Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на дихателната система Други болести на горните дихателни пътища Вазомоторен и алергичен ринит Алергичен ринит, неуточнен

Алергичен ринит, неуточнен МКБ J30.4

от 18 окт 2013г., обновено на 05 окт 2020г.
Автор: Деян Маринов
Алергичен ринит, неуточнен МКБ J30.4 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Изследвания
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Изследвания
Продукти
Библиография
Коментари

Ринит представлява остро или хронично възпалително заболяване на носната кухина и нейните структури. Като основна причина за възникването му се посочват алергичните реакции. Алергените от своя страна могат да бъдат всякакви вещества от заобикалящата ни среда и в даден момент от живота да доведат до алергичен ринит, неуточнен.

Заболяването може да бъде с различна клинична проява, основно със симптоми от страна на горни дихателни пътища. Въпреки това, самата реакция на свръхчувствителност може да засегне множество органи и системи. Въпреки че, самият алергичен ринит не е животозастрашаващ, заболеваемостта от състоянието може да бъде значителна.

Алергичният ринит, известен още като сенна хрема, е сред едни от най-разпространените заболявания в световен мащаб. Според множество проведени проучвания, заболяването засяга между 10 и 30% от населението на света.

Алергичен ринит

Изображение: freepik.com

Честота

Както вече споменахме, честотата на алергичен ринит може да бъде значителна, обхващаща голям процент от световното население. Самият ринит е най-честата проява на алергични реакции. Разпространението варира в широки граници в различните страни, но най-висока честота се наблюдава в Южна Америка и Африка. В западните страни ринитът засяга около 10-30% от населението ежегодно.

Най-често алергичният ринит се среща на възраст между двадесет и четиридесет години. Това представлява една от основните разлики между алергичен и вазомоторен ринит - за алергичен ринит характерна е по-ранната проява, докато при неалергичен обикновено проявата е в по-късен етап от живота. За първи път състоянието е описано още през 10-ти век от Рейз. През 1859 г. са определени полените като основни причинители. Наименованието сенна хрема идва от факта, че в миналото се е смятало, че сеното може да доведе до алергичен ринит.

Рискови фактори

Алергиите могат да засегнат всеки, но е по-вероятна появата при някои от следните фактори. Особено значение има експозицията на някои външни фактори, които могат да предизвикат или да влошат алергичен ринит. Някои от тях са:

  • Фамилност - при много от пациентите с алергичен ринит има анамнестични данни за роднини с алергични прояви.
  • Атопия - това е състояние, при което се наблюдава повишена чувствителност на имунната система към различни стимули. Клинично атопията се представя с прояви като астма, атопичен дерматит или алергичен ринит.
  • Фактори на околната среда - резки промени в температурата и влажността, цигарен дим, химикали, парфюми, изпарения.

Причини

Причинители алергичен ринит

Изображение: freepik.com

Ринитът обикновено се причинява от различни алергени от околната среда. Постоянната експозиция на дадени алергени, както и данни за фамилност допринасят за развитието на алергичен ринит. Въпреки това, са проведени множество проучвания в тази насока, които показват, че израстването с домашни животни през първите години от живота може да намали риска от развитие на алергии. Някои от най-честите причинители на заболяването са:

  • Полени - поленът на дърветата и цветята се срещат по-често през пролетта. Докато тревите и плевелите произвеждат повече прашец през лятото и есента. Поради тази причина се наблюдава различна сезонна проява на алергиите. Това може да бъде ориентиращо при конкретизирането на алергените.
  • Домашни животни - много от хората проявяват свръхчувствителност към пърхот или слюнка на домашни любимци, най-често кучета и котки.
  • Акари в домашен прах

Патогенеза и патофизиология

Клинично и патологично алергичният ринит се разделя на два основни вида:

  • Сезонен ринит - сезонните алергии обикновено се проявяват през пролетния или есенния сезон и обикновено са отговор на някои външни алергени, най-често полени. Характерна за тях е острата проява на симптомите, като при изследване на носната лигавица тя е с данни за възпаление - силно зачервяване, оток и хиперемия.
  • Постоянен ринит - постоянният ринит е все още познат като многогодишен и обикновено се причинява от вътрешни алергени като акарите в домашния прах или домашни любимци. Много често пациентите с постоянен ринит трудно се поддават на лечение и симптомите силно повлияват качеството им на живот. Затова при такива пациенти е важно избягването, на какъвто и да е контакт с потенциалните алергени, причинители на състоянието. Когато ринитът е постоянен, отново при обостряне на състоянието могат да се наблюдават възпалителните промени в лигавицата. Но освен това, при някои се наблюдава и известна атрофия на носната лигавица.

Симптоми

Симптоми сенна хрема

Изображение: freepik.com

Клиничното протичане на алергичен ринит, неуточнен е доста характерно. Обикновено симптомите се появяват мигновено след експозиция или контакт с даден алерген. Повечето от симптомите са неспецифични и могат да се проявят при множество други състояния. Важна и характерна особеност за алергичен ринит е липсата на фебрилитет. Ако пациент е със съмнение за сенна хрема, но е с висока температура, то най-вероятно ринитът е причинен от инфекциозни агенти. Сред най-честите симптоми при алергичен ринит са:

  • Хрема
  • Кихане
  • Запушен нос
  • Кашлица
  • Сърбеж в носа
  • Конюнктивит
  • Умора
  • Главоболие
  • Сърбеж по кожата

Диагноза

Обикновено самите алергични прояви не са животозастрашаващи, особено когато е засегната единствено носната кухина. Въпреки това, постоянният алергичен ринит може сериозно да наруши качеството на живот на пациентите. Затова, при съмнение за алергичен ринит, неуточнен е нужна консултация с алерголог, което е най-ефективният метод за правилно диагностициране и облекчение на симптомите.

Първоначално лекарят ще търси анамнестични данни за някои от рисковите фактори, работна среда и пр. Също така, от особено значение е медицинската история за честотата и тежестта на симптомите. За доказване на реакция на свръхчувствителност към някои от известните алергени обикновено в медицинската практика се прилагат няколко основни метода. Те са рутинни и не представляват особена трудност за изпълнение.

Кожен алергологичен тест

  • Тест чрез убождане или надраскване на кожата - този метод е познат като скарификационна проба, при която малко количество от възможен алерген се набожда или надрасква в кожата. Това е най-често срещаният метод на изследване за наличие на алергична реакция. Той е удобен, тъй като резултатите са известни в рамките на 30 минути. Ако изследването е положително на мястото на надраскването се наблюдава силно зачервяване на кожата.
  • Интрадермален тест - малко количество от възможния алерген се инжектира подкожно с помощта на тънка игла. Мястото на инжектирането се проверява след 20 минути, като се отчита пробата. Този тест е по-чувствителен, спрямо скарификационната проба.

Кръвен алергологичен тест

Кръвен алергологичен тест

При взимането на венозна кръв, в нея се изследват стойностите на еозинофилни гранулоцити, както и имуноглобулин Е, които са специфични кръвни маркери за алергични реакции. В повечето случаи при алергичен ринит се наблюдава повишаване на тези стойности.

Диференциална диагноза

Диференциалната диагноза на алергичен ринит не е толкова широка и основно обхваща други възпалителни състояния на носната кухина и нейните структури. Някои от тях са:

  • Остър и хроничен синузит
  • Вазомоторен ринит (неалергичен)
  • Анатомични вариации в структурата на носната кухина

Лечение

Много алергени, предизвикващи алергичен ринит, се пренасят във въздуха, така че не винаги могат да бъдат избегнати. За справяне с наличните симптоми алерголозите могат да препоръчат различни лекарствени средства, които се предлагат в различни форми - орални таблетки, сиропи, назални спрейове и капки за очи. Някои от лекарствата могат да имат странични ефекти, затова е важно спазването на предписанието на лекаря. Сред най-често употребяваните Лечение алергичен ринитмедикаменти при сенна хрема са:

  • Физиологичен разтвор за нос
  • Назални деконгестанти
  • Антихистамини
  • Кортикостероиди
  • Капки за очи

Превенция

Единственият сигурен метод за намаляване на изявените симптоми е чрез избягване на контакта с потенциални алергени. В тази насока основни превантивни мерки се посочват:

  • Прекарване на повече време на закрито, когато е сезонът на полените
  • Носене на слънчеви очила, за да се сведе до минимум количеството на попаднали в очите алергени
  • Често почистване на дома за избягване на акарите в домашния прах
  • Избягването на докосване и търкане на очите, което би ги раздразнило и влошило симптомите
  • Избягване на контакт с домашни любимци, както и измиване на ръцете при такъв

Прогноза

Алергичен ринит, неуточнен обикновено е сред леко протичащите заболявания, при които няма риск за пациента. От особено значение за прогнозата на заболяването е конкретизирането на алергените, към които пациентът проявява свръхчувствителност. Именно избягването на алергените е най-добрата превантивна мярка, която води до намаляване на симптоматиката. Ако се касае за постоянен алергичен ринит, по-тежко протичащата форма на заболяването, трябва да се направят допълнителни изследвания (назална ендоскопия) за наличие на анатомични вариации в структурата на носната кухина.

Заглавно изображние: freepik.com

3.9/5 13 оценки

Симптоми и признаци при Алергичен ринит, неуточнен МКБ J30.4

  • Главоболие
  • Кашлица
  • Хрема
  • Сълзене на очите
  • Зачервяване на очите
  • Кихане
Всички

Лечение на Алергичен ринит, неуточнен МКБ J30.4

  • Антихистамини
  • Биологична терапия: имунотерапия
  • Деконгестанти
  • Капки за очи
  • Кортикостероиди
  • Локални кортикостероиди
Всички

Изследвания и тестове при Алергичен ринит, неуточнен МКБ J30.4

  • Алергологични тестове
  • Пълна кръвна картина (ПКК)
  • Физикално изследване

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ ЧЕРЕН КИМИОН 100 мл
21.00лв.

БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ ЧЕРЕН КИМИОН 100 мл

ДИМИСТА назал спрей 137 / 50 мкг 23 г
41.00лв.

ДИМИСТА назал спрей 137 / 50 мкг 23 г

ТАЛЕРТ сироп 10 мг / 10 мл 120 мл СОФАРМА
7.76лв.

ТАЛЕРТ сироп 10 мг / 10 мл 120 мл СОФАРМА

АВАМИС назален спрей 27.5 мкг. / 120 дози
22.00лв.

АВАМИС назален спрей 27.5 мкг. / 120 дози

БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ ЧЕРЕН КИМИОН 500 мл.
80.40лв.

БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ ЧЕРЕН КИМИОН 500 мл.

ДЕСИБЕЛ таблетки 5 мг * 20 НОБЕЛ
6.11лв.

ДЕСИБЕЛ таблетки 5 мг * 20 НОБЕЛ

ОЛИНТ ХИДРА спрей 0.1 % 10 мл.
9.90лв.

ОЛИНТ ХИДРА спрей 0.1 % 10 мл.

ИБУПРОМ СИНУС таблетки * 12
9.54лв.

ИБУПРОМ СИНУС таблетки * 12

КЕТОТИФЕН сироп 125 мл  СОФАРМА
3.60лв.

КЕТОТИФЕН сироп 125 мл СОФАРМА

БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ ЧЕРЕН КИМИОН 1000 мл
109.00лв.

БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ ЧЕРЕН КИМИОН 1000 мл

Безплатна доставка за България!
ДЕСИБЕЛ сироп 2.5 мг / 5 мл 150 мл НОБЕЛ
6.11лв.

ДЕСИБЕЛ сироп 2.5 мг / 5 мл 150 мл НОБЕЛ

СУОНСЪН ОЧАНКА капсули 430 мг * 100 SW505
26.00лв.

СУОНСЪН ОЧАНКА капсули 430 мг * 100 SW505

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Allergic_rhinitis
https://acaai.org/allergies/types/hay-fever-rhinitis
https://www.healthline.com/health/allergic-rhinitis
https://www.nhs.uk/conditions/allergic-rhinitis/treatment/
https://emedicine.medscape.com/article/134825-overview

Коментари към Алергичен ринит, неуточнен МКБ J30.4

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Алергичен ринит, неуточнен МКБ J30.4
    www.framar.bg 
    на 25 January 2021 в 04:09
    Коментирайте "Алергичен ринит, неуточнен МКБ J30.4"

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах