Карнауба
Карнауба (Carnauba, Copernicia prunifera) е южноафриканска палма, която се класифицира към семейство Arecaceae (Palmaceae, Палми). Известна е като „дърво на живота“ поради многото й приложения, Карнауба е и символното дърво на Сеара. Инициативата за използването му като символ се съревновава за неговото опазване и устойчиво използване. Като карнауба се означава т.нар. бразилски восък, добит от листата на растението, което се отделя като защитно средство и се отличава с голяма твърдост. Листата й са източник на топлоустойчив восък, използван в голямо разнообразие от търговски приложения от восък за бонбони до козметика, зъбен конец и хартиени чинии. Висококачествен восък се получава от долните повърхности на листата. Той е много твърд и има висока точка на топене. От него се правят различни висококачествени лакове, смазочни материали, сапуни, свещи и др.
Устройство на карнауба
Изображение: Mmcknight4, Public domain, via Wikimedia Commons
Карнауба може да израстне до 20 м височина, със ствол с диаметър 25 см, кръгла корона, с ветриловидни листа с размери 1,5 м, двуполови цветя и малки черни кръгли плодове (2,5 см). Стъблото е сиво на цвят и е характерно усукано в спирала. Короната е съставена от около 24 ветриловидни сини до зелени восъчни листа. Всеки лист е дълбоко разделен наполовина на много сегменти и е широк около 0,9-1,2 м. Листните дръжки са с дължина 0,6-0,9 м и са защитно покрити с дълги извити шипове. Цветовете са малки, кремаво-бели и се носят единично или на групи от няколко на цветни шипове, които са високи до 2,5 м и се издигат над листата. Те цъфтят през сухия сезон, съвпадайки със зимата в родния ареал и са последвани от малки, кръгли до яйцевидни плодове с диаметър от 1 до 2 см. Те са зелени, когато са млади, стават тъмносини или почти черни, когато узреят.
Разпространение на карнауба
Отглежда се в североизточна Бразилия. Там се отглежда екстензивно на плантации. Палмата може да живее до 200 години. Copernicia prunifera е приспособима към много различни условия на живот - от сухи до наводнени земи. Въпреки че издържа добре на суша, има голямо изискване към вода за растеж. Не е придирчива към почвата и е умерено толерантна към солта. Леко солен състав в почвата дава най-добрите дървета. Срещат се в близост до реки. Обича слънце, а семената й покълват за около 1-4 месеца. Растежът й е бавен.
Използваема част на карнауба
- масло;
- добито от листата.
Химичен състав на карнауба
- предимно естери на мастни киселини;
- мастни алкохоли;
- въглеводороди.
Лечебни свойства и приложение на карнауба
Изображение: Ot?vio Nogueira, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Тази палма е известна като "Кралица на восъците". Добавя се като средство, повишаващо твърдостта на пчелният восък или за подобряване на затворяемостта на порите при различните политури, най-често за третиране на дървени повърхности. Намаслената повърхност има възможност да диша и запазва топлия си и естествен характер. Поради сравнително бавното изсъхване на маслата, те са способни да проникнат в дълбочина и да заздравят повърхността.
- хипоалергично и успокояващо действие;
- наличието в състава на сок от южноафриканското дърво карнауба придава на покритието яркост и блясък;
- изразени репелентни свойства.
Корените са депуративни и диуретични. Отварата се счита за специфично лечение на сифилис и се използва и при лечение на артрит, ревматизъм, дермални заболявания и отоци. Восък, получен от листата, се използва при приготвянето на мехлеми.
Карнауба е източникът на карнаубски восък, който се добива като естествено покритие от повърхността на листата на дървото. Ядат се плодовете и костилката, листата се използват по различен начин, а дървесината е строителен материал.
Начин на употреба
- в козметика - Карнаубският восък има приложение и в козметиката, главно като текстуризатор в спирала, грим за фон дьо тен, червило и дезодорантни пръчки.;
- в хранителни продукти;
- в промишлеността - лакове, вакса;
- подходящ е за смазка на триещи се дървени части и като корозионна защита при металите.
Интересно за карнауба
Изображение: Mmcknight4, Public domain, via Wikimedia Commons
Палмовото дърво Carnauba е ендемичен вид за Caatinga, изключителен бразилски биом, с обща площ от 826 411 km?. Последният присъства в осем от деветте североизточни щати: Пиауи, Сеара, Рио Гранде до Норте, Парайба, Пернамбуку, Алагоас, Сергипе, Бахия, а също така присъства в северната ивица на Минас Жерайс. Caatinga обхваща приблизително 10% от националната територия и 70% от североизточния регион и граничи с три други биома в страната, тропическите гори на Амазонка, Атлантическата гора и саваната Cerrado. В Caatinga преобладава полуариден климат с приблизително 800 mm слабо разпределени валежи годишно, което води до продължителни периоди на суша. Палмовото дърво карнауба е лесно приспособим вид и по този начин се разпространява на големи територии, оказвайки силно влияние върху местоположенията. Освен икономическо и културно въздействие, той има забележително екологично влияние на тази североизточна палма върху околната среда. Фактът, че карнаубското палмово дърво е вид, който расте по протежение на реки и потоци като цяло, помага да се предотврати изливането на водните тела и да се контролира ерозията на почвата в районите, където се намира. Плодовете на палмовото дърво карнауба служат като храна за животни като прилепи, прасета, диви прасета и някои Psittacidae (папагали), един от най-добрите помощни фактори за разпространението на семената на този вид. Пчелите също консумират нектар и цветен прашец от цветята му, за да произвеждат мед, помагайки за опрашването на този вид. Независимо от това, връзката между карнаубското палмово дърво и животните не се ограничава до хранене, но също така е свързана с подпомагане на миграционните процеси и балансиране на екосистемата. Птиците например често използват тази палма за гнездене и почивка при стадо.
Ядливи части на карнауба
Carnauba произвежда няколко материала, които имат многостранно приложение. Плодовете му могат да се използват като фураж за едър рогат добитък, магарета, кози и свине или могат да се използват за производство на желе за консумация от човека. Целулозата се извлича и суши, за да се получи брашно от карнауба, консумирано до голяма степен от местните жители. Маслото за готвене може да се извлече от семената, които също са годни за консумация. Когато се пекат, плодовете се смилат и варят, за да заменят кафето.
От стъблото на палмата се добива нишесте наречено саго и годна за консумация дъвка. Семената й се използват като заместител на кафето. Листа могат да се консумират варени, апикалните пъпки, често известна като „палмово сърце“, се яде като зеленчук. Яденето на тази пъпка води до смърт на дървото, защото то не е в състояние да направи странични издънки.
Карнаубски восък
Восъчната палма играе много важна икономическа роля в Бразилия, където добивът и износът на нейния топлоустойчив восък са в голяма индустрия. Този восък се използва в множество продукти като восъци и лакове за подове и дори за защита на покритията върху бонбони.
Най-важният продукт на дървото Карнауба е восъкът, извлечен от листата му. Може да се използва за под, кожа, мебели, автомобили и лак за обувки и влиза в производството на карбонова хартия, свещи, креда, кибрит, сапун и за петна от дърво. Състои се от мирицилцеротат и малки количества церотинова киселина и мирицилов алкохол.
Изображение: Fabiobarros, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
След прибиране на реколтата листата се оставят на полето да изсъхнат под слънцето. Тънкият слой восъчен покривен растителен материал се разпада на прах, който след това се отделя чрез разбиване на изсушените листа. Прахът се концентрира в хоросан, за да се смеси с вода и да се разтопи, за да се получи течен восък. След изсушаване се концентрира на парчета и се продава.
Листните влакна са страничен продукт от производството на восъка, известен като "багана". Биомасата може да се използва като компост, покритие на почвата за поддържане на влажност или компресирана в биогоривни брикети с високо енергийно съдържание за производство на енергия. Листните влакна, или „palha“, също са втъкани при производството на предмети като шапки, кошници, торбички и много други домашни продукти. Тези занаятчийски продукти са обичани от туристите и представляват важен източник на доход за местното население. Восъчните палмови листа могат да се използват и в селското производство на покриви.
Поради естествената устойчивост срещу най-често срещаните дървесни вредители, като термити, карнаубската дървесина е ценен местен строителен материал. Въпреки че се използва главно от хора с ниски доходи, функцията му в плажните палатки - не само като централен стълб / колона, но и като листен покрив - е много разпространена.
Бледият восък в кремав цвят се използва за приготвяне на кремове за кола и полиране от висок клас за автомобили, дъски за сърф, обувки и лакове за подове и като водонепропускливо покритие на много продукти, включително хартия и зъбни конци. Като годен за консумация, той се използва и за придаване на защитно, восъчно покритие на фармацевтични хапчета, сладкарски изделия или бонбони, както и на пресни плодове като ябълки.
Флорална декорация с карнауба
Култивирана за комерсиално производство на восък в Бразилия, карнаубската восъчна палма също е високо ценен, но малко използван, пейзажен образец с малко болести или проблеми с насекоми. Със своите декоративни синьо / зелени ветриловидни листа и уникални устойчиви основи на долни листа, тази палма е идеална за тропическия дом или търговския пейзаж. Трябва да се внимава да се осигури достатъчно място за бъдещия растеж на тази палма, за да може тя да постигне най-добрата си форма.
Дървесината е мека, умерено тежка, дълготрайна в солена вода, лесна за работа. Използва се за огради, селски сгради, летви, струг, като бастуни и др. Целите стъбла се използват за стълбове. Дървесината се използва за гориво.
Листата могат да се използват за покриване със слама и тъкане на изделия като рогозки, кошници и шапки. Листата се използват за направата на въжета. От семената се получава масло. Дървесината е мека, умерено тежка, дълготрайна в солена вода, лесна за работа. Използва се за огради, селски сгради, летви, бастуни и др. Целите стъбла се използват за стълбове. Дървесината се използва за гориво.
Заглавно изображение: Tacarijus, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
Библиография
https://www.palmpedia.net/wiki/Copernicia_prunifera
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Copernicia+prunifera
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Copernicia+prunifera
https://www.iplantz.com/plant/481/copernicia-prunifera/
https://en.wikipedia.org/wiki/Copernicia_prunifera
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
- Клон Комелиниди (Commelinids)
- Разред Arecales
- Сем. Arecaceae (Palmaceae, Палми)
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Леснодостъпни средства срещу махмурлук
- 20 продукта, които могат да понижат нивото на холестерола
- Методи за лечение на анорексия
- Алкохолът като депресант – какво трябва да знаем
- Защита от насекоми
- Регулация на слюноотделянето
- Лечение с циталопрам
- Моринга
- Полезни свойства и приложения на кокосово масло
Коментари към Карнауба