Остър инфаркт на миокарда, неуточнен МКБ I21.9
Заболяване, при което настъпва внезапно прекъсване на коронарния кръвоток в някоя от коронарните артерии, водещо до исхемична некроза на сърдечната мускулатура (миокард), се нарича остър инфаркт на миокарда, неуточнен.
Причини за развитието на острия инфаркт на миокарда могат да бъдат атеросклероза, спазъм - ексцесивно повишаване на катехоламините; емболия - инфекциозен ендокардит; хемодинамични фактори - хипертонична криза, лявокамерна хипетрофия; вродени аномалии на коронарните артерии; васкулити - възпалителни заболявания на вените; анемии, хипоксемия и хипоксия при белодробни заболявания; заболявания с променена реология на кръвта - полицитемия.
Клиничната картина при остър инфаркт на миокарда се състои от силна, внезапна болка в областта зад гръдната кост, която може да ирадиира (да се мести) към лявото рамо и лявата ръка с усещане за изтръпване; опресия в гърдите, силен, задълбочаващ се задух, изпотяване, повръщане, болните изпитват силен страх и усилено чувство за тревога.
Диагнозата при остър инфаркт на миокарда се поставя от физикалното и инструментално изследване. От физикалното изследване най-често се установява блед и изплашен пациент, с изразено психическо и двигателно неспокойствие. Артериалното налягане може да е нормално, повишено в различна степен, както и намалено като вследстие от рефлекторна вазодилатация (разширение на кръвоносните съдове) при топли крайници и органна хипоперфузия вследствие обширен инфаркт с шок. При аускултация (преслушване) на сърцето може да се установи галопен ритъм, поради поява на Т4 или Т3. При исхемия на папиларен мускул може да се появи преходен систолен шум. Нерядко се установява и перикардно триене.
От инструменталните изследвания се извършва електрокардиограма (ЕКГ) - тя показва остра и висока Т - вълна като израз на исхемията, след това се получава монофазна деформация на QRS - комплекса, вследствие клетъчното увреждане, изразяваща се в издигане (елевация) на SТ - сегмента, която започва от низходящото рамо на R - зъбеца; ехокардиография - дава характерна картина на хипо- до акинезия на определен сегмент с компенсаторна хиперкинезия на срещулежащите отдели, наблюдава се ремоделиране на лява камера.
Лечението на остър инфаркт на миокарда, неуточнен, е необходимо да започне още в доболничния период, най-често в домашни условия. Пациента се имобилизира и обезболява. С помощта на бензодиазепинови препарати пациентът може да се седира, тъй като предизвиканата от страха симпатикотония повишава кислородната консумация и влошава още повече състоянието на пациента. Ако той не е с хипотония (понижено кръвно налягане) се дават нитроглицеринови лекарствени средства. В болнична обстановка се овладяват всички оплаквания на пациента и основно се цели намаляване и ограничаване увреждането на органите и системите.
Коментари към Остър инфаркт на миокарда, неуточнен МКБ I21.9