Скутелария, Американски шлемник
Скутелария, Американски шлемник (Scutellaria lateriflora) е многогодишно тревисто растение, което е представител на семейство Устноцветни (Lamiaceae). Наименованието на билката произлиза от шлемоподобната форма на листата.
Устройство на скутелария
Изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Височината на билката достига от 15 до 20 сантиметра. Корените са многоглави, с дължина до 30 cm, те са плътни и месести, с малки странични прорастъци. Външната повърхност на корена има сив или светлокафяв цвят. Надлъжно коренищата притежават зигзагообразни гънки. Листата могат да бъдат яйцевидно- или линейно-ланцетни. Дължината им е около 3 сантиметра, в основата си са закръглени. Разположението им е симетрично. Цветчетата са едноцветни или двуцветни. Багрите им са разнообразни - бяло, лилаво и розово. Най-широко разпространен e видът с лилавите венчелистчета. Периодът на цъфтежа е от май до юли.
Разпространение на скутелария
За родина на скутеларията се смята САЩ. Билката първоначално е открита в Ню Йорк, Западна Вирджиния и на юг до Южна Каролина, Алабама и Мисури. Среща се в гъсти гори и предпочита влажни сенчести места. Американският шлемник вирее върху неутрални и варовити почви.
Използваема част на скутелария
С лечебни цели се употребяват листата и цветовете на билката. Събират се след цъфтежа и се подлагат на сушене.
Химичен състав на скутелария
Основната химична съставка на скутеларията е флавоноида байкалин. Други съединения, съдържащи се в стъблата и корените на билката са вагонин, ороксилин А, 5,6,7-трихидрокси-2'-метоксифлавон. Флавоноидите се намират в цялото растение, но са по-концентрирани в листата и се установява, че концентрациите леко се понижават с узряването на растението. Други компоненти, участващи в химичния състав на скутеларията са: иридол, сескитерпен, танини, горчиви вещества, етерично масло, смола, желязо, силиций, калций, магнезий и лигнин. Известно е, че сухият лист съдържа около 50 милиграма флавоноид на грам.
Лечебни свойства и приложение на скутелария
Изображение: DMTrott, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
В нетрадиционната медицина листата от скутелария се употребяват за приготвяне на чай и лечебен тоник. В миналото чероките и други северноамерикански племена са използвали отвари от билката при диария, болки в бъбреците, следродилни и менструални болки. През 18-ти век американският шлемник е бил много популярен, тъй като хората са го смятали за ефикасен лек срещу бяс. В края на 19-ти век лекарите започват да препоръчват скутеларията при нервни състояния и тремор. Лечителите редовно прилагали билката при конвулсии, делириум тременс, интермитентна треска, невралгия, тремор и хорея. В наши дни американският шлемник е високо ценен и се прилага успешно в съвременното билколечение.
Екстрактът от скутелария е включен в американската фармакопея през 1860 година. Традиционното лекарствено приложение на билката е в доза 0,25-12 грама изсушени въздушни части на билката, за облекчаване на нервност, безсъние и менструална болка. В края на осемдесетте години на 20-ти век са регистрирани на няколко случая на хепатотоксичност, причинени от американски шлемник.
Лечебни свойства на американски шлемник
- болкоуспокояващо;
- седативно;
- антипиретично;
- противовъзпалително - високото съдържание на фенолни съединения и флавони, стимулира притока на кръв към кожата и ускоряват заздравителния процес при наранявания, като едновременно с това предотвратяват развитието на възпалителни процеси;
- антиоксидантно;
- антихипертензивно - билката ефективно снижава нивата на холестерола в кръвта. Това предотвратява натрупването на атеросклеротични плаки по стените на кръвоносните съдове;
- кардиотонично;
- диуретично;
- подобрява мозъчната функция;
- вазодилатиращо (разширяващо кръвоносните съдове);
- регулира нивата на кръвната глюкоза;
- противораково.
Заболявания и състояния, при които се прилага американски шлемник
- стрес - билката осигурява баланс на хормоните в тялото. Фенолните съединения стимулират освобождаването на ендорфини и подобряват настроението;
- безсъние;
- тревожност;
- хипертония;
- тремор;
- епилепсия;
- менструални нарушения;
- менструални болки;
- диабет.
Внимание!
За момента няма достатъчно научни доказателства, които да гарантират безопасността на скутеларията. Билката не бива да бъде приемана от лица, страдащи от хипотония (ниско кръвно налягане). Не се препоръчва използването на скутелария от бременни жени и кърмачки!
Заглавно изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
Библиография
https://www.drugs.com/npc/scullcap.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Scutellaria_lateriflora
https://www.nativeremedies.com/ingredients/skullcap-calms-the-nervous-system.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Scutellaria_lateriflora
https://liftmode.com/blog/skullcap-side-effects/
https://draxe.com/skullcap/
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Lamiales
- Сем. Lamiaceae (Устноцветни)
- Какво лекува английската сол
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
- Домашни средства и самопомощ при панически атаки
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Подобряване на психичното здраве: добавки и хранене
- Седативни лекарства
- Лечение със сертралин
- Пароксетин
- Флуоксетин
Коментари към Скутелария, Американски шлемник