Домашно лечение при възпаление на мускулите
› Възпаление на мускулите (миозит) - същност, симптоми, видове
› Домашни средства за лечение на възпаление на мускулите (миозит)
› Билки при възпаление на мускулите (миозит)
› Хранителни добавки при възпаление на мускулите (миозит)
› Натурални продукти при възпаление на мускулите (миозит)
› Вибрационна терапия при възпаление на мускулите (миозит)
Възпаление на мускулите (миозит) - същност, симптоми, видове
Възпалението на мускулите се означава на медицински език с понятието миозит. Миозитът може да окаже значително въздействие върху качеството на живот, ако не се лекува своевременно.
Един мускул е изграден от хиляди мускулни влакна. Мускулното възпаление най-често настъпва в резултат на пренапрежение на мускула или група от мускули. Често това се наблюдава при спортисти и хора, които се занимават с активна тренировъчна дейност, но в действителност, това може да настъпи при всеки човек. Сред разпространените причини за възпаление на мускулите са:
- травма;
- изморителни упражнения или прекомерно физическо натоварване;
- дехидратация и недостатъчни нива на калий в организма;
- горещо време;
- автоимунни заболявания като лупус, множествена склероза, артрит.
Симптомите на мускулно възпаление (миозит) най-често включват болка, оток, мускулна слабост, спазми, трудност и скованост при движение.
Възпаление на мускулите може да настъпи самостоятелно или в съчетание с други автоимунни заболявания на съединителната тъкан. В зависимост от това, съществуват и някои специфични видове миозит:
Осифициращ миозит – често се проявява в резултат на свързани със спорт мускулни травми. След травма или контузия, костта започва да расте навътре към мускулите, което предизвиква чувствителност, мускулна слабост, скованост на мускулите, подуване и намаляване на обхвата на движение в засегнатите мускули.
Инфекциозен миозит – развива се в резултат на инфекция в един или няколко мускула. Може да се причини от вируси, бактерии, гъбички или паразити. Инфекциозният миозит често изисква специфични медикаменти за убиване на инфекциозния причинител, както и хирургичен дренаж при наличие на абсцес.
Автоимунен миозит – настъпва, когато имунната система атакува погрешно здрава мускулна тъкан и я унищожава. Това може да се случи след остра травма или пристъп на инфекция. Дерматомиозит и полимиозит са два примера за автоимунен миозит, за които се смята, че се задействат от остро увреждане или инфекция. Симптомите на автоимунен миозит може да включват:
- мускулна болка и възпаление;
- трудност за стоене в седнало положение;
- неприятно усещане при протягане на ръце нагоре;
- трудности при преглъщане и/или затруднено дишане;
- упорита суха кашлица;
- обрив по ставите на пръстите, ръцете и около очите (дерматомиозит);
- обща умора и отпадналост.
Лекарствено-индуциран миозит – според изследване, проведено от Johns Hopkins University School of Medicine (JHUSOM), статините може да предизвикат имунната система да атакува собствените си протеини и често причинява миалгия (мускулна болка) и по рядко миозит.
Възпалението на мускулите се среща изключително често, но понякога симптомите му са сходни с тези на фибромиалгия, синдром на Ehlers-Danlos (Елерс-Данлос) и множествена склероза, което затруднява диагнозата. Възпаление на мускулите може да настъпи самостоятелно или в съчетание с други автоимунни заболявания на съединителната тъкан.
Домашни средства за лечение на възпаление на мускулите (миозит)
За да бъде успешно лечението на мускулно възпаление, е нужно да бъде изяснена и точната причина за него. Само тогава може да се подбере най-правилният подход и средства.
Първата стъпка в лечението на мускулно възпаление е осигуряване на достатъчна почивка на засегнатия мускул, за да настъпи възстановяване на увредените мускулни влакна и да се намали възпалението. За тази цел може да са от полза някои от средствата на алтернативната медицина, като:
Топъл компрес
Топъл компрес, душ или вана действат като естествен мускулен релаксант и може да се окажат ефективен начин за отпускане след натоварваща тренировка или физическо пренапрежение. Топлината ще насърчи кръвообращението, което ще помогне за намаляване на възпалението и болката. Вана с английска сол може да бъде добра алтернатива.
Не прилагайте в острата фаза на възпаление!
Противовъзпалителна диета
Когато човек страда от автоимунно заболяване, придържането към противовъзпалителна диета е от изключителна важност. Опитайте се постепенно да изключите от менюто си нездравословните храни и ги заменете с органични храни, ядки, семена, говеждо месо, риба, яйца и здравословни мазнини като масло от авокадо, кокосово масло или зехтин.
В допълнение, лук, чесън, куркума, джинджифил и лют червен пипер могат да облекчат и успокоят възпалението.
Преустановяване приема на статини
Ако приемате статини и изпитвате повишена чувствителност или болка в мускулите, обезателно се консултирайте с лекаря си, за да обсъдите с него дали е възможно преустановяване на приема на медикамента. Често това се оказва достатъчно за настъпване на облекчение при лекарствено индуциран миозит.
Билки при възпаление на мускулите (миозит)
Босвелията е известна с противовъзпалителното си действие билка и често се използва за лечение на сутрешната скованост при артрит и мускулни нарушения. Билката може да се открие в изсушена форма или като хранителна добавка.
Корените на арника съдържат тимол, който е силен противовъзпалителен агент. Може да се използва под формата на линименти, мази, както и в състава на хомеопатични медикаменти.
Няколко листа розмарин може да спомогнат за намаляване на отока на възпалените мускули. Използвайте пресни или изсушени листа. Противовъзпалителното действие на розмарина помага за по-бързо успокояване на възпалената мускулна тъкан и ускорява възстановяването. Тъй като лесно се абсорбира през кожата, може да напоите мека кърпа в отвара от розмарин. За да приготвите такава, сложете няколко листа в половин литър вряща вода. Покрийте съда и оставете да престои 30 минути. Прилагайте като компреси в засегнатите области два или три пъти на ден.
Фармакологично активната съставка на куркумата – куркумин, ограничава действието на ензимите липооксигеназа и циклооксигеназа, които участват във възпалителния процес. По този начин облекчава болката, повишава мобилността и намалява възпалението.
Джинджифилът е натурално средство за облекчаване на болката, с дълга история на употреба с медицинска цел. Има способността да пречи на синтеза на простагландините, които участват във възпалителния отговор. Приемайте преди лягане под формата на чай или сух джинджифил. Доказано е, че намалява болката с около 24 %.
Женското биле е известна билка от стари времена със способността си да намалява мускулното възпаление. За целта, екстракт от корен от женско биле се приема два пъти на ден, след хранене.
Листа от тази малко позната билка се препоръчват най-вече при възпаление и наличие на подуване на мускулите.
Асафетида
2 грама от подправката се разтваря в една супена лъжица кокосово масло и се прилагат локално като противовъзпалителен мехлем. Дава незабавно облекчение при възпалителни състояния.
Хранителни добавки при възпаление на мускулите (миозит)
Коензим Q10
Според проучване, публикувано от The Cleveland Clinic Journal of Medicine, коензим Q10 (убихинон) може да бъде от полза при лечението на миозит. Това се обяснява с факта, че статините понижават нивата на коензим Q10, поради което е хубаво при прием на такива лекарства да се приема и добавка коензим Q10.
Магнезий
Ниските нива на магнезий в тялото може да допринесат за мускулните спазми и болка. За да намалите тези ефекти може да приемате магнезиеви добавки или да увеличите храните в менюто си, които са богати на магнезий (тиквени семки, меласа, спанак, черен боб, ленено семе, сусам, бадеми, кашу, слънчогледови семки).
Креатин
Изследване, проведено от Journal of Arthritis and Rheumatism, приемът на добавка креатин, в комбинация с физикална терапия, може значително да подобри мускулната дейност, без страничните ефекти на кортикостероидите и болкоуспокояващите.
Карнозин
Карнозин е дипептид, съставен от аминокиселините бета-аланин и хистадин, открити в много тъкани, но най-вече в мускулите. Една от важните му роли е да помага за буфериране на киселините в мускулите и да служи като антиоксидант, за да потуши възпалението. Храни с богато съдържание на полезни хранителни дипептиди като карнозин са яйца, суроватъчен протеин, птиче и говеждо месо.
Омега-3 мастни киселини
Тези полезни мазнини са със силно противовъзпалително действие, а също така са изключително полезни за сърцето. Един от добрите източници на омега-3 мастни киселини е масло от крил (крил ойл).
Според някои изследвания, пробиотиците имат способността да повлияват имунния отговор и да усилват активността на естествените клетки-убиици и Т-клетките. Това ги прави ефективни в терапията на автоимунни заболявания.
Натурални продукти при възпаление на мускулите (миозит)
Прополис
Пчелният прополис съдържа естер на кафеената киселина, който действа като мощно противовъзпалително, антиоксидантно и имуностимулиращо средство.
Ябълков оцет
Повечето хора смесват една или две супени лъжици с чаша вода и я изпиват, а някои директно изпиват една супена лъжица органичен ябълков оцет. За намаляване на симптомите на мускулното възпаление подходящо е смесването на 2 супени лъжици ябълков оцет, 1 чаена лъжичка мед, стрък прясна мента и чаша студена вода.
Чесънът намира място като средство срещу мускулно възпаление поради своите противовъзпалителни свойства. Добавяйте чесън към храната си или просто приемайте по една скилидка чесън с мляко, за да намалите болката след натоварваща тренировка.
Яжте по един или два банан на ден, за да намалите спазмите. Това е особено важно в случаите, при които мускулното възпаление се съпътства от калиев дефицит.
Мляко
Адекватното количество на калций в диетата може да помогне за ограничаване на спазмите при мускулно възпаление. Три чаши мляко на ден отговарят на ежедневните нужди на калций за повечето възрастни.
Меласа
Една супена лъжица качествена меласа, добавена към кафето всеки ден се оказва ефективен лек за много хора, страдащи от хронична мускулна болка. Това вероятно се дължи на богатата концентрация на магнезий в меласата. Друг вариант е да се комбинира меласа и ябълков оцет. Може да използвате следната рецепта:
- ½ чаша ябълков оцет
- ¼ чаша меласа
- ½ чаша захар или мед
- 1 ¼ чаена лъжичка джинджифил на прах
Смесете тези съставки и добавяйте чиста вода докато общото количество на сместа достигне 2 литра. Пийте по 2-3 чаши на ден.
Кокосово масло
Подобно на ябълковия оцет, кокосовото масло се препоръчва за голямо разнообразие от заболявания. Според почитатели на това средство, приемът на 2-3 супени лъжици натурално кокосово масло на ден е лесен начина да се облекчат симптомите.
Капсаицинът, който се съдържа в лютия пипер се използва за намаляване на болката при артрит, ставни и мускулни болки. Може да откриете в търговската мрежа готови продукти или да си приготвите такъв у дома: смесете 1 ½ чаена лъжичка лют червен пипер на прах е една чаша зехтин или кокосово масло (затоплено). Някои хора заменят растителното масло с гел от алое вера. Нанесете от сместа върху засегнатата зона и измийте ръцете си след нанасянето! Съхранявайте сместа далеч от деца и в никакъв случай не докосвайте очите, носа и устата, преди да сте си измили ръцете, тъй като това ще предизвика дразнене. Преди да приложите, тествайте върху малък участък, тъй като това средство не се понася от всеки човек.
Според статия публикувана в British Journal of Sports Medicine, има значителна разлика в степента на загуба на мускулна сила между хората, които са приемали черешов сок и тези, които не са, по време на физическо натоварване или тренировка. При тези, които не са консумирали черешов сок, мускулната сила е намаляла с 22 %, докато при останалите - само с 4%. Освен това, мускулната сила значително се е подобрила след 96-я час и степента на болка е била значително по-слаба при тези, приемали сок от череши.
Следващият път, преди тежка тренировка или друг вид тежка физическа дейност, опитайте да изцедите сока от няколко парчета свежа диня и го изпийте. В сока от диня се съдържа L-цитрулин, аминокиселина, която оказва предпазен ефект срещу болката в мускулите. Освен това, динята има и противовъзпалителни свойства. Те се обуславят от съдържащите се в нея антиоксидант ликопен, кукурбитацин Е или триптерпеноид, които блокират активността на ензима циклооксигеназа, отговорен за възпалителния процес. По този механизъм действат и така наречените COX-2 инхибитори, включващи НСПВС като аспирин и ибупрофен.
Етерични масла
За облекчаване на болката и спазмите в мускулите може да се използват различни етерични масла, самостоятелно или в комбинация помежду им:
- При мускулни крампи е подходяща смес от лимонена трева с мента и риган.
- За мускулни спазми препоръчвани са масло от босилек, риган и римска лайка.
- При усещане за напрежение в мускулите опитайте смес от масло от риган, мента, лавандула или римска лайка.
За да използвате етеричните масла против възпаление на мускулите, добавете една до две капки от тях към една супена лъжица носител (кокосово масло или зехтин) и втрийте в засегнатата област.
Вибрационна терапия при възпаление на мускулите (миозит)
Вибрационната терапия включва стоене върху вибрираща платформа, при което се въздейства върху всички мускули и нерви по едно и също време. Може да се упражнявате докато стоите върху вибриращата платформа или просто да стоите пасивно. Доказано е, че тази терапия подобрява кръвообращението увеличава обхвата на движение, подобрява баланса, намалява болката и ускорява възстановяване на мускулните влакна.
Не забравяйте, че мускулната болка след тежко натоварване не се дължи на натрупването на млечна киселина, както доскоро се твърдеше. Тя се дължи на възпаление, провокирано от увреждането на множество тънки мускулни влакна в съответния мускул или мускулна група. Поради тази причина може да използвате някои естествени средства, с които да облекчите болката и възпалението.
И все пак, нужно е да не забравяте, че споменатите алтернативни лечения могат да помогнат за облекчаване на състоянието и намаляване на рецидивите, но не може да гарантират пълно излекуване.
Изображения: freepik.com, framar.bg
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС ОРТОПЕДИЧНА ВЪЗГЛАВНИЦА ОТ МЕМОРИ ПЯНА (VISKO) КЛАСИК 42/30/7 652
КОНОСАН КОНОПЕН ЧОРАП
ВАРИТЕКС ОРТОПЕДИЧНА ВЪЗГЛАВНИЦА ОТ МЕМОРИ ПЯНА (VISCO) КЛАСИК 55/40/10 652
ХАЯ ЛАБС ВИТАМИН B6 таблетки 25 мг * 90
ПРОМОСОЛГАР ПОТАСИУМ ГЛЮКОНАТ таблетки 99 мг * 100
НАЛАКЪТНИК МЕДИЛАСТ АКТИВ размер L * 1 МЕДИКА
Библиография
http://www.askdrmaxwell.com/2014/07/natural-treatments-myositis/
http://www.simple-remedies.com/health-tips-4/muscle-inflammation-causes-remedies.html
http://www.tandurust.com/natural-home-remedies/myositis-muscle-inflammation-home-remedies.html
http://commonsensehome.com/home-remedies-for-sore-muscles/
http://fitness.mercola.com/sites/fitness/archive/2013/10/18/watermelon-for-muscle-soreness.aspx
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- билки и подправки
- Домашни средства и билки срещу болка в гърдите и гръдния кош
- Разтежение на коремните мускули в спорта
- Студен компрес или пакет с лед
- Електромиография (ЕМГ) и нервна проводимост
- Напречнонабраздени мускули
- Строеж на мускулната клетка
- Алтернативни начини за справяне с болка в краката
- Синапси
- Лечение с баклофен
- Упражнения срещу остеопороза за всеки ден
Коментари към Домашно лечение при възпаление на мускулите