Май Чанг
Май Чанг (Litsea cubeba, Aromatic litsea) е вечнозелено дърво/храст, високо от 5 до 12 м, принадлежащо към семейство Дафинови (Lauraceae). Диаметърът на стъблото и клоните му е от 6 до 20 см.
Устройство на Май Чанг
Изображение: LiChieh Pan / Flickr user: plj.johnny ( https://www.flickr.com/photos/plj/ ), CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Листата на дървото са тесни и продълговати, ухаещи на лимон, с гладки ръбове, оцветени в приятно зелен цвят. Дръжките им са с нормална дължина, като листната маса е разположена последователно на клончетата. Цветовете също са с аромат на лимон, малки, бели или бледо жълти на цвят. Плодовете са малки, с големина от 4 до 6 милиметра в диаметър и подобни на черен пипер. В процеса на зреене те променят цвета си от зелен, през различни нюанси на червеното до тъмно кафяво при вече узрелите.
Май Чанг се нарича още "планински пипер" в Мандарин, китайски пипер, дърво - планинска подправка, маяв (maqaw) от аборигените аталай в Тайван. Националният парк в Илан е кръстен "Magao", в чест на известността на растението сред тайванските аборигени, като подправка носеща същото име. Други имена на Май Чанг са екзотична върбинка и тропическа върбинка.
Разпространение на Mай Чанг
Дървото е разпространено в Китай, Индонезия, Тайван и други части на Югоизточна Азия, като расте в планинските райони, на надморска височина от 700 до 2300 метра. В Китай е успешно опитомено, като голям процент от площите с насаждения се намират в централните и източните райони на страната, на юг от река Яндзъ. В Индонезия дървото расте свободно в Ява, Суматра и Калимантан.
Използваема част на Май Чанг
От растението се използват плодовете и листата за получаване на етерично масло. Маслото получено от листната маса е с по-ниско качество. От клоните, цветята, корена и кората на дървото, също може да се извлича етерично олио. Коренът и стъблото на растението се използват в китайската медицина. Дървесината понякога се използва за производство на мебели и в различни занаяти.
Получаване на етерично масло от Май Чан - May Chang Oil
Litsea Cubeba Oil или May Chang Oil се получава чрез парна дестилация от малките, подобни на черен пипер плодове на Май Чанг. Етеричното масло добито от плодовете, представлява от 3 до 5 % от масата им. То се произвежда главно в Китай от създадени насаждения за тази цел, и се предлага на пазара като "Litsea cubebea", с годишно производството между 500 - 1500 тона олио. Най-големите страни производителки на маслото са: Китай, Тайван и Япония.
Изображение: Omar hoftun, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
May Chang Oil, често се нарича с ботаническото наименование на растението Litsea Cubeba - Litsea Cubeba Oil.
Litsea етерично масло е единственият най-богат източник на цитрал (около 70 процента), на международния пазар. Конкурира се в ограничена степен с лимонената трева, също богата на цитрал. Основната му употреба, обаче, както в Китай, така и на международния пазар, е като източник на суровина за изолиране на цитрал.
Химичен състав на етеричното масло от Май Чанг
Основният компонент на маслото е цитрал - 70-85 % от състава му. Други негови съставни единици са лимонен, микрен, метил хепетон, линалол, гераниал, линлил ацетат, цитронелол, нерал, апинен, бета-пинен, SS-мирцен, D-лимонен, цинеол, вербенол, изопулегон, а-терпенол, пиперитон, (R)-цитронелол, бета-кариофилен, кариофилен оксид.
Лечебни свойства и приложение на Май Чанг
Маслото от Май Чанг се използва като ароматизираща съставка на козметични средства, свещи и сапуни (в парфюмерийната индустрия), в ароматерапията, като допълващо или основно лечение на различни състояния, както и само по себе си за ароматизация. Той се употребява и като суровина в химическата промишленост, за синтез на витамин А и виолетови аромати.
Свойства на етеричното масло
- антибиотични;
- противовъзпалителни;
- антисептични;
- инсектицидни;
- седативни;
- дезодориращи;
- противогъбични;
- антибактериално;
- антидепресиращи;
- стимулиращи;
- успокоителни;
- лек охлаждащ ефект върху кожата;
- цялостно тонизиране на кожата;
- подпомагане на храносмилането.
Изображение: ?? HQ, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Други свойства на етеричното масло от Май Чанг са освежаващо, ободряващо действие, стимулиращо, облекчаване на умора и сънливост, тонизиращ ефект върху нервната система. Може да помогне за осигуряване на яснота на мисълта, когато се чувствате нервен, напрегнат, тревожен или объркан. May Chang Oil е известно като "масло на спокойствието" и е признато със своя мощен ефект по отношение на насърчаването на физическата релаксация и психическо спокойствие. То се препоръчва за тези, които страдат от свързан с работата стрес и неспособност да се справят с него.
Приложение на етеричното масло от Май Чанг
- за лечение на акне;
- лечение на екзема;
- лечение на проблемна кожа;
- при рани;
- храносмилателни проблеми;
- стомашни неразположения;
- при мазна кожа;
- за общо тонизиране на кожата;
- при прекомерно изпотяване;
- безсъние;
- нервно напрежение;
- сърдечна аритмия;
- кашлица;
- високо кръвно налягане;
- метеоризъм;
- стрес;
- атеросклероза;
- астма;
- треска;
- болки в гърба;
- мускулни болки;
- главоболие;
- дисменорея.
Май Чанг и рак на белия дроб
Изображение: Kware Ji from Shenzhen, China, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Извършват се изследвания на етеричното масло, получено от семената на растението, за лечение на рак на белия дроб. Негови молекулни съставки са показали ефективност при предизвикване на клетъчна смърт и спиране на клетъчната пролиферация, при недребноклетъчен рак на белия дроб. Публикация на 12.10.2012 година, в рецензирано списание PLoS One, е озаглавена - „Пари на летливи масла, получени от семената на Litsea Cubeba, индуцират апоптоза и водят до спиране на клетъчния цикъл при рак на белия дроб” (Published October 12, 2012 in the peer-reviewed journal PLoS One study, entitled: "Vapor of volatile oils obtained from seeds Litsea Cubeba induce apoptosis and causes cell cycle arrest in lung cancer cells."). Учени изолирали четири отделни съединения от "суровото" етерично масло, и всеки един от тях тествал всяко по отделно за цитотоксични свойства върху раковите клетки. Три от четирите съединения показали съответните цитотоксични свойства, водещи до смъртта на раковите клетки. Важно е, че тези съединения при тестваните концентрации, не влияят неблагоприятно върху здравите белодробни клетки по никакъв начин. Освен това, е отбелязано, че комбинацията между компонентите е с по-голяма ефективност, отколкото самостоятелното им приложение.
Цветята на Май Чанг се използват в Китай за направата на чай.
С какво може да се съчетае етеричното масло от Май Чанг?
В исторически план, маслото от това екзотично растение е смесвано с бадемово олио и се е използвало за парфюмиране на тялото преди медитация или молитва, с цел да се създаде усещане за сила, спокойствие и умствена яснота. Използването на това масло е повече заради топлият му, почти мускусен, лимонов аромат. В съчетание с билки и цветя, особено със сандалово дърво и кедър, е изключително приятно да се работи с него.
Етеричното олио се съчетава добре с босилек, лайка, градински чай, кориандър, здравец, портокал, грейпфрут, сандалово дърво, дафинов лист, кардамон, кедрово дърво, черен пипер, роза, розмарин, розово дърво, кипарис, евкалипт, тамян, здравец, джинджифил, хвойна, риган, пачули, чаено дърво, мащерка, ветивер, иланг-иланг, палмароза, горчив портокал.
Рецепта за успокояващият ефект на май чанг - смесвате масло от Май Чанг с етерични масла от лайка и лавандула. С тази смес масажирайте краката си, по удобен за Вас начин. Интересното е, че при така приложеното масло, е било установено, положително коригиране на сърдечната аритмия, правопропорционално на понижаване нивата на стрес.
Противопоказания при употреба на олио от Май Чанг
Да се избягва употребата на May Chang Oil при пациенти с глаукома, хиперплазия на простатата, при увредена и кожа с повишена чувствителност. Да не се прилага при деца.
Внимание!
Винаги, преди употреба, тествайте малко количество от маслото, за установяване на индивидуална чувствителност или алергична реакция. При бременност или заболяване, преди употреба се консултирайте с лекар. May Chang Oil обикновено не дразни, няма сензибилизиращо действие (минимален риск от появата на сензибилизация) и е нетоксично. Все пак, при някои хора може да се появи реакция на чувствителност (може да предизвика дразнене на кожата).
Заглавно изображение: Neux-Neux, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАЙ ЧАНГ (ЛИЦЕА) 10 мл
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ АНАСОН 10 мл
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ПИПЕР 5 мл
ЛАНАФОРМ БИО ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛАВАНДУЛА 10 мл.
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ПОРТОКАЛ 10 мл
МАКЕДА БОТАНИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МЕЙ ЧАНГ 10 мл
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Magnoliopsida (Двусемеделни растения)
- Група Магнолииди (Magnoliids)
- Разред Laurales
- Сем. Lauraceae (Дафинови)
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Натурални средства срещу газове и подут корем
- Болка в петата - причини и домашно лечение
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Кашлица с хрипове
- Домашни средства срещу болка в рамото
- Компрес с мед срещу кашлица при деца
- Домашни средства и билки срещу болка в гърдите и гръдния кош
- Диета №1 – при язви на стомаха и дванадесетопръстника
- Какво лекува английската сол
Коментари към Май Чанг