресия съобщават за начален епизод между 20 и 40 годишна възраст. Докато психотичната депресия може да бъде хронична (с продължителност повече от 2 години), повечето депресивни епизоди траят по-малко от 24 месеца. За разлика от психотични разстройства като шизофрения и шизоафективно разстройство, пациентите с психотична депресия обикновено функционират добре между епизодите, както в социално, така и в професионално отношение.

Точната причина за психотичната депресия не е известна. Въпреки това, хората със семейни или лични данни за психични разстройства са по-склонни да развият този тип депресия. Състоянието може да се прояви или самостоятелно, или заедно с друго психично заболяване. Други проучвания твърдят, че комбинация от гени и стрес може да повлияе на производството на определени вещества в мозъка, допринасяйки за развитието на психотична депресия. Психичното разстройство може да бъде предизвикано и от промени в баланса на хормоните в тялото.

Голямо депресивно разстройство с характеристики на психоза, означава, че съдържанието на халюцинациите и заблудите е в съответствие с типични депресивни теми за болния. Те могат да допълнят симптоматиката чувство за:

  • неадекватност
  • безполезност
  • вина

Симптомите на голяма депресия включват:

  • умора
  • раздразнителност
  • трудно концентриране
  • чувство на безнадеждност или безпомощност
  • чувство на безполезност или ненавист
  • социална изолация
  • загубата на интерес към дейности, които до момента са били приятни
  • сънят е твърде малко или прекалено много
  • промени в апетита
  • внезапна загуба на тегло или напълняване
  • мисли за самоубийство

суицидни мисли

Психозата се характеризира със загуба на контакт с реалността. Симптомите на психоза включват заблуди, фалшиви убеждения и фалшиви възприятия и халюцинации, било то с виждане или чуване на неща, които не присъстват реално. Психотичните симптоми са склонни да се развиват, след като човек вече е имал няколко епизода на депресия без психоза. Веднъж появили се, психотичните симптоми придружават отново всеки бъдещ депресивен епизод.

Някои хора развиват фалшиви убеждения за собственото си здраве, като например вярват, че имат рак, а в действителност нямат такова заболяване. Други чуват гласове, които ги критикуват, казвайки неща като "не си достатъчно добър" или "не заслужаваш да живееш." Тези заблуди и халюцинации изглеждат реални за човека, който ги преживява. Понякога могат да го паникьосат, че да нарани себе си или околните. Ето защо е важно за човек с психотична депресия да потърси помощ възможно най-скоро.

Психотичната депресия е сериозно и опасно състояние, на което трябва да се обърне сериозно внимание. Извършва се преглед, при който болният се разпитва относно симптомите и медицинската му история. В допълнение се изследват още пълна кръвна картина и урина, за да бъдат изключени други възможни заболявания. Ако лицето има фамилна анамнеза за биполярно разстройство, трябва да се изключат и манийни или хипоманийни епизоди. Такава оценка не потвърждава или отхвърля възможността за биполярно разстройство, но може да помогне да се избегне погрешната диагноза.

За да бъде диагностицирана психотична депресия, човек трябва да проявява симптоми на голяма депресия, както и симптоми на психоза, сред които:

  • заблуди
  • халюцинации
  • параноя

Понастоящем няма конкретни лечения специално за психотична депресия. Въпреки това, състоянието може да бъде контролирано с комбинация от антидепресанти и антипсихотични лекарства. Тези медикаменти влияят на невротрансмитерите в мозъка, които често са извън нормалния си баланс. В много случаи се използва селективен инхибитор на обратното захващане на серотонин (SSRI), заедно с един от следните антипсихотици:

  • olanzapine
  • quetiapine
  • risperidone

Olanzapine може да бъде ефективна монотерапия при психотична депресия, дори и някои доказателства да сочат, че той е неефективен по този начин. Монотерапията с Quetiapine може да бъде особено полезна при психотична депресия, тъй като има както антидепресантни, така и антипсихотични ефекти и приемлив профил на поносимост в сравнение с други атипични антипсихотици. Сегашното лечение на психотична депресия, основано на лекарства, е сравнително добро, но може да предизвика странични ефекти като гадене, главоболие, замаяност и повишаване на телесното тегло. Трицикличните антидепресанти могат да бъдат особено опасни, тъй като предозирането причинява фатални сърдечни аритмии.

депресивни състоянияЧесто на лекарствата им отнема няколко седмици или месеци дори, за да подействат достатъчно ефективно. При тежки случаи на психотична депресия може да се наложи хоспитализация за няколко дни, особено ако са направени опити за самоубийство.

Прогнозите за болен с тежък депресивен епизод с психотични симптоми варират в зависимост от това колко бързо се повлияват от лечение. В повечето случаи обаче, психотичната депресия може да бъде лекувана ефективно. Важно е постоянство и сериозно отношение към лечението, защото лекарства се приемат за продължителен период от време, с цел да бъде предотвратена отново появата на симптоми. Семействата на хора, които са имали психотична депресия, са изложени на повишен риск както за психотична депресия, така и за шизофрения.

Ако човек сам усеща, че не е на себе си или ако някой друг в живота му го забелязва, то тогава не бива да се пренебрегва. Има възможности за лечение. Дори ако смята, че просто преживява нормален период в депресия, съществуват начини, които да ви помогнат на засегнатия да остане здрав и да излезе от ситуацията много по-бързо. Депресията от всякакъв вид е лечима и няма причина човек да страда мълчаливо, когато не е необходимо.

3.1/5 10 оценки

Симптоми и признаци при Тежък депресивен епизод с психотични симптоми МКБ F32.3

  • Умора
  • Проблеми със съня
  • Гняв
  • Промени в апетита
  • Изпитване на вина
  • Липса на мотивация
Всички

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

АНАФРАНИЛ таблетки 25 мг * 30
6.26лв.

АНАФРАНИЛ таблетки 25 мг * 30

АНАФРАНИЛ таблетки 10 мг * 30
3.28лв.

АНАФРАНИЛ таблетки 10 мг * 30

Библиография

https://www.healthline.com/health/depression/psychotic-depression
https://www.webmd.com/depression/guide/psychotic-depression#1
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323193.php
https://en.wikipedia.org/wiki/Psychotic_depression
https://www.betterhelp.com/advice/depression/how-is-reactive-depression-different-from-other-depressions/

Коментари към Тежък депресивен епизод с психотични симптоми МКБ F32.3

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 19 June 2024 в 14:43

    Йордан Пеев

    Това нещо лечимо ли е или се пият лекарства цял живот

    Обсъдете състоянието с лекуващия психиатър, запознат със симптоматиката и диагнозата на пациента.

  2. Йордан Пеев  
    на 16 June 2024 в 12:32

    Това нещо лечимо ли е или се пият лекарства цял живот

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • вортиоксетин | ATC (N06AX26)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

пролактин 700 при горна 324 и недостиг на Витамин Д и странни симптоми

преди 1389 дни, 14 мин.

Световъртеж и главоболие дали са симптоми на вертижен синдром?

преди 1787 дни, 2 часа и 50 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 8 часа и 21 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 23 часа и 21 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 23 часа и 33 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 23 часа и 39 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival