Юлибрисинова албиция, Копринено дърво
Юлибрисинова албиция (Albizia julibrissin) представлява дървесен растителен вид, който е представител на семейство Бобови (Fabaceae). Растението се среща още с името копринено дърво. В Азия Юлибрисиновата албиция е наричана „спящо“ или „сънливо“ дърво, тъй като вечер листата се затварят. Родът на този вид растения се свързва с името на италиански благородник - Филипо Албици, който е представил за първи път дървото в средата на 18-ти век. Самата дума „julibrissin“ произлиза от персийски език и означава "коприна".
Устройство на юлибрисинова албиция
Изображение: Taylo33p, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Албицията е широколистен дървесен вид, чиято височина достига от 5 до 6 метра. Короната се състои от равнинни и изпъкнали клони. Кората на коприненото дърво е лъскава и сиво-зелена на цвят. Съцветията имат формата на метлици. Цветчетата са мъхести и силно ароматни и привличат пчели и пеперуди, поради което албицията е високо ценено медоносно растение. Баграта на венчелистчетата може да варира от бледорозово до наситеночервено. Цъфтежът е от май до септември.
Листата на спящото дърво са тъмнозелени, двойноперести, разположени симетрично с дължина около 35 сантиметра. През тъмната част от денонощието те се свиват по двойки по дължината на средната жилка. Плодовете представляват плоски кафяви шушулки, които са пълни със семена. Дължината на плода достига от 10 до 20 сантиметра.
Разпространение на юлибрисинова албиция
Растителният вид произхожда от Югоизточна Азия, но е широко разпространен в Иран, Китай, Япония. Коприненото дърво се култивира във всички части на САЩ. В България албицията може да срещне в южните райони и по черноморието, където климатът е благоприятен за отглеждането му. Дървото вирее на влагопропускливи и глинести почви.
Химичен състав на юлибрисинова албиция
Изображение: Charles J. Sharp , CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
В химичния състав на юлибрисиновата албиция са открити сапонини, терпени, алкалоиди и флавоноиди. В този растителен вид са идентифицирани и някои биоактивни съединения като тритерпеноидните сапонини - юлиброзид 29 (J29), юлиброзид 30 (J30), юлиброзид 31 (J31). Макроциклични алкалоиди (budmunchiamines A, B и C), хиперозид, кверцитин, изокверцитин, албитоцин, бета-ситостерол, амирин, 3,4,7-трихидроксифлавон, спинастилгликозид, мацееринова киселина, лактон, метилов естер, акациселина и лактон. Съдържанието на свободни мастни киселини в маслото от албиция е 2.54% е по-голямо от това на соевото масло - 0.86%. Основните мастни киселини в масло от семена са линолова киселина (58,58%), палмитинова киселина (13,86%) и олеинова киселина (10,47%). Стойността на осапунване на маслото е висока, поради което се прилага с промишлени цели за производство на течни сапуни и шампоани. Масленият продукт от юлибрисинова албиция още е богат източник на каротин, който се използва в производството на фотозащитни кремове.
Лечебни свойства и приложение на юлибрисинова албиция
Билката притежава много благоприятстващи върху здравословното състояние на организма свойства. В билколечението едно от най-честите приложения на албицията е при депресивни състояния. Коприненото дърво е познато още като „билка на щастието“, поради благотворното й действие при състояния на депресия, тревожност и безсъние.
Изображение: Agnieszka Kwiecie?, Nova, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
В традиционната китайска медицина албицията се описва като нетоксична със сладко-горчив аромат, която въздейства върху сърцето и черния дроб. Китайските древни лечители описват положителното действие на юлибрисиновата албиция върху работата на сърцето, функцията на слезката, черния дроб и стомаха, кръвообращението, облекчава болки от различен произход и ускоряващо заздравителния процес при костни фрактури.
Активните съставки в коприненото дърво - албитоцин, бета-ситостерол, амирин, 3,4,7-трихидроксифлавон, спинастилгликозид, мацееринова киселина, лактон, метилов естер, акациселина и лактон, кверцитин и изокверцитин, флавоноиди и гликозиди обуславят седативните ефекти на екстракта от билката.
Лечебни свойства на юлибрисинова албиция
- седативно - фармакоепидемиологично проучване през 2002 година установява, че коприненото дърво е най-често предписваното билково лекарство в китайската традиционна медицина при състояния психоемоционален дистрес. Изследвания, извършени върху плъхове сочат, че екстрактът от билката оказва влияние върху серотонинергичната нервна система, като особено влияние има върху рецепторите на 5-хидрокситриптамин 1А. 13, 35. Албицията значително понижава нивата на моноаминовите мозъчни невротрансмитери, в резултат на което намалява нивата на отделените стресови хормони;
- антиоксидантно - екстрактът от листата на албиция притежава антиоксидантни свойства, които подпомагат при кожни обриви, рани, акне, псориазис. Той предотвратява появата на белези в тези области и действа успокоително;
- противовъзпалително;
- аналгетично;
- противотуморно - антитуморната активност на растението е свързана с юлиброзидите (J1, J2 и J3) в състава му. Доказано е, че те са ефективни срещу хормон-зависимите ракови клетки в млечната жлеза, простата и маточната шийка. 100 mcg / mL екстракт от корен на албиция показва цитотоксична активност срещу хепатокарциномни клетки;
- регулира нивата на холестерол в кръвта;
- подобрява здравословното състояние на кожата.
Заболявания и състояния, при които се употребява юлибрисинова албиция
- хронична депресия;
- тревожност;
- безсъние;
- артрит;
- фрактури на костите;
- кожни инфекции;
- алергични респираторни нарушения.
Изображение: Plant Image Library from Boston, USA, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Юлибрисиновата албиция намира приложение във флоралната декорация
Често се засажда в паркове и градини като декоративно растение, заради ароматните си и красисиви цветове. Интересно е отглеждането и оформянето на коприненото дърво под формата на бонсай.
Начин на употреба
Билката може да се консумира под формата на течен екстракт, капсули, прах, чай и тинктура.
Внимание!
Дозирането на албиция зависи от различни фактори като възраст, пол и общо здравословно състояние на организма. Няма достатъчно научна информация, която да доказва пълната безопасност на растението при приемането му във високи дози. Не се препоръчва приемът на албиция от бременни и кърмачки, поради недостатъчната информация.
Коприненото дърво оказва влияние върху централната нервна система. Възможни са взаимодействия на билката с анестетични лекарствени средства. Не се препоръчва използването на билката преди оперативни интервенции.
Заглавно изображение: Famartin, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ДЮКРЕ ДЕНСИЕЙДЖ УПЛЪТНЯВАЩ БАЛСАМ 200 мл
МАНУКА ДОКТОР АПИНУРИШ ЕЙДЖ ДИФАИНГ НОЩНА МАСКА ЗА ЛИЦЕ 50 мл
ДЮКРЕ ДЕНСИЕЙДЖ УПЛЪТНЯВАЩ ШАМПОАН 200 мл
СОРИА НАТУРАЛ ЕКСТРАКТ ОТ ПАСИФЛОРА 50 мл
ПЮРВИТАЛ МЕНТАЛ ХЕЛТ капсули * 60
ЕРОТЕРА капсули * 30
Библиография
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1451/albizia
http://www.chineseherbshealing.com/albizia-julibrissin-flower/
https://www.drugs.com/npp/mimosa.html,
https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/albizia.html
https://gobotany.newenglandwild.org/
https://herbpathy.com/
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Fabales
- Сем. Fabaceae (Leguminosae, Бобови)
- Защо се будите по едно и също време всяка вечер
- Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Ужасяващият съветски експеримент, при който група хора прекарват 15 дни без сън
- Седативни лекарства
- Флуоксетин
- 5-хидрокситриптофан
- Лечение със сертралин
- Индрише
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
Коментари към Юлибрисинова албиция, Копринено дърво
Вера Стоянов
Много обстойна информация, но не видях някъде да има информация коя част от растението се използва за чай.
Здравейте! Прави се чай от цветовете.
Много обстойна информация, но не видях някъде да има информация коя част от растението се използва за чай.