Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Същински еудикоти (Core eudicots) Разред Saxifragales Сем. Hamamelidaceae Желязно дърво

Желязно дърво

от 26 окт 2020г., обновено на 12 юни 2024г.
Автор: д-р Биляна Петрова
Желязно дърво - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Желязно дърво (Parrotia persica) представлява храст с клони, започващи на нивото на земята, които растейки могат да образуват средно голямо дърво с разпръснат, неправилен модел на разклоняване. Класифицира се към семейство Hamamelidaceae. Понякога се нарича персийско желязно дърво.

Устройство на желязно дърво

желязно дърво

Изображение: Jean-Pol GRANDMONT, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Този вид дърво се развива като такова, с единичен ствол или като голям, многостеблен храст. Стволът е светлосив с лилавокафяви петна и люспеста кора. Това е особено декоративно при по-зрели дървета. Младите клонки имат забележителни лентицели. Дървото има фина коренова система, разположена близо до повърхността на почвата. Листата са организирани по редуващ се модел. Те са с яйцевидна форма и имат гладки, но вълнообразни ръбове. През лятото те са блестящо зелени и през есента стават великолепно червени. До зимата по-голямата част от листата са отпаднали, оставяйки голи клони. Овалните до продълговати листа се появяват червеникаво-лилави през пролетта, узряват до лъскави, средни до тъмнозелени през лятото и се променят до променливи нюанси на жълто, оранжево и червено през есента. Кората на зрелите дървета се ексфолира, за да покаже зелено, бели или кафяви петна отдолу и осигурява добър зимен вид.

Персийското желязно дърво дава цветя в края на зимата и началото на пролетта. Те се образуват преди да се върнат листа на дървото, украсявайки оголените клони с малки тъмночервени цветчета с поразителни яркочервените прашници. Цветята нямат венчелистчета, а се състоят само от чашелистчета. Те са малки, средно около 3 мм в диаметър. Към началото на април желязното дърво формира съцветия от множество червени цветни пъпки в горната част на най-високите клони. Цветята се състоят от плътни, червени тичинки, заобиколени от кафеникави прицветници, появяващи се в края на зимата до началото на пролетта преди листата. Цветята са привлекателни при внимателен оглед, но обикновено се считат за малко незначителни. Цъфтят предимно по-стари екземпляри. Голият храст е впечатляващ, когато е в пълен разцвет.

желязно дърво

Изображение: Muséum de Toulouse, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

След цъфтежа се появяват 1-сантиметрови кафяви плодове. Плодът представлява малка, тъмна капсула, която не е от декоративно значение. Всяко цвете образува по един плод. Той се състои от две капсули, всяка съдържаща по едно семе.

Разпространение на желязно дърво

Растението произхожда от Северен Иран и е ендемит за планините Алборз. Растев цял Иран и Южен Азербайджан. Често се среща по западното крайбрежие на Вашингтон, Орегон и до централна Калифорния. То расте най-добре при ниски височини и е в състояние да оцелее в тежки зими, откъдето идва и способността му да процъфтява в Ню Хейвън. Поради красивата си кора и блестящите есенни цветове, персийското желязно дърво често се засажда за декоративни цели в градини и паркове. Понякога се култивира като високостеблено дърво.

Използваема част на желязно дърво

Цялото растение намира приложение във флоралната декорация. Медицинското му приложение е изключително оскъдно.

Химичен състав на желязно дърво

Фитохимичен анализ показва, че метаноловият екстракт от листата на растението съдържа танин, флавоноиди, протеини, сапонин и въглехидрати

Лечебни свойства и приложение на желязно дърво

Декоративна стойност на желязното дърво

желязно дърво

Изображение: Photo (c)2007 Derek Ramsey (Ram-Man), CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons

Желязното дърво е отличен малък вид, който може да се използва за декорация в паркове и градини, или покрай улиците. Може да се включи във фундаментални насаждения, особено под формата на храсти. Макар че дървото може да е с малка ширина, то компенсира тясната си основа с множество клони и оранжеви листа. Сиво-зелената кора е допълнена от малки цъфтящи пъпки, които разкриват наситено червени цветя. За декоративната стойност на растението допринася лющещата му се кора, която разкрива кафяви, розови, зелени, бели, сивкави полета.

Лечебни свойства на желязното дърво

Много билкари използват това растение за лечение на различни трески и респираторни инфекции. Използва се и за оцветяване и ароматизиране на храни. Няма научни доклади за антибактериалните свойства на растението. В тази посока водните и алкохолните екстракти от листа на P. persica са били количествено скринирани за антибактериална активност срещу пет важни човешки патогенни бактерии, получени от Микробна колекция от културни колекции и Генна банка (MTCC) Индия.

Водният екстракт, етаноловият екстракт и метаноловият екстракт от листа на P. persica показват добра активност срещу всички тествани бактерии. Екстрактите от хлороформ и петролев етер не показват никаква активност срещу тестваните бактериални щамове. Метанолните екстракти от листата регистрират активност във всички стандартни култури с най-висока средна зона на инхибиране.

желязно дърво

Изображение: Lynk media, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Прегледът на литературата разкрива липса на информация за антибактериалния потенциал на P. persica. Водни екстракти от листа на P. persica, които се различават под формата на разтворители, оценени за антибактериален потенциал, разкриват високо значима активност на метаноловия екстракт срещу всички тествани бактерии, последвани от етанолов екстракт. Нито един от по-ранни доклади не демонстрира антибактериалния потенциал на това растение. Антибактериалната активност на това растение е демонстрирана за първи път. От резултатите е видно също, че метаноловият екстракт има значително висока степен на антибактериална активност, което предполага, че метанолът е подходящият разтворител за екстракция на антибактериалния агент. По този начин метанолът се препоръчва за широкомащабна екстракция на активния агент. Съобщава се, че сапонините и танините притежават антибактериална активност. Предварителният фитохимичен анализ на метаноловия екстракт от листа на P. persica разкрива наличието на сапонин, танин и флавоноид, които биха могли да бъдат активната съставка. В ход са по-нататъшни изследвания за изолиране и характеризиране на активния агент в растението. Това проучване научно потвърждава използването му за лечение на треска и други респираторни инфекции в традиционната медицина на Иран.

Заглавно изображение: A.Savin, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Още по темата:
  • Скоруша Скоруша
  • Айлант Айлант
  • Японска акация, Японска софора Японска акация, Японска софора
  • Индийски люляк, Лагерстремия Индийски люляк, Лагерстремия
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

МАХАРИШИ АЮРВЕДА РАСАЯНА С ЖЕЛЯЗО таблетки * 60
34.30лв.

МАХАРИШИ АЮРВЕДА РАСАЯНА С ЖЕЛЯЗО таблетки * 60

КОМФОРТЕКС ПЛЮС капсули * 50 ЕКОФАРМ
18.50лв.

КОМФОРТЕКС ПЛЮС капсули * 50 ЕКОФАРМ

КОМФОРТЕКС ПЛЮС капсули * 30 ЕКОФАРМ
15.00лв.

КОМФОРТЕКС ПЛЮС капсули * 30 ЕКОФАРМ

ХАНЗАПЛАСТ СПРЕЙ ПЛАСТИР 32.5 мл
15.20лв.

ХАНЗАПЛАСТ СПРЕЙ ПЛАСТИР 32.5 мл

ПАСТА ЗА ЗЪБИ ГЪМ ЗА ЧУВСТВИТЕЛНИ ЗЪБИ 75 мл
10.80лв.

ПАСТА ЗА ЗЪБИ ГЪМ ЗА ЧУВСТВИТЕЛНИ ЗЪБИ 75 мл

ЕУЦЕРИН АТОПИКОНТРОЛ ИНТЕНЗИВЕН УСПОКОЯВАЩ КРЕМ 40 мл
36.00лв.

ЕУЦЕРИН АТОПИКОНТРОЛ ИНТЕНЗИВЕН УСПОКОЯВАЩ КРЕМ 40 мл

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Parrotia_persica
https://www.vdberk.com/trees/parrotia-persica/
http://www.missouribotanicalgarden.org/plantfinder/plantfinderdetails.aspx?kempercode=l480
https://naturewalk.yale.edu/trees/hamamelidaceae/parrotia-persica/persian-ironwood-101
https://www.researchgate.net/publication/27798003_Antibacterial_potential_of_extracts_of_leaves_of_Parrotia_persica

Коментари към Желязно дърво

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Желязно дърво
    www.framar.bg 
    на 25 July 2025 в 18:03
    Коментирайте "Желязно дърво"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Същински еудикоти (Core eudicots)
  • Разред Saxifragales
  • Сем. Hamamelidaceae
  • Метронидазол
  • Скоруша
  • Айлант
  • Японска акация, Японска софора
  • Индийски люляк, Лагерстремия
  • Кипарисова млечка
  • Пуя
  • Британски оман
  • Райска птица
  • Бугенвилея глабра
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нощна лампа от дърво, дали ще се получи?

преди 3900 дни, 4 часа и 57 мин.

Какво се изисква за отглеждане на лаврово дърво?

преди 4001 дни, 6 часа и 39 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 9 дни, 4 часа и 45 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 14 дни, 8 часа и 7 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 16 дни, 7 часа и 44 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 21 дни, 6 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИФАС ДВУФАЗЕН СПРЕЙ - БАЛСАМ ЗА БОЯДИСАНА КОСА 400 мл

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК МЕДИКА 80 г

ФЛОРАНС НЕЙЧЪР МАСАЖЕН ГЕЛ ЗА УМОРЕНИ КРАКА 150 мл

ВЕГАВЕРО ЕКСТРАКТ ОТ БИО КОПРИВА капсули * 120

КАВИЦЕТИН таблетки 10 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДИВ ЯМ / СЛАДЪК КАРТОФ (КОРЕН) капсули * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 15:13:59

МЕДРОЛ таблетки 4 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 15:10:06

БИОХЕРБА ДЕМИР БОЗАН + ТИАМИН капсули 240 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 15:08:59

ЕРДОМЕД капсули 300 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 15:08:39

АЦЦ 200 прах за перорален разтвор 200 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 15:08:26
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival