Иглолистна хуперзия
Иглолистна хуперзия (Huperzia selago) представлява вечнозелено, многогодишно, васкуларно растение, северен мъх, от семейство Lycopodiaceae. Има циркумполярно разпространение в умерените и бореалните региони в двете полукълба.
Устройство на иглолистна хуперзия
Изображение: MurielBendel, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Иглолистната хуперзия има гъсти, облистени стъбла, 5-10 до 30 см високи и слабо развита коренова система. Развива се под формата на плътни туфи, с плосък връх. Всяка една туфа се увеличава на година с 1-4 см. Възрастта им може да надхвърли 100 години. Листата (филоиди) са многостранни, до 1 мм широки, тъмнозелени, ланцетни или линейно-ланцетни, остри, кожести, твърди, спирално разположени по стъблото. Те носят спорангиите (телата, произвеждащи спори) в пазвите си. Спорите не образуват кочани. Спороносителите са кръгли, развиват се в средния и горния листен ръб - трудно се разпознават, тъй като не се различават от вегетативните листа по форма, размер и цвят. Спорите узряват през юли-август, но това зависи пряко от климатичната зона. Гаметофитите са двуполови, поддържат множество антеридии и архегонии.
Huperzia selago е много подобна на H. appresa и двата вида са много трудни за разделяне. H. apressa има по-малки, по-ориентирани нагоре листа и детерминирани стъбла (т.е. цялото стъбло умира и пожълтява). H. selago има по-големи, по-разперени или извити листа и недетерминирани стъбла.
Разпространение на иглолистна хуперзия
Изображение: Bernd Haynold, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Този вид мъх се среща в северните части на Северна Америка, Европа и Азия. Расте в пясъчни ями, влажни скали, канавки, край бреговете на езера и в иглолистни блата. В Европа ареалът му се простира от Шпицберген до планините на Северна Испания и Италия и от Британските острови на изток през Централна Азия до полуостров Камчатка, Япония, Алеутските острови, Северна Америка, Гренландия и Исландия. В североизточната част на Съединените щати се среща в бореални местообитания, но не и в алпийски зони.
Използваема част на иглолистна хуперзия
За лечебни цели се използва надземната част на растението. Тя се събира през август-септември, след периода на спороносене. Отрежете както зелените, така и пожълтелите леторасти. В никакъв случай не ги изкоренявайте, защото кореновата система се регенерира дълго време.
Набраните растения се сушат в добре проветриво помещение, като се разстилат върху плат или фина мрежа, а може и в сушилни с форсирана температура не по-висока от 50°С. Съхранявайте билката в хартиени торби, далеч от други билки и лекарства. Може да се съхранява до 3 години.
Химичен състав на иглолистна хуперзия
Изображение: Huperzia selago (Fir Clubmoss) by Graeme Smith, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Иглолистната хуперзия съдържа голямо количество алкалоиди (ликоподин, никотин, анотинин, клаватин, псевдоселагин, акрифолин клаватоксин, селагин, селагонен, сератидин, хуперазин и др.), флавоноиди, смоли, слузни вещества, гликозиди, протеинови и пектинови съединения, десетки сератани -тип тритерпенови съединения; органични киселини и мастни киселини, които се състоят от глицериди на олеинова, палмитинова и други киселини.
В отварата от нея е открито несъхнещо масло на базата на триглицериди на олеинова киселина, стеаринова киселина, палмитинова киселина, арахинова киселина.
Лечебни свойства и приложение на иглолистна хуперзия
При прием на растението под формата на отвара, могат да се наблюдават изпотяване, диария, конвулсии, замаяност, нарушения на говора; когато се използва заедно с алкохол, се появява и повръщане. Често се прилага за лечение на алкохолизъм. Индианците, от горната част на Танана, използвали цялото растение под формата на лапа, прилагана върху главата срещу главоболие.
Свойства на иглолистна хуперзия
- слабително;
- диуретично;
- противовъзпалително;
- антихелминтно;
- противотуморно.
Това растение се използва в комплексна терапия срещу белодробна туберкулоза, заболявания на отделителната система, неврастения, глаукома, конвулсии, метаболитни нарушения, цистит, тумори.
Външно приложено лекува конюнктивити, плешивост, различни кожни заболявания - дерматити, екземи, псориазис и др.
Болест на Алцхаймер и иглолистна хуперзия
Изображение: wikimedia.org
Болестта на Алцхаймер (AD), която е свързана с нервна дегенерация, е най-популярната форма на загуба на паметта. Патогенезата на AD не е напълно изяснена и няма терапии за това заболяване. Някои лекарства са били използвани в клинични приложения за предотвратяване и лечение на AD, но те имат значителни нежелани реакции. Следователно има нужда от разработване на лечение за AD. Традиционната медицина е използвала много лечебни растения за облекчаване на симптомите на AD. Лечебните растения могат да намалят невродегенеративните разстройства с по-малко странични ефекти от химическите лекарства и те са обещаващи кандидати за лечение на AD. Предоставена е информация за химичния състав и биоактивността на някои лечебни растения от вида Huperzia, като Huperzia saururus, Huperzia selago, Huperzia phlegmaria, Huperzia fargesii, Huperzia serrata, Huperzia reflexa и Huperzia quadrifariata, които се използват за лечение на AD. Установено е, че основните биоактивни съединения на вида Huperzia са алкалоиди, които са показали значителни ефекти върху предотвратяването на развитието на AD. Те са нови обещаващи съединения срещу AD поради тяхната антиоксидантна, противовъзпалителна и инхибиторна активност на ацетилхолинестераза в нервната система. В заключение видовете Huperzia са потенциален източник, съдържащ различни фармацевтични съединения за лечение на AD.
Внимание!
Трябва да знаете, че отварите от иглолистна хуперзия са много отровни. Отвара или концентрат, когато се използва неправилно, причинява повръщане, спадане на кръвното налягане, аритмия, изпотяване, диария, нарушения на говора, нарушения на дишането и много други сериозни проблеми.
Това растение трябва да се използва само под наблюдението и контрола на специалист, който би помогнал за предотвратяване на предозиран прием или последствията от такъв.
Билката не трябва да се използва при психични заболявания, исхемична болест, хемороидални кръвоизливи, мозъчни заболявания, сърдечни заболявания, атеросклероза, чернодробни заболявания, пневмосклероза, аортна аневризма, коронарна недостатъчност, диабет, бронхиална астма, епилепсия, язва на стомаха и дванадесетопръстника, бъбречни заболявания, възраст след 60 години и деца до 18 години, бременност, кърмене и други!
Отравяне с иглолистна хуперзия
Изображение: Evgeniy Smirnov, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
При отравяне ще настъпи тежко физическо състояние, с многократно повръщане (5-8 пъти), повишено слюноотделяне, повишено изпотяване, ще започне фибрилация на сърдечния мускул, ще се понижи артериалното кръвно налягане и ще започне аритмия.
Първоначално е необходимо да се премахне отровата от тялото и да се намали способността й на абсорбция. За целта е необходимо да се изпие голямо количество леко подсолена вода (4-5 чаши) и да се предизвика повръщане. Активният въглен се използва за намаляване на абсорбцията на отровата. За предпочитане е да се направи почистваща клизма.
Желателно е възможно най-бързо отровеният да бъде предаден в ръцете на медици, за да му бъде осигурена пълноценна грижа.
Заглавно изображение: Daniel Ballmer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Huperzia_selago
https://www.maine.gov/dacf/mnap/features/hupsel.htm
https://nature.ca/aaflora/data/www/ptlyhu.htm
https://www.inaturalist.org/taxa/119147-Huperzia-selago
https://www.agfonds.lv/herbs/herbs-e-f/fir-clubmoss-huperzia-selago-l/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31778363/
https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/huperzia
Коментари към Иглолистна хуперзия