Фалопия
Фалопия (Fallopia multiflora, Polygonum multiflorum) представлява многогодишно, храстовидно растение, принадлежащо към семейство Polygonaceae. Билката е особено популярна в китайската народна медицина. Китайските билкари са я нарекли „коренът на дълголетието”. Известна е още като Chinese Knotweed, He Show Wu или Shou Wu Chih (имена, които означават „чернокосият г-н Хе") и Fo-Ti. Други синоними на растението на латиница са Helxine multiflorum, Pleuroptterus cordatus, Polygonum convolvulus, Polygonum multiflorus. В родината й (Китай), наричат фалопията още „билката на дълголетието”.
Устройство на фалопия
Изображение: Jidanni, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Фалопията достига на височина от 2 до 4 метра. Листата й са дълги 3-7 см, широки 2-5 см, с форма на връх на стрела и с изразена листна вена по средата. Клоните на растението са тънки, със зеленикаво-червеникав цвят и увивен растеж. Цветовете са хермафродитни, събрани в нежни, по-рехави съцветия с дължина 10-20 см. Оцветени са в бяло или зеленикаво-бяло, с големина 6-7 мм в диаметър. Цъфтят през лятото, до края на есента.
Плодът е прост, сух, дълъг 2,5-3 мм, узряващ през месеците октомври - ноември.
Коренът на фалопия е уникален и единствен в света, наподобяващ човешка фигура, с изразени мъжки или женски полови белези. Смята се, че този изглед на корена вещае дълголетие, като и съотвeтният такъв трябва да се ползва от съответстващият му пол.
Разпространение на фалопия
Родното място на растението е централната и южна част на Китай. Билката вирее на сенчести, хладни и влажни места с пясъчно-глинеста почва. Расте много бързо, когато е с локализация в полусянка или изцяло на сянка.
Използваема част на фалопия
Употребяема част на растението е коренът му. Семената и листата на фалопия също се консумират.
Химичен състав на фалопия
Фалопия съдържа антроквинонови деривати, богата е на цинк и желязо; алкалоиди, гликозиди, лецитин, триглицериди, микроелементи, фосфолипиди, аминокиселини, тетрахидроксистилбен (ресвератрол), захарни комплекси и протеини, фитоестрогени.
Лечебни свойства и приложение на фалопия
Растението изключително много се използва в традиционната китайска медицина, която го разглежда като продукт с антистареещи свойства. Патентована билкова формула, която съдържа фалопия, като основна съставка и съответно носи част от нейното име е Shou Wu Pian (Shou Wu Wan, FotiHair) или в превод само Шоу Ву.
Свойства на фалопия
- газогонно;
- антибактериално;
- противовъзпалително;
- антиспазмолитично;
- адстрингентно;
- хипогликемично;
- противогъбично;
- антипиретично;
- противотуморно;
- хепатопротективно;
- антиоксидантно.
Коренът на фалопия се прилага при множество състояния и заболявания
- като лаксативно средство - има газогонни свойства, успокоява стомашния дискомфорт, засилва перисталтиката на червата;
- при косопад и преждевременно побеляване на косата (поддържа косата здрава и еластична);
- старческа слабост;
- умора;
- отоневрологични проблеми;
- лечение на други неврологични увреждания;
- подобряване на състояния на шизофрения и епилепсия;
- лечение на безсъние;
- при неврастения;
- вагинално течение;
- менструални и проблеми по време на климактериума;
- намалено либидо и фертилност и при двата пола;
- болки в скелетно-мускулната система, особено в таза, коленете и долната част на гръбначния стълб;
- при заболявания на зъбите;
- психически разстройства;
- хиперлипидемия;
- когнитивни разстройства;
- болест на Алцхаймер;
- рак на гърдата;
- диабет.
Изображение: Badagnani, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Билката се използват за лечение на трихофития, кървящи рани и язви, инхибира патогените, които причиняват туберкулоза и малария, подхранва и възстановява съединителната тъкан.
Съвременни изследвания показват, че фалопията може да намали нивата на холестерол в кръвния серум и да забави уплътняването на артериите. Екстрактите във Фо-ти блокират образуването на плаки в кръвоносните съдове (повишават гъвкавостта и еластичността им), въздействайки върху мастните депа, като по този начин предпазват и от сърдечни заболявания.
Като билка богата на цинк и желязо, тя е мощен антиоксидант, прочиства черния дроб, укрепва и заздравява мускулите, сухожилията и костите, действа като имуностимулатор. Фалопията понижава количеството натрупани мазнини в черния дроб, защитавайки го от увреждане и токсично въздействие. Стимулира функцията на почти всички вътрешни органи, както и помага за възстановяване на увредено зрение (избистряне и възстановяване на зрителните способности). Има свойството да понижава съсирването на кръвта.
Установеният във фалопията алкалоид, действа стабилизиращо и регенериращо върху нервните клетки, стимулира функцията на ендокринните жлези, в частност надбъбречните, помага за детоксикацията на организма и неговото възстановяване от пълно изтощение. Благодарение на съдържащите се гликозиди в билката, тя действа благотворно при стомашно-чревни проблеми, запек. Лецитинът и триглицеридите й понижават нивото на холестерола в организма. На тетрахидроксистилбенът в Polygonum multiflorum, се дължи неговото антиоксидантно и противовъзпалително действие върху невроните - научно изследвано и доказано.
Протеините и захарните комплекси във Фо-ти, предпазват организма от алергии. Приемът на корен от Фо-ти засилва циркулацията на кръвта, предпазвайки от язви, екземи, обриви, локални възпалителни процеси, лимфаденити, токсични агенти и др. Стимулира образуването на еритроцити.
Билката понижава и нормализира кръвното налягане. Екстрактите от нея понижават сърдечната честота, подобряват снабдяването на сърдечния мускул с кислород, предпазват от развитието на ангина пекторис.
На изток, фалопия се приема като незаменим афродизиак - ако се приема редовно стимулира осезаемо сексуалната функция на индивида, увеличава производството на сперматозоиди, елиминира напълно импотентност и безплодие, помага при забременяване, нормализира еректилна дисфункия.
Коренът от фалопия се предлага под формата на прах, капсули, в суров или варен вид.
Изображение: Jidanni, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
В кулинарията коренът от фалопия се прилага като подправка към ястие с черен боб и е известен като „червено Фо-ти”. Необработеният суров корен се нарича „бяло Фо-ти”. Коренът му се използва предимно варен, но суров е по-лековит, тъй като в него се запазват всички витамини, минерали и незаменими аминокиселини. Преди всяка негова употреба е необходимо да се измие няколко пъти. Общоприето e обаче мнението, че е много по-добър изсушен на слънце. За китайците сушеното на слънце Фо-ти е една от най-важните билки против стареене и намира широко приложение в тонизиращите рецепти. Листата се консумират сурови или варени, семената - също.
Пример за начин на употреба на корен от фалопия
Смесва се 0,5 до 2 грама (1/8 до 1/2 чаена лъжичка) фалопия на прах с горещо ядково мляко или с гореща вода. Получава се напитка подобна на кафе. Приема се с цел тонизиране, сутрин или преди обяд.
Внимание!
Постоянният и контролиран прием на медикамент, съдържащ екстракт от коренът на фалопия, може да доведе до пълно излекуване от дадено заболяване.
Токсичност на фалопия
Fallopia multiflora може да прояви хепатотоксични свойства, поради извлечените от нея антроквинонови деривати. Свръхпотреблението може да доведе до увреждане на черния дроб (чернодробна недостатъчност) или токсично индуциран хепатит.
Прекаленият прием на фалопия може да доведе до разстройство (диария) и алергични кожни обриви. Понякога тези признаци са придружени и от червенина на лицето, раздразнителност, сухота в устата. Приети повече от 15 грама корен от билката, довежда до изтръпване на ръцете и краката. Предозирането й може да се демонстрира, в много по-редки случаи, и с остра чернодробна недостатъчност.
Противопоказания при употребата на фалопия
Фалопия не трябва да се приема при следните състояния: бременни и кърмещи жени, пациенти с превъзбудена нервна система, при прием на психоактивни медикаменти.
Фалопия като инвазивно растение
Фалопията понякога се приема като инвазивно, вредящо на местната растителност растение, като се цели изкореняването й. Тя е бързоразвиващ се растителен вид, който измества защитени местни видове от флората на съответната област, в която се е заселила. Борбата с нейното отстраняване от съответния ареал на обитание е трудна.
Заглавно изображение: Taken by Fanghong, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Същински еудикоти (Core eudicots)
- Разред Caryophyllales
- Сем. Polygonaceae (Лападови, Лапатови)
- Пречистване на организма след излагане на радиация
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Домашни рецепти срещу бръчки
- Таблица за определяне на нормалното кръвно налягане според възрастта
- Да си направим "жива" вода сами вкъщи
- Кока
- Пречистване на кръвта с естествени средства
- Лекарства, които могат да повишат кръвното налягане
- Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
- Кои билки ще ни помогнат при намалено либидо
Коментари към Фалопия