Мака
Мака (Lepidium meyenii) е многогодишно растение, което е представител на семейство Кръстоцветни (Brassicaceae). Среща се още с имената Мака-Мака (maca-maca), Майно (maino), Аяк Чичира (ayak chichira). Популярно, но крайно неправилно е наименованието южноамерикански жен-шен. Двете растения са много далече едно от друго в света на растителната еволюция.
Устройство на мака
Изображение: Vahe Martirosyan, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Размерът и пропорциите на мака са приблизително сходни с тези на репичките и ряпата. Зелените, ароматни върхове са къси и лежат по земята. Тънките, кафяви листа покълват в розетка на повърхността на почвата, като не се разрастват на височина над 12-20 сантиметра. Листата показват диморфизъм според репродуктивния етап. Те са по-изявени във вегетативната фаза и непрекъснато се обновяват от центъра, когато външните листа умират. Белите, самостоятелно плодородни цветя се носят на централно съцветие и са последвани от 4-5 милиметра силикатни плодове, всяка от които съдържа две малки 2,0-2,5 милиметра червеникаво-сиви. Семената са единственото средство за размножаване на маката. Мака възпроизвежда главно чрез самоопрашване и е автогамен вид. Геномът се състои от 64 хромозоми.
Разпространение на мака
Растението е разпространено в Европа, Азия, Африка и Австралия.
Химичен състав на мака
Растението съдържа аминокиселини като левцин, аргинин, фенилаланин, лизин, глицин, аланин, валин, изолевцин, глутаминова киселина, серин и аспарагинова киселина. Други присъстващи аминокиселини, но в по-малко съотношение са хистидин, треонин, тирозин, метионин, хидроксипролин, пролин и саркозин. Минералите, за които се твърди, че са намерени в маките, са желязо, калций, мед, цинк и калий.
Изображение: Vahe Martirosyan, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Подобно на много други растения, мака съдържа различни антиоксидантни съединения. Количествата на тези вещества варират в зависимост от състава на почвата на която се отглежда растението и времето на прибиране на реколтата, процеса на сушене и метода на екстракция. Въпреки количествените различия, мака съдържа няколко и значително количество антиоксидантни съединения. Това са особено феноли, глюкозинолати, алкамиди и полизахариди. Те имат различни функции по метаболизма и антиоксидантните ефекти в научните изследвания. In vitro проучванията, техните антиоксидантни ефекти се установяват най-вече чрез няколко метода, като измерванията на фероредуциращия антиоксидантния потенциал, способността за изхвърляне на хидроксилни радикали, способността за инхибиране на липидната пероксидация, 2,2'-азино-бис (3-етилбензотиазолин-6-сулфонова киселина способност за изхвърляне на радикали на биоактивни съединения. Фенолните съединения се разделят на групи като фенолни киселини, флавоноиди, танини, ресвератрол и лигнани. Те се срещат в структурата на много растения като природен антиоксидант. Те представляват антиоксидантна активност чрез разкъсване на вериги, хелатиране на метален йон, разпадащи се продукти на окисляване и освобождаване на свободни радикали. Екотипите (хипокотилни цветове) на мака влияят върху съдържанието и състава на фенолите. Черната мака има повече феноли от червената и жълтата мака. В сравнение с жълти, розови, силни и оловни хипокотили, общите феноли са най-високи в жълтата мака. Освен ефекта на екотипа, съдържанието на феноли се влияе от методите на екстракция. Глюкозинолатите са вторични метаболити с азотни и серни вериги. В химичната структура на глюкозинолатите има и сулфатни групи, получени от аминогрупи. По време на консумацията, структурата на растението е повредена и ензимът мирозиназа хидролизира глюкозинолатите до β-D-глюкоза и агликон.
Алкамидите се образуват от различни аминогрупи и мастни киселини и са естествени компоненти на много растения. Тъй като техните химически структури са различни от другите алкамиди, алкамидите на мака се наричат макамиди. Счита се, че тези, които са макаспецифични алкамиди, имат антиоксидантни ефекти. Химичните структури на макромидите се образуват чрез свързване на фениламин с мастна киселина с амидна връзка. Тези мастни киселини варират от 12 до 24 въглеродни атома. В някои макамиди има бензолова група.
Изображение: vahemart, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Лечебни свойства и приложение на мака
Лечебни свойства на мака
- подобрява оплодителните способности, като повишава качеството на спермата;
- повишава либидото, без да влияе на хормоните - наблюдавано е, но механизмът не е изяснен.
- афродизиак;
- подобрява дейността на ендокринната система;
- антидепресант;
- подобрява потентността;
- има естроген-подобно действие при жени, но ефектите са слабо изразени.
Заболявания и състояния, при които се прилага мака
- анемия;
- хронична умора;
- остеопороза;
- стомашни неразположения;
- отслабена имунна система;
- хормонален дисбаланс.
Начин на приложение
- в козметиката;
- като хранителна добавка.
Заглавно изображение: Frank Vincentz, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ВИП ПАУЪР дози * 10
ПРОФЕКУНД Б ЗА МЪЖЕ капсули * 30
Безплатна доставка за България!ХАЯ ЛАБС ТЕСТОСТЕРОН БУСТЕР капсули * 60
ПРОМОМАКА КОРЕН капсули 525 мг * 100 GNC
НЕЙЧЪРС ЕЙД АКТИВ МЕН таблетки * 60
АНДРОФАРМА ВИГОР капсули * 30
АМИКС МИОСТЕРОН капсули * 90
БИОВЕА РОГОВА КОЗЯ ТРЕВА ПЛЮС капсули * 120
АМИКС ПЕРУАНСКА МАКА капсули 750 мг * 120
ЯМАМОТО РИСЪРЧ ВИРАФИЛ саше * 12
МАКА КОРЕН капсули 525 мг * 100 NATURE'S WAY
ПРОМОМАКА таблетки 70 г ЕСПАРА
Библиография
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-555/maca
https://en.wikipedia.org/wiki/Lepidium_meyenii#History
https://www.intechopen.com/books/antioxidants-in-foods-and-its-applications/antioxidants-in-maca-lepidium-meyenii-as-a-supplement-in-nutrition
https://bmccomplementalternmed.biomedcentral.com/articles/10.1186/1472-6882-6-23
https://www.hindawi.com/journals/ecam/2012/193496/
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Brassicales
- Сем. Brassicaceae (Кръстоцветни)
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Какво лекува английската сол
- Кока
- Билки за повишаване на потентността и половата мощ при мъжете
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Юка
- Билки за регулиране на естрогеновите нива
- Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
- Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
- Разумно ли се държите в ситуации на криза?
Коментари към Мака