Ратания
Ратания (Krameria triandra) представлява многогодишно растение, храст, което се класифицира към семейство Krameriaceae. Прахообразните корени на билкаа са служели, особено в Португалия, за оцветяване на вина в рубиненочервено. Кората на корена съдържа почти неразтворимо свободно червено вещество, наречено ратаниево червено.
Устройство на ратания
На височина растението достига от 30 до 100 см. Коренището му е доста обширно с дебели странични корени. Клоните са покрити с власинки и са полегати, като в съответсвие с възрастта променят цвета си от зелено до черно. Листата са по-скоро малки, яйцевидно-овални, като от двете страни имат бледо-жълт мъх. Ратанията развива цветове подобни на орхидеения цвят.
Изображение: Photo by Stan Shebs licensed under CC BY-SA 3.0
Разпространение на ратания
Растението се открива в Южна Америка - Боливия, Еквадор, Перу. Като цяло крамерия се среща в цяла Америка, като най-много в тропическите региони. Това са многогодишни храсти, които действат като коренови паразити на други растения.
Използваема част на ратания
Употребява се коренът на билката.
Химичен състав на ратания
Ратанията съдържа дъбилни вещества, които са концентрирани в кореновата кора. Стипчивите химикали, като танини, могат да намалят възпалението чрез свиване на тъканите и изчистване на гнойта. Цветята на растението имат жлези, наречени елайофори, които произвеждат липид, който се събира от пчелите от рода Centris, докато ги опрашват.
Лечебни свойства и приложение на ратания
Билката оказва много благоприятно въздействие върху устната кухина при постоянно изплакване с отвара от нея. Ратанията ефективно се прилага в хомеопатията. Външно се употребява под формата на компреси и лосиони, при изгаряния, при хемороиди и фисури, придружени с болка, кървене и продължително възпаление. Под формата на чай се приема при проблеми със стомашно-чревния тракт, диария. Ратанията притежава много силни противовъзпалителни свойства. Биологичното й действие се дължи на установената в нея ратаниатанова киселина, която е подобна по свойства на таниновата киселина.
Олигомерни проантоцианидини са изолирани от корен на билката. На тях се дължи стипчивостта на чая и тинктурата от нея. Фармакологичен скрининг на екстракта от крамерия разкрива значителен антимикробен ефект. Хората приемат ратания за подуване на червата (ентерит) и болка в гърдите (ангина).
Начин на употреба на ратания
За приготвянето на чай са необходими 1ч.л. корен от ратания, към която се прибавя 1 чаша вряла вода. Престоява 15-20 минути. Пие се сутрин и вечер при стомашни разтройства.
Инфузии от билката са използвани като гаргара; таблетките за смучене, като локален хемостатик и лек за диария. Когато са фино смлени на прах, изсушените корени са честа съставка на зъбните прахове.
Rhatany понякога се използва като вода за уста или гаргара при леко дразнене на устата и гърлото, подути венци, напукан език и афти. Също така се прилага върху кожата при язви на краката и при подуване и сърбеж, причинени от студено и влажно време.
Изображение: Photo by Stan Shebs licensed under CC BY-SA 3.0; Photo by Stan Shebs licensed under CC BY-SA 3.0
Внимание!
Ратанията е възможно безопасна за повечето хора, когато се приема през устата за по-малко от две седмици. Няма достатъчно информация, за да се знае дали е безопасно да се приема дългосрочно или да се използва върху кожата. Тя може да причини някои странични ефекти като храносмилателни оплаквания. Рядко ратанията причинява алергични реакции в обвивките на устата и гърлото.
Да не се използва по време на бременност и кърмене. Не използвайте билката, ако сте алергични към нея.
Растението съдържа голямо количество химикали, наречени танини. Танините абсорбират вещества в стомаха и червата. Приемането на ратания заедно с лекарства, приемани през устата, може да намали количеството на абсорбираното лекарство от тялото Ви и да намали ефективността му. За да предотвратите това взаимодействие, приемете ратания поне един час след приема на лекарства през устата.
Подходящата доза ратания зависи от няколко фактора като възрастта на пациента, здравословното му състояние и др. Понастоящем няма достатъчно научна информация за определяне на подходящ диапазон от дози за ратания. Имайте предвид, че естествените продукти не винаги са непременно безопасни и дозировките могат да бъдат важни. Не забравяйте да следвате съответните указания на етикетите на продуктите и се консултирайте с вашия фармацевт или лекар, или друг медицински специалист, преди да ги използвате.
Заглавно изображение: Photo by mlhradio licensed under CC BY-NC 2.0
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ПАРОДОНТАКС КЛАСИК 75 мл
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ПАРОДОНТАКС УАЙТЪНИНГ 75 мл
РАТАНИА 5 СН
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ПАРОДОНТАКС ФЛУОРИД 75 мл
ВЕЛЕДА ИЗБЕЛВАЩА ПАСТА ЗА ЗЪБИ СЪС СОЛИ 75 мл
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Krameria
https://www.researchgate.net/publication/20341817_Proanthocyanidins_from_Krameria_triandra_Root
https://www.rxlist.com/rhatany/supplements.htm
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11914952/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2813572
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Zygophyllales
- Сем. Krameriacea
- Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
- Домашно лечение на афти
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- СПЕЦИФИЧНИЯТ ВКУС В УСТАТА МОЖЕ ДА Е ПРИЗНАК НА СКРИТО ЗАБОЛЯВАНЕ
- Какво лекува английската сол
- Домашно лечение при възпаление на яйчниците
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
Коментари към Ратания