Пачули
Пачули (Pogostemon patchouli, Patchouli, Pogostemon cablin) представлява многогодишно, храстовидно, ароматно, цъфтящо растение от семейство Lamiaceae. Листата му са източник на етерично масло, което се използва като аромат в парфюми, козметика и тамян. Пачули е роден в тропическа Азия, където се отглежда широко и се използва от векове заради етеричното си масло.
Потенциалните ползи от P. cablin са добре проучени през последните години от много научни общности. Различни изследвания върху неговата химия и биологични свойства са добре документирани, като по-новите проучвания са фокусирани върху изолирането на отделни съединения, за да се разбере техния механизъм, участващ в различни фармакологични процеси.
Това растение се е превърнало във фокус на хранителната промишленост заради етеричното си масло и поради това е избрано за култура с висока възвращаемост на фермерите в Индия. Етеричното масло от пачули е с голямо търсене и има широко приложение във вкусовите, парфюмерийните, козметичните, луксозните продукти, хранително-вкусовата промишленост и фармацевтичната индустрия. Естеството и разнообразните приложения на етеричното масло подчертават значението му на световния пазар. Като търговски производител, Индия има предимство пред останалите на световния пазар на масло от пачули с фокусирани програми за насърчаване на нови стратегии за отглеждане на растението и с обширния си географски район и разнообразен климат.
Устройство на пачули
Изображение: Dinesh Valke from Thane, India, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Пачули расте до 1 метър височина. Големите ароматни листа са с приблизително овална форма и неправилно назъбени листни ръбове. Носят се противоположно по разклоняващите се стъбла. Както стъблата, така и листата са гъсто овласени. Малките бледолилави до бели цветя са подредени в плътни вълнени шипове и имат дълги тичинки. Формират съцветие, със самостоятелна дължина до 1 метър. Растенията обикновено се размножават от резници.
Разпространение на пачули
Пачули е роден в островния регион на Югоизточна Азия, включително Шри Ланка, Индонезия, Малайския полуостров, Нова Гвинея и Филипините. Известен е с ароматното си етерично масло. Култивира се широко в тропическия климат по целия свят, особено в Азия, Мадагаскар, Южна Америка и Карибите. В момента Индонезия произвежда над 90% от глобалния обем масло от пачули (~ 1600 метрични тона).
Използваема част на пачули
Екстракцията на етеричното масло от пачули се извършва чрез парна дестилация на изсушените листа и клонки, което изисква разкъсване на клетъчните им стени чрез попарване с пара, лека ферментация или сушене.
Листата и клонките могат да се събират няколко пъти в годината. Някои източници казват, че най-висококачественото масло се произвежда от прясна делирана суха биомаса близо до мястото, където е събрана; други казват, че варенето на сухите листа и ферментацията им за определен период от време е най-доброто.
Изображение: freepik.com; Forest & Kim Starr, CC BY 3.0 US, via Wikimedia Commons
Химичен състав на пачули
Досега от пачули са изолирани и идентифицирани повече от 140 съединения, включително терпеноиди, фитостероли, флавоноиди, органични киселини, лигнини, алкалоиди, гликозиди, алкохоли, алдехиди. Основният химически компонент на маслото от пачули е пачулол, сесквитерпенов алкохол. То съдържа още:
- 45% пачулен;
- 40% пачуол;
- азулен;
- евгенол;
- гермакрен-Б;
- норпатуленол.
Лечебни свойства и приложение на пачули
Тежкият, силен, дървесен и земен аромат на пачули се използва от векове в парфюмите, а отскоро и в тамян, репеленти против насекоми, дъвчене на тютюн и в много алтернативни лекарства. Пачули е важна билка, която притежава много терапевтични свойства и се използва широко в производството на аромати. В традиционните лекарствени практики на Китай, Япония и Малайзия се използва за лечение на настинки, главоболие, треска, гадене, повръщане, диария, болки в корема, ухапвания от насекоми и змии, възпалителни заболявания.
Съвременните проучвания разкриват няколко биологични свойства на билката
- антиоксидантно, аналгетично, противовъзпалително, антитромботично (противосъсирващо, фибринолитично);
- афродизиак, антидепресант;
- антимутагенно, антиеметично (противоповръщателно), цитотоксично;
- силни антибактериални и противогъбични свойства;
- антисептик с бактерицидно действие;
- тонизира организма, ускорява процесите на обновяване на тъканите;
- подходящ за лечението на кожни заболявания;
- диуретично действие - предотвратява задържането на течности в организма;
- намира приложение в антицелулитни смеси;
- пикочогонно средство;
- успокояващо действие;
- усилва потенцията и чувствителността на ерогенните зони;
- укрепва имунната система;
- репелентно действие в/у насекоми някои, от които унищожава;
- противогъбично, противовирусно;
- участва в лечението на ХИВ / СПИН;
- гастроинтестинална протекция;
- ароматерапевтично;
- антихипертензивен ефект;
- имунорегулаторен ефект;
- антидиариен ефект.
Растенията пачули са широко използвани в традиционните медицински практики в Индия и Китай за лечение на много заболявания. В китайската медицина се използва за намаляване на потенето, облекчаване на организма в летните горещини, като антиеметик (противоповръщателно) и стимулатор на апетита. Билката е компонент на традиционната китайска медицина, която се използва широко в козметичната и хигиенната индустрия.
Изображение: freepik.com
Етерично масло от пачули
Етеричното масло от пачули се извлича от изсушените на сянка листа чрез парна дестилация. Маслото се използва широко в производството на сапуни, парфюми, детергенти, козметика и дезодоранти, въпреки че пачули не е доминиращият аромат в много от тези продукти. То има приятни мускусни нотки, които увеличават други аромати и притежава силни фиксиращи свойства. В ароматерапията маслото от пачули се използва за облекчаване на депресия, стрес, успокояване на нервите, контрол на апетита и за подобряване на сексуалния интерес. Влиза в състава на тямян и свещи. В традиционната медицина маслото понякога се прилага локално за лечение на гъбични кожни инфекции, пърхот и екзема и се използва във вани за ревматизъм. От листата може да се направи билков чай, приеман при различни храносмилателни заболявания, като се използва и като средство против молци по облеклото.
Търговското значение на пачули се дължи на неговото масло, което може да се получи чрез парна дестилация на сянката на изсушените листа. Притежава мощен сладък, тревист, пикантен аромат. Сред всички растения, даващи етерично масло, се счита, че пачули има огромен бизнес потенциал на световния пазар поради уникалните си вкусови и ароматни свойства, както и биологични свойства. Въпреки че не е доминиращ източник на аромат, способността му да се смесва с други етерични масла дава силна основа, траен характер, фиксиращи свойства и помага за предотвратяване на изпарението, като по този начин насърчава устойчивостта на аромата. Следователно маслото се използва широко при производството на сапуни, аромати, лосиони за тяло и детергенти. Маслото от пачули се използва в ароматерапията за облекчаване на депресия, стрес, успокояване на нервите, контрол на апетита и за подобряване на сексуалния интерес.
Маслото от пачули показва значителни гастропротективни ефекти срещу стомашна язва. Някои от неговите приложения включват:
- лечение на кожни заболявания като дерматит, акне или суха, напукана кожа;
- облекчаване на симптомите на състояния като настинки, главоболие и стомашно разстройство;
- облекчаване на депресията;
- осигуряване на чувство за релаксация и помага за облекчаване на стреса или безпокойството;
- помага при мазна коса или пърхот;
- за контролиране на апетита;
- използване като инсектицид, противогъбично или антибактериално средство;
- използване като добавка в ниски концентрации за ароматизиране на храни като бонбони, печени продукти и напитки.
Маслото от пачули понякога е посочено като добро етерично средство за отслабване. Въпреки че не са провеждани проучвания при хора, за да се оцени това, малко проучване от 2006 г. върху плъхове разглежда ефекта, при който вдишването на масло от пачули има ефект върху фактори като телесно тегло и количество изядена храна. Изследователите не откриват значителна разлика в телесното тегло или количеството консумирана храна между плъховете, които са вдишвали масло от пачули, и тези, които не са.
Изображение: freepik.com
Как се използва маслото от пачули
Маслото от пачули може да се прилага локално и също така да се използва за ароматерапия. Важно е винаги да се спазват правилните указания за разреждане, когато се използват етерични масла. Според Националната асоциация за холистична ароматерапия, повечето смеси от етерични масла за нанасяне на кожата трябва да съдържат между 1 и 5 процента етерично масло. Етеричните масла, използвани за локално приложение, трябва да се разреждат в носител. Налични са голямо разнообразие от носещи масла, включително масло от жожоба, масло от гроздови семки и масло от авокадо.
При съмнение за алергична реакция към маслото, направете тест пластир, преди да използвате масло от пачули върху кожата си. Смесете масло от пачули и носещо масло. Нанесете няколко капки от тестовия разтвор върху абсорбиращата повърхност на превръзка и го поставете от вътрешната страна на предмишницата. Свалете превръзката след 48 часа, за да проверите за признаци на дразнене на кожата.
Маслото от пачули може да се използва и за ароматерапия чрез методи като инхалация с пара или дифузер. Подобно на локалните приложения, важно е етеричните масла да се разреждат по подходящ начин. Когато вдишвате етерични масла, правете това в добре проветриво помещение, като правите почивка на всеки 30 минути. Удължаването на експозицията без почивка може да доведе до главоболие, гадене или световъртеж. Не излагайте домашни любимци, деца или широката общественост на дифузни етерични масла.
Маслото от пачули се смесва добре с много други етерични масла. Някои примери за добри масла за смесване на пачули включват:
- кедрово дърво;
- тамян;
- жасмин;
- смирна;
- роза;
- сандалово дърво.
Форми на приложение на масло от пачули
- за масаж - при целулит, заболявания на пикочните пътища, страхови състояния, депресии;
- бани и компреси - при различни кожни възпаления, гъбички, акне, екземи, пърхот, гнойни рани и наранявания (ожулвания);
- инхалации (ароматерапевтична лампа) - при страхови състояния, депресии;
- като репелент - срещу насекоми.
Можете да нанесете разреденото масло върху кожата си или да го използвате за ароматерапия. Хората използват масло от пачули като средство против комари, при обикновена настинка, рак, главоболие и други състояния, но няма добри научни доказателства в подкрепа на тези употреби. В храни и напитки маслото от пачули се използва като ароматизатор. В производството маслото от пачули се използва като аромат в парфюмите и козметиката. То може да помогне в борбата с някои видове бактериални и гъбични инфекции. Изследвания показват, че прилагането на масло от пачули върху кожата може да отблъсне комарите за около 2 часа. Прилагането на масло от пачули в комбинация с масло от куркума и друго масло може да работи още по-дълго. Вдишването на масло от пачули може да намали стреса, когато се използва в продължение на 2 дни. Но не е ясно дали е полезно, ако се използва повече от 2 дни.
Пачули се използва широко в съвременната парфюмерия от хора, които създават свои собствени аромати, както и в съвременни ароматизирани лични продукти, така и в индустриални продукти, като хартиени кърпи, препарати за пране и освежители за въздух.
Едно проучване предполага, че маслото от пачули може да служи като универсален репелент срещу насекоми. По-конкретно, за растението пачули се твърди, че е мощен репелент срещу подземния термит на Формозан.
Пачули е важна съставка в източноазиатския тамян. Както маслото от пачули, така и тамянът нарастват с популярност през 60-те и 70-те години на миналия век в САЩ и Европа, главно в резултат на хипи движението от тези десетилетия.
Изображение: freepik.com
Други употреби на пачули
Листата на пачули също са били използвани за приготвяне на билков чай. В някои култури те се ядат като зеленчук или се използват като подправка. Съществуват и няколко билкови лекарства, както в Индонезия, така и в Китай, които включват сухи, смлени листа от пачули като една от ключовите съставки.
През 1985 г. американски производител на играчки използва масло от пачули в пластмасата, използвана за създаване на екшън фигура в линията играчки "Господарите на Вселената".
Внимание!
Маслото е със силно действие! Да се употребява след консултация с ароматерапевт! То не предизвиква често дразнене или алергичен отговор, когато се прилага върху кожата. Но все пак трябва да внимавате, когато първоначално го прилагате, в случай че възникне реакция. Никога не нанасяйте неразредено етерично масло от пачули върху кожата.
Тъй като маслото от пачули може да повлияе на съсирването на кръвта, следните хора трябва да избягват използването му
- тези, които приемат лекарства за разреждане на кръвта;
- лица, които наскоро са претърпели или ще бъдат подложени на тежка операция;
- тези с нарушения на кървенето, като хемофилия.
Както винаги, важно е да запомните, че етеричните масла са много концентрирани и трябва да се разреждат правилно преди да се използват върху кожата или за ароматерапия.
Никога не яжте и не пийте етерично масло, без първо да се консултирате с квалифициран медицински специалист. Когато се приема през устата маслото от пачули изглежда безопасно в количествата храни. Но няма достатъчно информация, за да се знае дали е безопасно, когато се използва в по-големи медицински количества или какви могат да бъдат страничните ефекти.
Когато се прилага върху кожата няма достатъчно информация, за да се знае дали маслото от пачули е безопасно или какви могат да бъдат страничните ефекти.
Бременност и кърмене - няма достатъчно надеждна информация, за да се знае дали маслото от пачули е безопасно да се използва при бременност или кърмене. Не го използвайте по време на тези две състояния.
Заглавно изображение: Dinesh Valke from Thane, India, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Patchouli
https://www.britannica.com/plant/patchouli
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6272783/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6272783/
https://www.healthline.com/health/patchouli-oil
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-213/patchouli-oil
https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-patchouli-essential-oil-88789
https://www.researchgate.net/publicatio/285998767_Phytochemical_pharmacological_importance_of_patchouli_Pogostemon_cablin_Blanco_Benth_an_aromatic_medicinal_plant
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Pogostemon%20cablin&fbclid=IwAR2zPLvOlO8dmYjjsavHTymVA78RPr45W0zs6m4tT6BX2o7Y1fVjDl870WM
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780124166417000729
https://cmjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13020-020-00413-y
Коментари към Пачули