Ортореовируси (Orthoreovirus)
Обща характеристика
Ортореовирусите принадлежат към семейство Reoviridae. Родът често е назоваван само Reovirus и включва серотипове 1, 2 и 3, които предизвикват инфекции на горните дихателни пътища и стомашно-чревния тракт при бозайници. Те притежават широка гама гостоприемници и са разпространени в целия свят. Обозначението "Reo" означава respiratory enteric orphan viruses (респираторни вируси сираци), отразяващо оригиналната изолация на тези вируси от респираторния и чревния тракт на човека без видимо наличие на заболяване. Родът е открит в началото на 50-те години в дихателния и стомашно-чревния тракт както на здрави, така и на болни индивиди.
Серотиповете поразяващи хората - 1 (Lang), 2 (Jones) и 3 (Dearing) първоначално са били разпознати на базата на хемоаглутинарно инхибиране на вируса (тестане на хемаглутинационната способностт на вирусните частици).
В зависимост от специфичния гостоприемник вирусите от рода се разделят на:
- Mammalian Orthoreoviruses (инфектиращи бозайници);
- Avian Orthoreovruses (инфектиращи птици);
- Reptilian Orthoreovirus (инфектиращи влечуги) и др.
Структура и култивиране
Ортореовирусните вириони имат размери от 60-70 nm, геномът им се състои от 10 фрагментна РНК (всеки фрагмент представлява отделен ген). Геномът им се обвит от две белтъчни обвивки - вътрешен и външен капсид. Капсидът притежава икосаедрична симетрия.
Реовирусите могат да бъдат култивирани в различни по произход клетъчни култури и линии. Около ядрата на заразените с вируса клетки се образуват ацидофилни включвания, които съдържат вирусните компоненти. Опитните животни и най-вече новородените мишки са чувствителни към ортореовирусната инфекция, която при тях завършва летално.
Резистентност и епидемиология
Подобно на останалите представители на семейство Reoviridae, ортореовирусите са устойчиви спрямо факторите на външната среда, при стайна температура могат да запазят инфекциозната си способност в продължение на два месеца.
Устояват на въздействието на формалин, водороден пероксид 1% и дезинфекционните средства. Температурите над 56 градуса и ултравиолетовите лъчи унищожават вирусите за 45 минути.
Ортореовирусите са разпространени в целия свят, техни източници са безсимптомните вирусоносители и болният човек.
Механизмът на предаване е въздушно-капков и фекално-орален. Основни фактори за предаване на инфекцията са замърсените хранителни продукти, вода, предмети на болния, въздух и замърсените ръце.
Трите типа ортореовируси (1,2, и 3) са изолирани при спорадични случаи на фебрилни заболявания при деца, пневмония, диария, енцефалити и менингити.
Патогенеза и клинична картина
Инфекциозният процес протича най-често инапарентно, именно тези форми поддържат разпространението на инфекцията. Инкубационният период е 2 до 5 дни, вирусите се отделят в края на периода и по време на цялото боледуване. При възрастните пациенти инфекцията започва постепенно и протича значително по-благоприятно в сравнение с инфекцията при възрастни.
При децата заболяването започва остро и се проявява с главоболие, втрисане, хрема и кашлица. Възможна е и проявата на:
- коремна болка;
- повръщане;
- учестени, воднисти изхождания;
- температура 38-40 °C.
Микробиологична диагностика
Изследват се:
Доказването на ортореовирусите се постига чрез заразяване на клетъчни култури или клетъчни линии тип Hela и последващо провеждане на вирус неутрализираща реакция. Серологичната диагностика се извършва чрез изследване на серумни проби.
Лечение
Не е разработена специфична профилактика. Лечението е симптоматично, използват се антидиарични, противовъзпалителни и антиинфекциозни лекарствени средства.
Библиография
https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/orthoreovirus
https://en.wikipedia.org/wiki/Mammalian_orthoreovirus
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4640864/
https://emedicine.medscape.com/article/227348-clinical
Коментари към Ортореовируси (Orthoreovirus)