Месима
Месима (Phellinus linteus) е вид дървесна гъба, която е представител на семейство Hymenochaetaceae. Гъбата притежава различни наименования - японски "meshimakobu", китайски "song gen", корейски "sanghwang", английски "Meshima" и американска английска "черна костна гъба". В буквален превод думата "phellinus" означава "корк".
Устройство на месима
Гъбата притежава форма на копито. Цветът на стъблото варира от тъмнокафяво до черно. Месима расте паразитно по кората на дърветата черница.
Разпространение на месима
За родина на гъбата се смята Япония. Исторически източници, обаче, доказват употребата на месима в Австралия от аборигените. По-късно тя е разпространена в Китай и Индия. В наши дни са известни 220 вида Phellinus, които се отглеждат предимно в тропически райони при специфични условия.
Химичен състав на месима
Химичният състав на месима е изключително богат и разнообразен на различни видове химични съединения, от които се обуславят благоприятните свойства на гъбата върху организма. При извършването на редица химични изледвания е установено, че месимата е богат източник на макро- и микронутриенти, липофилни съединения, токофероли (алфа и гама токоферол), мастни киселини и ергостерол. Важна съставка в месима са полизахаридните коомплекси - бета D-Глутан и лектин. Доказано е, че гъбата произвежда жълти пигменти, които имат мощни антиоксидантни свойства.
След извършване на по-разширени изследвания са идентифицирани съединенията - прототехеуинова киселина, протатекалуалдехид, кофеинова киселина, елагична киселина, хиспидин, давалилиактон, хифоломин В, интерфунгин А и иноскавин А. Интерфунгин А е смятан за силен инхибитор на протеиновата гликация. В това проучване са проучвани химичните съставки на културалния бульон на P. linteus и са изолирани шест съединения - кафеената киселина, инотилон, 4- (3,4-дихидроксифенил)-3-бутен-2, фелилан Н и 4'-Хидрокси-у-йонилиденцетна киселина.
Използваема част на месима
Употребяват се всички части на гъбата.
Лечебни свойства и приложение на месима
В Корея от хилядолетия месима е била използвана за приготвянето на чай. В продължение на стотици години в азиатските държави гъбата е прилагана за лечения на различни болестни състояния като диария, гастроентеритна дисфункция, кръвотечения с различен произход и туморни заболявания.
Гъбата има доказан ефект при лечението на хеморагии. Още в миналото тя е използвана за силни маточни кръвоизливи и при дълбоки прободни наранявания. В наши дни се изследват възможностите на месима за приложение при хемофилия.
Екстрактите от тялото или мицелите на Phellinus linteus стимулират хормоналната и клетъчно-медиираната имунна функция, потушават възпалителните реакции, причинени от различни стимули, и потискат туморния растеж.
Лечебни свойства на месима
- антиоксидантно - екстрактът от месима съдържа антиоксидант, известен като хиспидин. Антиоксидантите са полезни за здравето, тъй като подпомагат да се изчистят свободните радикали от организма. Свободните радикали могат да нарушаат състава на нормалните клетки и да ги трансформират в злокачествени;
- имуностимулиращо - индуцира производството на интерферон, който е имуномодулираща субстанция, стимулираща имунната защита;
- имуномодулиращо;
- антибактериално - eкстрактите от тази гъба също имат антибактериални свойства. Метаноекстрактите съдържат съединения, които притежават доказана антибактериална активност срещу
Staphylococcus aureus, който е един от най-разпространените инфекциозни причинители; - противотуморно - според проучвания, извършени в Харвард екстрактите Phellinus Linteus съдържат потенциални противоракови агенти. Британският вестник "Cancer" съобщава, че месима може да наруши и ограничи ефективността на AKT ензима и по този начин да предотврати последващото развитие на рак на гърдата;
- подобрява храносмилането - дължи се на факта, че гъбата е богат източник на фибри и предотвратява състояния като констипация (запек) и гастроинтестинални нарушения;
- регулира нивата на кръвната глюкоза;
- кръвоспиращо.
Заболявания и състояния, при които се прилага месима
- злокачествени заболявания;
- бактериални инфекции;
- констипация;
- нарушения в храносмилането;
- диабет тип 2;
- кръвотечения.
Антитуморно действие на месима
Преди повече от 40 години е извършено проучване в Япония,което показва, че месима притежава мощни антитуморни ефекти в сравнение с други лечебни гъби. Освен това гъбата показва имуномодулаторна, противовъзпалителна, антиалергична и антиоксидантна активност. Според научните доказателства тези свойства се дължат на извлечените полизахариди, протеогликани и други органични съединения като хепполон, кофеинова киселина, давалилиактон, интерфунгин А и иноскавин А. Тези изолирани съединения или комплексни екстракти от месима показват специфично инхибиране на сигнализиращите пътища в различни ракови клетки.
Полизахаридите, изолирани от P. linteus значително удължават живота на опитни мишки с имплантирани B16F10 меланомни клетки. Освен това месима потиска растежа на туморните клетки и намалява честотата на белодробните метастази. Гъбата не действа директно върху раковите клетки, а механизмът е по-скоро насочен към индуциране на имунния отговор. По тази причина, ексреактите от фелинус се препоръчват като естествен имунотерапевтичен агент с ниска степен на токсичност. Имуномодулаторните ефекти на месима се дължат на киселинен полизахарид. Това химично съединение корелира с повишеното производство на азотен оксид (NO) и туморицидната активност на макрофагите при опитни плъхове. В друго проучване киселинните полизахариди значително потискат метастазата на меланомните клетки в мишки чрез директно инхибиране на клетъчната адхезия и инвазия.
Начин на приложение
Месима се предлага в различни форми - таблетки, капсули, прах, отвари и чайове.
Внимание!
Въпреки че няма достатъчно научни доказателства, страничните ефекти на месима могат да предизвикат хиперплазия на простатната жлеза и да доведат до намаляване на нейната функция. Консумацията на гъбата не е желателна при лица, приемащи лекарства, които се метаболизират от ензимната система на цитохром P450 в черния дроб. Противопоказен е приема на месима при автоимунни заболявания или от лица, използващи средства за потискане имунната система, тъй като гъбата доказано повишава имунитета.
Използвайте предпазливо при деца или бременни или кърмещи жени поради липса на научни доказателства. Избягвайте употребата на месима при хора с известна алергия или чувствителност.
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
МЕШИМА ЕКСТРАКТ 30% ПОЛИЗАХАРИДИ капсули * 60 ДР. БИОМАСТЕР
АЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ таблетки 1 г * 30 NATURE`S WAY
ПРОМОСУПЕР МЕСИМА таблетки * 120 MUSHROOM WISDOM
Безплатна доставка за България!АЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ЖЕНИ таблетки * 30 NATURE'S WAY
ПРОМОПАНАЦЕЯ МЕСИМА ЕКСТРАКТ капсули 250 мг * 90
НовХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
Библиография
http://www.medicalmushrooms.net/phellinus-linteus/
http://www.natural-pantry.com/ns/DisplayMonograph.asp?StoreID=d92vlaqvmpdl9l5uhts2wlu67nadehua&DocID=bottomline-sanghuang
https://en.wikipedia.org/wiki/Phellinus_linteus
https://www.omicsonline.org/anticancer-effect-of-phellinus-linteus-potential-clinical-application-in-treating-pancreatic-ductal-adenocarcinoma-2157-2518.S9-001.php?aid=13317
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3769579/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3445909/
Коментари към Месима
Анастас Смилков
В България намирана ли е такава гъба.
Здравейте! Няма данни да е намирана такава гъба.
В България намирана ли е такава гъба.