Бабасу

Бабасу (Attalea speciosa, Orbignya oleifera, Babassu) е вид палма, принадлежаща съответно към семейство Arecaceae (Palmaceae, Палми). Бабасу се нарича и маслото, извлечено от ядката в плода на палмовото дърво бабасу. Бабасу е изключително важно многофункционално дърво, произвеждащо храна, лекарства и широка гама от други материали за местното население. Освен това е много важна култура за производство на масло в Южна Америка. Всяка една суровина се добива много широко от диви и полууправлявани растения, както и от отглеждани. Ядките се освобождават от твърдите ендокарпи за извличане на масло за използване в готвенето. Маслото от бабасу също е съставка в някои балсами за коса и лосиони за тяло, докато тортата се продава като стръв за капани за скариди. Твърдата дървена обвивка, която заобикаля ядките, е отлично гориво. Листата се използват за слама и за направата на постелки и кошници.
Това е отличен пионерски вид за възстановяване на местни гори и създаване на горски градини и често се засажда в рамките на местния ареал като декорация по улици и паркове. Палмата може да живее до 200 години и дава плод за първи път след 8-10 години.
Устройство на бабасу
Бабасу е изправена, многогодишна, вечнозелена палма, достигаща височина от 15 до 30 метра. Стволът й е тънък, ограден с белези от листа, широк 20-50 см в диаметър. Плътна заоблена корона с диаметър 8 м се формира от 15-20 огромни листа с дължина до 9 м. Върховете на листата са извити надолу и често усукани. Дръжката им е с дължина до 1,5-2 метра, а листата носят 150 или повече, от 30 до 70 см дълги и 3-4 см широки, тъмнозелени, прости сгънати листчета.
Изображение: Marcelo Cavallari, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Attalea speciosa носи 2-4 съцветия с белезникави или жълтеникави цветя. Съцветивта са мъжки, женски или смесени. Мъжките съцветия имат до 400 странични клона, всеки с по 15-100 цветя. Мъжките цветя са белезникаво-жълтеникави, имат 12-24 тичинки с усукани прашници. Женските съцветия носят женски и стерилни мъжки цветя. Двуполите съцветия имат малко повече странични разклонения, като всяко носи едно до две (по-рядко три) женски цветя и едно до няколко мъжки цветя, които често не се развиват напълно. Гроздовете са дълги 1 м, тежат 40-90 кг и дават 250 до 600 плода два пъти годишно.
Плодовете са продълговати ядки (8-15 см дълги х 5-9 см широки), съдържащи 3-8-11 семена, заобиколени от месеста пулпа и твърда дървесна обвивка, подобна на кокосовата черупка. Те тежат около 80-250 грама. Семената им са сплескани, елипсовидни, с дължина 2-5 см и дебелина 1-2 см. Отделните ядра тежат около 3-9 грама. Те имат мазен, бял ендосперм, който съдържа около 60-70% мазнини и около 7% протеини. Семената представляват около 6-10% от теглото на плода.
Основните опрашители са бръмбари (Mystrops, лъскави бръмбари Nitidulidae), (Phyllotrox, Curculionoidea) и пчели (Trigona). В откритата провинция палмата също се опрашва от вятъра. Разпределението на семената се случва от маймуни капуцини, червени катерици, гризачи, глигани, пекарии (Pekaris), папагали и др.
Разпространение на бабасу
Бабасу е родена в Бразилия, Гвиана, Суринам и Боливия; тропическите гори на Амазонка в Южна Америка. Сега е широко разпространена в Мексико. Обикновено се среща в тропически влажен климат, по протежение на реки и дъна на долини. Оптималните условия за растеж са 1200-1700 мм годишни валежи и 25°C-30°C средни дневни температури, с много слънце на добре дренирани плодородни почви. Бабасу не е толерантна към преовлажняване и наводнения, но може да издържи на кратки периоди на обилни валежи.
Изображение: Nicolás Caballero Rau, CC BY-SA 2.0 DE, via Wikimedia Commons
На пасищата бабасу осигурява сянка на говедата и увеличава задържането на влага и съдържанието на органични вещества в почвите. При ниска плътност (по-малко от 100 дървета/хектар) и при редовна резитба и изгаряне на листата на бабасу (на всеки 4 години), тя подобрява състоянието на хранителните вещества в почвата, повишава рН на почвата и освобождава място за съчетаеми култури. Babassu също е показател за плодородни почви.
Излагането на слънце насърчава растежа на палмата, като тя може да се превърне в плевел при определени условия. Това е агресивен конкурент, който е трудно да се контролира, тъй като апикалната му меристема остава под земята няколко години след появата на листата. Често е необходим механичен контрол (отстраняване на плодове, изкореняване). Треви като Brachiaria brizantha могат да имат потискащ ефект върху развитието на младите растения бабасу.
Тази величествена палма доминира в някои ландшафти, особено в източната и южната част на Амазония. Babaçu, както е известна палмата в Бразилия, е добре адаптиран към пожари, тъй като когато поникнат семена, зараждащото стъбло първо расте надолу, преди да излезе на повърхността на почвата. Палмата бабасу се счита за плевел в пасищните райони на Серадо, Бразилия.
Използваема част на бабасу
Това растение има търговска стойност, тъй като от семената му се получава ядливо масло, наречено масло бабасу, което се използва в почистващи препарати и продукти за грижа за кожата. Плодът се използва за производство на продукти като лекарства, козметични средства и напитки. Традиционните общности в региона Maranhão произвеждат брашно от плодовете и това се комерсиализира като хранителна добавка. Листата се използват за осигуряване на слама за къщи и могат да бъдат вплетени в постелки за изграждане на стени на същите. Стъблата се използват за дървен материал.
Изображение: GRIPS, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Химичен състав на бабасу
Основни вещества в палмата
- етерично масло;
- лауринова киселина;
- мастни киселини.
Лечебни свойства и приложение на бабасу
Свойства и действие на бабасу
- мощни хидратиращи свойства;
- антимикробен ефект;
- запазва влагата в кожата като я прави мека и еластична, изравнява релефа, бързо попива;
- не оставя мазни петна, и не запушва порите;
- маслото предотвратява образуването на бръчки;
- влиза в състава на средствата за суха и чупеща се коса и за нокти.
Начин на употреба
- в медицината;
- в козметиката.
Интересно за бабасу
През февруари 2008 г. палмовото масло бабасу е използвано в смес с кокосово масло и реактивно гориво за задвижване на един двигател на боинг 747 по време на полетен тест. Смята се, че е по-малко екологично от биогоривото, произведено от завод Jatropha, което Air New Zealand тества през декември 2008 г. Това е така, защото бабасу расте в гористи райони, които изискват обезлесяване, а не в сухи земи и земи с незначителна употреба.
Изображение: Marcelo Cavallari, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Babassu започва да дава добив след 8 години и достига пълно производство в рамките на 15-20 години. Добивът на ядки варира от 20 kg/ha в диви насаждения и до 1500 kg/ha в опитни станции. Един тон плодове дава 10% ядки, съдържащи 60-70% масло. В Бразилия зрелите плодове започват да падат между август и ноември, като това продължава докато сезонът на дъждовете започне през януари и февруари.
Babassu се отглежда предимно заради маслото си, което е подобно на кокосовото масло и се използва за направата на маргарин, сапуни, детергенти и масло за лампи. То не гранясва лесно. Екстракцията на масло води до получаване на материал, съдържащ 15-25% протеин (в зависимост от съдържанието на черупката), който е ценен фураж. Месото от зряла плодова плът се използва за приготвяне на нишесте и етанол. Черупките се използват за гориво или за производство на въглища. Листата на бабасу се използват за слама и кошничарство или като фураж.
Плодовете и листата му са един от основните материали, използвани от занаятчиите от Tocantins (Бразилия) за производството на различни продукти, много популярни сред туристите.
Заглавно изображение: Marcelo Cavallari, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЗАРАНА PREGNANCY РЕГЕНЕРИРАЩО МАСЛО ЗА БРЕМЕННИ ПРОТИВ СТРИИ 200 мл
НовЗАРАНА PREGNANCY РЕГЕНЕРИРАЩО МАСЛО ЗА БРЕМЕННИ ПРОТИВ СТРИИ 300 мл
Безплатна доставка за България!ДУС НАТЮР ШАМПОАН И ДУШ ГЕЛ С ИЛАНГ - ИЛАНГ 1 л
Е ЛЕК НАТУРАЛНО СУХО МАСЛО ЗА ЕСТЕСТВЕН ТЕН 100 мл
НовЗАРАНА RECOVERY ДЪЛБОКО РЕГЕНЕРИРАЩО МАСЛО ПРОТИВ СТРИИ 200 мл
НовЗАРАНА RECOVERY ДЪЛБОКО РЕГЕНЕРИРАЩО МАСЛО ПРОТИВ СТРИИ 300 мл
НовБиблиография
https://www.lesielle.com/int/en/orbignya-oleifera-seed-oil-193
https://www.paulaschoice.com/ingredient-dictionary/plant-extracts/orbignya-oleifera.html
https://www.cosmeticsinfo.org/ingredient/orbignya-oleifera-seed-oil-and-babassu-acid
https://riorosa.co.uk/blogs/ingredients/babassu-oil-orbignya-oleifera
https://en.wikipedia.org/wiki/Attalea_speciosa
https://cosmeticsinfo.org/ingredient/orbignya-oleifera-seed-oil
https://www.lesielle.com/us/orbignya-oleifera-seed-oil-193
https://www.feedipedia.org/node/30
https://www.researchgate.net/publication/300009235_Attalea_speciosa
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Attalea+speciosa
https://www.hisour.com/attalea-speciosa-40911/
https://www.palmpedia.net/wiki/Attalea_speciosa
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
- Клон Комелиниди (Commelinids)
- Разред Arecales
- Сем. Arecaceae (Palmaceae, Палми)
- Червена мъртва коприва
- 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
- Възстановяване след паднал нокът
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Домашни средства за заздравяване на ноктите
- Пърхот - причини и домашни рецепти за лечение
- д-р Иванка Маркова Баева
- Естествени средства срещу побеляването на косата
- Лук за борба с косопада и бърз растеж на косата
- Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
Коментари към Бабасу