Ротавируси

Обща характеристика
Род Rotavirus принадлежи към семейство Reoviridae. Родът включва голям брой серотипове и групи, едни от които предизвикват ротавирусен гастроентерит при деца, а други при други класове животни и птици. Ротавирусът е най-честия причинител на вирусен гастроентерит при децата от 6 до 24 месечна възраст. Въпреки че се среща най-вече при горепосочената възрастова група, по-големите деца и възрастните също могат да боледуват от ротавирусна инфекция.
Вирусът е открит през 1973г. от Р. Бископ и сътрудници, след като идентифицират непознати до тогава вирусни частици в епителя на дебелото черво и фецес на деца хоспитализирани по повод коремна болка, повръщане и диария. Тяхното откритие дава началото на разработката на ротавирусната ваксина. Първата ваксина запротив ротавирус е лицензирана и препоръчана за рутинна детска имунизация през 1998 г.
Структура и култивиране
Ротавирусът се състои от двуслоен капсид и цилиндрични капсомери ирадииращи от централната му сърцевинна част към външния слой на капсида, наподобяващи спици на колело. Именно затова вирусът е наречен Rota- от латинската дума за колело. Вирусният геном се състои от двойноверижна РНК, изградено от 11 фрагмента. Ротавирусите се групират в 6 групи (от А до F). Единствено групите А, В и С инфектират човека.
В лабораторни условия ротавирусите могат да бъдат култивирани единствено в клетъчни култури от чревна лигавица и ембрионални клетъчни линии.
Резистентност и епидемиология
Ротавирусите се съхраняват до 7 месеца при стайна температура, трудно се инактивират от дезинфекционни средства, формалин и водороден пероксид.
Ротавирусната инфекция е антропоноза. Инфекцията се предава по фекално-орален път, като основните фактори на предаване са замърсените ръце, вода и хранителни продукти. Източници са както болните, така и базсимптомните заразоносители.
Ротавирусът се среща в целия свят. Честотата на вирусния гастроентерит е сходна в развитите и развиващите се страни, което предполага, че подобрената санитарна система сама по себе си не е достатъчна за предотвратяване на инфекцията. Преобладаването на специфични ротавирусни щамове варира в зависимост от географския район. Ротавирусът лесно се разпространява сред бебета и малки деца.
Резервоарът на вируса е стомашно-чревния тракт и изпражненията на заразените хора. Въпреки че ротавирусна инфекция настъпва при много животински видове, предаването на животински ротавируси на хора е изключително рядко и не води до клинично заболяване.
Патогенеза и клинична картина
След попадане на вирусните частици в чревния тракт те поразяват ентероцитите на дванадесетопръстника и тънкото черво, като процесът може да обхване и дебелото черво. Ротавирусите се размножават в тънкочревните клетки и предизвикват тяхната дистрофия и отлющване. Инкубационният период на заболяването е от 12часа до 2 дни.
Ротавирусният гастроентерит се характеризира с повръщане и водниста диария в продължение на 3 до 8 дни. Възможна е и появата на болки в корема и повишена температура. Допълнителните симптоми включват загуба на апетит и дехидратация.
Дехидратацията при бебета и малки деца предизвиква:
- намалено уриниране;
- сухота в устата и гърлото;
- сънливост или неспокойство.
Преболедувалите придобиват траен имунитет.
Микробиологична диагностика
Изследват се:
Наличието на ротавирус във фекалиите се доказва чрез латексаглутинация, ELISA или PCR.
Профилактика и лечение
За профилактика на инфекцията е разработена ротавирусна ваксина. Понастоящем в света съществуват две лицензирани ротавирусни ваксини. В България ваксината е част от списъка на препоръчетилните ваксини.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТЕСТ ЗА РОТАВИРУС И АДЕНОВИРУС * 1 ADVENT LIFE
ПРОМОБиблиография
https://www.historyofvaccines.org/content/articles/rotavirus
https://www.cdc.gov/vaccines/pubs/pinkbook/rota.html#epi
СТАТИЯТА е свързана към
- Специална микробиология
- Вирусология
- Реовируси
- От 2017 г. Здравната каса ще заплаща ваксините срещу ротавирусни инфекции
- Изследване за ротавирус
- Възстановяване след ротавирус
- Ротавирусна ваксина (ваксина срещу ротавирусна инфекция)
- С ВАКСИНИ СРЕЩУ РОТАВИРУСИТЕ
- Спрените доставки на ваксината Ротарикс излагат на риск новородените
- Национална програма за профилактика на ротавирусните гастроентерити 2022-2025 г. – същност и цели
- Реовируси
- Ротавирусна ваксина ограничава разпространението на диабет тип 1 в Австралия
- Ваксина пази от ротавирусна инфекция
Коментари към Ротавируси