Реовируси (Reoviridae)
Обща характеристика
Семейство Reoviridae се състои от 9 рода вируси, четири от които инфектират животните и човека - Orthoreovirus, Coltivirus, Rotavirus и Orbivirus. Реовирусите са разпространени в целия свят и причинените от тях инфекциозни заболявания заемат голям относителен дял в структурата на острите респираторни и чревни инфекции в детска възраст. Открити са през 1951 г. от Ал.Себин.
Представката "Reo-" произлиза от respiratory enteric orphan viruses (респираторни вируси сираци). Терминът "вирус сирак" се отнася до факта, че някои от тези вируси са наблюдавани, без да са свързани с никаква известна инфекция. Въпреки че вирусите в семейството Reoviridae се идентифицират с различни заболявания, оригиналното име все още се използва.
- Род Orthoreovirus включва серотиповете 1, 2 и 3. Нарича се още реовирус и предизвиква инфекции на горните дихателни пътища и храносмилателния тракт.
- Род Coltivirus заразява бозайници, безгръбначни и растения. Към рода принадлежи вирусът Colorado tick virus, предизвикващ хеморагична треска.
- Род Rotavirus включва голям брой серотипове, групи и субгрупи. Паразитира в широк кръг от бозайници, а при човека причинява ротавирусен гастроентерит.
- Род Orbivirus се разделя на повече от 100 различни серотипа, инфектиращи предимно дивите и селскостопански животни.
Структура и култивиране
Реовирусните вириони са с размери от 60 до 80 nm, притежават двуслоен капсид без външна обвивка и икосаедрична симетрия. Геномът им е защитен от две капсидни обвивки и се състои от двусерийна сегментирана РНК. В зависимост от вирусния вид геномът може да се състои от 10 или 12 отделни сегмента.
В лабораторни условия реовирусите се размножават в различни по произход клетъчни култури. Около ядрата на инфектираните клетки реовируси предизвикват образуването на ацидофилни включвания (в тях се намират вирусните компоненти) и развитието на клетъчна дегенерация.
Резистентност и епидемиология
Вирусите от семейството са устойчиви спрямо действието на факторите на околната среда, физични и химични фактори. При стайна темпера могат да запазят инфекциозната си активност за 2 месеца. Ултравиолетовите лъчи ги разрушават, но дезинфекционните средства не повлияват тяхното развитие.
Реовирусите засягат епителните клетки на респираторния и стомашно-чревния тракт. Източник на инфекцията са болните и безсимптомните заразоносители. Вирусите се предават по фекално-орален и въздушно-капков път.
Патогенеза и клинична картина
Инкубационният период на реовирусните инфекции е от 2 до 5 дни. Вирусните частици се отделят в края на инкубационния период и през цялата продължителност на боледуването по въздушно-капков и фекално-орален път.
Инфекциите причинени от род Orthoreovirus (ортореовирусни, реовирусни инфекции) започват остро при деца и постепенно при възрастни, но и при двата случая протичат с:
- главоболие;
- втрисане;
- хрема;
- кашлица.
По кожата се появява бързопреходен макулопапулозен обрив. Към описанатите симптоми е възможна и появата на:
- температура от 38-40 градуса;
- болки в корема;
- повръщане;
- воднисти изпражнения без примес на кръв.
Преболедувалите придобиват краткотраен пост инфекциозен имунитет.
Ротавирусният гастроентерит, предизвикан от род Rotavirus, е висококонтагиозна антропонозна инфекция. Заболяването започва остро с повишаване на телесната температура, болки в корема, повръщане и диария.
Микробиологична диагностика
Изследват се:
Изолирането на вируса се постига чрез заразяване на клетъчни култури, а идентификацията чрез вирус неутрализираща реакция или серологична диагностика.
Серологичната диагностика се извършва като се изследват двойни серумни проби.
Лечение и специфична профилактика
Лечението на реовирусните инфекции е симптоматично, за профилактиката на ротавирусната инфекция е разработена жива атенюирана ваксина.
Подраздели на Реовируси
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
https://www.dddmag.com/article/2014/07/reoviruses-discovery-their-potential-cancer-therapeutics
https://en.wikipedia.org/wiki/Reoviridae
https://emedicine.medscape.com/article/227348-overview
СТАТИЯТА е свързана към
- Специална микробиология
- Вирусология
- Ротавирусна ваксина (ваксина срещу ротавирусна инфекция)
- От 2017 г. Здравната каса ще заплаща ваксините срещу ротавирусни инфекции
- Изследване за ротавирус
- С ВАКСИНИ СРЕЩУ РОТАВИРУСИТЕ
- Спрените доставки на ваксината Ротарикс излагат на риск новородените
- Национална програма за контрол и лечение на ротавирусните гастроентерити 2017-2021 г. – същност и цели
- Ротавируси
- Ротавирусна ваксина ограничава разпространението на диабет тип 1 в Австралия
- Ваксина пази от ротавирусна инфекция
- Откриване на ротавируса
Коментари към Реовируси (Reoviridae)