Палмароза
Палмароза (Cymbopogon martini) представлява тревисто растение, наподобяващо лимонената трева, поради принадлежността им към едно семейство Poaceae (Gramineae, Житни).
Устройство на палмароза
Изображение: Agasthiar1, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Cymbopogon martini е вечнозелена, кичеста, ароматна трева с множество изправени стъбла, прорастваща от късо, здраво дървесно коренище. Стъблата й са високи до 3 метра. Има дълги тънки листа. Цветята й са фини, събрани в гроздовидни съцветия.
Разпространение на палмароза
Билката е родена в Индия и Индокитай, но широко култивирана на много места заради ароматното си масло. Мирише сладко и подобно на роза. След като осъзнават потенциалната комерсиализация на растенията, фермерите започват да ги отглеждат в други страни по света.
Използваема част на палмароза
Растението е събирано от дивата природа още в древността и този метод все още произвежда важна част от етеричното масло. Растението започва да се отглежда от началото на 20-ти век, както до днес в няколко области на тропиците.
Химичен състав на палмароза
- етерични масла;
- гераниол;
- цитронелол.
Лечебни свойства и приложение на палмароза
В традиционната медицина както растението, така и неговите масла се използват за лечение на ревматизъм, косопад, артрит, лумбаго и спазми.
Свойства на палмароза
- нормализира артериалното налягане;
- подпомага зарастването на рани, напукване на кожата;
- отстранява болезнеността и нередовността на менструацията;
- облекчава протичането на климакса;
- прекрасно средство за интимна козметика;
- придава приятен аромат на тялото;
- нормализира работата на потните жлези;
- прекрасно премахва неприятната миризма на крака и пот.
Палмароза повлиява емоционалното състояние по следния начин:
- възвръща жизнената сила;
- помага на изменението на неприятните страни на живота;
- подобрява биоенергетика;
- помага за достигането на самодостатъчност;
- помага за осъзнаването на собствените грешки както и преминаването на всякакви трудности и излизането от премеждията здрави и по-мъдри.
Къде се употребява палмароза
- в медицината - екстракт;
- в парфюмерийната промишленост;
- в ароматерапията;
- в козметиката.
Растението се отглежда широко за контрол на ерозията по разяждащи се склонове и за стабилизиране на ръбове на тераси и дерета.
Начин на употреба на палмароза
- Масаж: 6-9 капки на 15 гр. базово масло;
- Обогатяване на козметични препарати: 7-10 капки на 15 гр. основа;
- Вътрешно приложение: 1 капка с мед, захар, сладко 1 път на ден, след хранене, след приема се пие чаша айрян или кисело мляко;
- Ванички за крака: 5-6 капки на чаена лъжичка сол.
Масло от палмароза
Етерично масло, наречено палмароза масло, се получава от цъфтящите върхове на билката чрез парна дестилация. Използва се в парфюми, за сапуни и козметика и за овкусяване на тютюн и ликьори. Също така е важен източник на естествен гераниол, който е отличен удължител на много флорални, подобни на рози парфюмни съединения и изходен материал за производството на ароматни химикали, по-специално гераниолови естери, които имат траен аромат на роза.
Изображение: Photo by David J. Stang, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Всички надземни части на растението съдържат етерично масло, като съдържанието на масло в цветята е по-високо от това на стъблата и листата. Съдържанието на масло във високодобивните селекции, отглеждани при оптимални условия, може да достигне 0,5 - 1,5%.
Маслото от палмароза е бледожълта или бледо маслинова течност със сладка, флорално-розова миризма с променливи горни нотки и нюанси в зависимост от качеството и възрастта на маслото; нотки на ръжен хляб, чай и градински чай също са докладвани. Химически, маслото от палмароза се състои главно от гераниол и геранилацетат и по-малки количества линалоол, фарнезол, нерол, алфа-хумулен и терпинеоли. То е оценено заради аромата си и за редица традиционни медицински и битови нужди. Маслото от палмароза се влага в традиционни етерични масла, смеси, масажни масла, грижа за кожата, грижа за тялото, почистващи продукти, парфюмерия и свещи. Известно е, че подобрява тена, предотвратява възпалението, балансира производството на себумно масло в кожата и лекува акнето.
Вещества, съдържащи се в маслото от палмароза: caryophyllene, caryophyllene oxide, cymene, elemene, farnesol, farnesyl acetate, geranial, geraniol, geranyl acetate, geranyl formate, germacrene A, humulene, limonene, linalool, methyl-5-hepten-2-one, myrcene, neral, nerol, nerolidol, nonanal, ocimene.
В парфюмите сапуни, маслото от палмароза показва голяма устойчивост, много по-голяма от търговския гераниол, получен от други източници, напр. масло от цитронела. Той се смесва добре с повечето сапунени парфюмни съединения и образува отлична парфюмна основа с масло от здравец и абсолют от дъбов мъх. Маслото от палмароза от Индонезия има значително по-високо съдържание на геранилацетат от индийското масло. Това се дължи не само на разликите в условията на отглеждане, но и на използването на по-модерни дестилерии. В Съединените щати маслото от палмароза е „общоприето като безопасно“.
Ефектите от вдишването на етерично масло палмароза и гераниол от плъхове са оценени за биохимични параметри и чернодробен оксидативен стрес. Оксидативният стрес, причинен от гераниол, може да е предизвикал известна степен на чернодробна токсичност, което се потвърждава от повишаването на серумния креатинин и аланин аминотрансфераза. Следователно, благоприятното въздействие на маслото от палмароза върху оксидативен стрес може да предотврати токсичността в черния дроб. Това доказва възможните взаимодействия между гераниол и многобройни химични съединения, присъстващи в етеричното масло.
Изображение: Itineranttrader, Public domain, via Wikimedia Commons
В заключение, маслото от билката и гераниолът поддържат нивата на гликемия, триацилглицерол протеин и урея, но намаляват нивата на холестерол при плъховете. Оксидативният стрес, причинен само от гераниол, изглежда до известна степен предизвиква чернодробна токсичност, както може да се провери чрез повишаване на серумния креатинин и алат.
Етеричното масло е активен компонент на репеленти срещу комари. Доказано е, че то е ефективно средство срещу насекоми, когато се прилага върху складирани зърна, фасул, антихелминт срещу нематоди, и противогъбично средство. То е силен фунгицид. При лабораторни тестове той е по-ефективен от няколко синтетични фунгицида срещу 9 патогенни гъби и дрожди, включително Aspergillus spp., Candida albicans, Monilia sitophila и Trichophyton tonsurae.
В кулинарията етеричното масло се използва за ароматизиране на сладолед, желатинови десерти, дъвки и хлебни изделия.
Маслото от палмароза постепенно губи значение на световния пазар, като е заменено от евтин синтетичен или естествен гераниол. Естественото масло все още се предпочита във висококачествените парфюми, особено в Близкия изток.
Внимание!
При гастрити и язвена болест да се прилага само външно!
Тествайте индивидуалната поносимост!
Заглавно изображение: Ravi Upadhyay India, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons; Carroll D., CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ПРАНАРОМ АРОМАПИК СПРЕЙ 150 мл
Библиография
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Cymbopogon+martini
https://en.wikipedia.org/wiki/Cymbopogon_martinii
https://www.nativeoilsaustralia.com.au/palmarosa-essential-oil/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4276358/
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
- Клон Комелиниди (Commelinids)
- Разред Poales
- Сем. Poaceae (Gramineae, Житни)
- Рани
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Домат със захар и други народни рецепти при възпален пръст
- Лечение на рани с природни средства
- Индрише
- Направете смес от брашно, жълтък и мед за издърпване на гнойта
- Моринга
- Орфеево цвете, Родопски силивряк, Родопска хаберлея, Каберлия, Китара, Стирака, Шапива билка
- Роза
- Срещу възпаление на ухото, мазоли или гнойни рани използвайте листа от дебелец
Коментари към Палмароза